Kalimera Grekland

Kalimera Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/index.php)
-   Resa runt i Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/forumdisplay.php?f=23)
-   -   Aten-naxos-Amorgos-Santorini (https://www.kalimera.nu/forums/showthread.php?t=21540)

marieg 2009-12-19 13:41

Aten-naxos-Amorgos-Santorini
 
Jag har hittat båttider Aten-Naxos, men sen?

Går det båtar Naxos-Amorgos var dag? Amorgos - Santorini? Är ju bra att veta när man bokar boende... Går det direktbåt Amorgos -Santorini? Någon som vet vilken tid den går?

Detta gäller i juni.

Finns det någon bra sida där jag kan se de olika färjelinjerna?

Kalimera 2009-12-19 16:10

Sv: Aten-naxos-Amorgos-Santorini
 
Citat:

Ursprungligen postat av marieg (Inlägg 188530)
Går det båtar Naxos-Amorgos var dag?

Ja, i juni finns det förbindelse varje dag, antingen med Express Skopelitis eller med Blue Star Ferris.

Citat:

Går det direktbåt Amorgos -Santorini?
Troligen, men om det verkligen kommer att göra det vet vi först nästa år, i april eller maj.

Citat:

Finns det någon bra sida där jag kan se de olika färjelinjerna?
Här finns en bra tidtabelll, dock är den inte komplett förrän nästa vår. Blue Star Ferries är uppdaterad.

marieg 2009-12-20 08:49

Sv: Aten-naxos-Amorgos-Santorini
 
Kanske är det bäst att välja Aten-Amorgos och sen Amorgos- Naxos för att sedan kunna ta sig enklast till Santorini då?

Tänker jag rätt? Egentligen spelar inte vår rutt någon större roll, bara vi får med både Amorgos o Naxos...

Janérik 2009-12-20 09:43

Sv: Aten-naxos-Amorgos-Santorini
 
Låter vettigt att ta Aten-Amorgos, då blir det Blue Star den sträckan. Lite dumt bara att man är framme mitt i natten men det är inget problem att hitta boende på plats ändå, rumsraggarna är alltid vakna då det kommer en båt.
Sedan Amorgos-Naxos, är det fint väder så rekommenderas Skopelitis Express för den turen, tar lite längre tid men det är en mycket trevligare båt att åka med än plastbåtarna och man får se mycket mera av omgivningarna.
Naxos-Santorini går det alltid enkelt att åka så det är inget problem.

Mvh Janérik

Peter 2009-12-23 20:38

Sv: Aten-naxos-Amorgos-Santorini
 
Jag har för mig att Blue Star inte gick varje dag i veckan Pireus - Amorgos tidigare, så man bör ha koll på att det går en färja samma dag man landar eller dagen efter. Men det är som sagt dagsnotering på färjeförbindelserna så de går kanske oftare nu...?


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 20:40.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.

KALIMERA & TA DET LUGNT