Kalimera Grekland

Kalimera Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/index.php)
-   Resa till Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/forumdisplay.php?f=22)
-   -   Svininfluensans utbredning i Grekland? (https://www.kalimera.nu/forums/showthread.php?t=20017)

Stifler 2009-07-15 08:31

Svininfluensans utbredning i Grekland?
 
Hej,
Vi (jag, fru och barn (7+11)) har nu 10 dagar kvar till vår drömresa i Kykladerna.

Dock så kan jag inte låta bli att notera att majoriteten av smittade svenskar i svininfluensa har smittats i utlandet. Är det någon som har insyn hur läget är i Grekland?

Hur utvecklad sjukvård finns det på öarna? (Vi skall besöka Santorini, Amorgos och Naxos)

Skall erkänna att det börjar kännas lite olustigt. Mardrömmen är ju att barnen skall bli svårt sjuka. Eller jag och min fru, vem skall då ta hand om barnen?

Förmodligen är jag bara orolig i onödan men som sagt lite påverkad börjar man bli av all rapportering.

//Mvh Stifler

Eva L 2009-07-15 09:21

Sv: Svininfluensans utbredning i Grekland?
 
Jag har inga aktuella uppgifter men kanske du kan ha hjälp av Europeiska smittskyddsinstitutets hemsida. På Amorgos finns det en liten läkarstation som ska vara bemannad. När jag var där var det en AT-läkare som skötte stället. Patienter som behövde mer avancerad vård flögs till Aten. På Naxos finns det ett mindre sjukhus men hur det är på Santorini vet jag inte. Viktigt att ta med försäkringshandlingar där du har telefonnr till SOS i Köpenhamn eller om ert bolag har en annan samordnare. Glöm inte heller att ta med försäkringskortet för alla familjemedlemmar som berättigar till sjukvård.Antar att reseförsäkringen täcker omkostnader som uppstår för den som blir sjuk och isoleras i annat land. Exempelvis nya flygbiljetter hem.

http://www.ecdc.europa.eu/en/Health_...2009_Outbreak/

Eva

Stifler 2009-07-15 09:38

Sv: Svininfluensans utbredning i Grekland?
 
Tack för svaret Eva.

Tittar man på listan som du länkade till ser man att Grekland är drabbat ungefär som andra länder. Storbritannien är landet som sticker ut.

Antar att det blir som det blir. Inte mycket man kan göra åt det.

//Mvh Stefan

Siri A 2009-07-15 09:39

Sv: Svininfluensans utbredning i Grekland?
 
Det är på flyget man har störst chans att bli smittad, alltså är det inte alltid på plats utomlands man får själva viruset. Köp handsprit på apoteket och sprita händerna regelbundet på planet, speciellt efter mat och toalettbesök. På plats i Grekland är det också bra att ha. Innan maten, om man klappat några kattungar osv. :)

Netwolf 2009-07-15 11:05

Sv: Svininfluensans utbredning i Grekland?
 
Citat:

Ursprungligen postat av Siri A (Inlägg 173941)
På plats i Grekland är det också bra att ha. Innan maten, om man klappat några kattungar osv. :)

Exakt. Dottern klappade katter trots våra förmaningar och dan efter fick hon ögoninflammation som ett brev å posten!

/Netwolf

sven.kriti 2009-07-15 11:11

Sv: Svininfluensans utbredning i Grekland?
 

Her har du den engelske utgaven av Katimerini

Jeg tror alle tilfellene er i området Athen.

Tror sjansen på øyene er begrenset til kontakt med engelske turrister!



http://www.ekathimerini.com/4dcgi/_w...07/2009_108946

Swine flu
The number of swine flu cases in Greece rose to 323 yesterday after 33 new cases of the potentially fatal disease were confirmed. However, 200 of the people who have contracted the virus have been given the all clear. Authorities said that 17 of the 33 new cases were people who had come to Greece from abroad.

Eva L 2009-07-15 11:16

Sv: Svininfluensans utbredning i Grekland?
 
I Sverige har nu Socialstyrelsen ändrat sina riktlinjer för antivirala läkemedel så enbart riskgrupper ska få medicinen med tanke på risken för resistensutveckling.

Eva http://www.socialstyrelsen.se/Aktuel...ress090715.htm

sven.kriti 2009-07-16 16:52

Sv: Svininfluensans utbredning i Grekland?
 
NEWS
http://www.ekathimerini.com/kathnews/images/xline.gifhttp://wk.kathimerini.gr/kathnews/images/dot_clear.gifHellas i dag, Kathimerini.

Defense against swine flu bolstered
Greece is changing its approach to tackling swine flu from one that focused on preventing the disease from spreading to ensuring that people showing serious signs of ill health get proper treatment.
More than 300 cases of the potentially fatal virus have been recorded in Greece but the majority of those people have made a full recovery.
However, the rapid spread of the disease abroad as well as the mounting number of people killed has prompted Greek health authorities to concentrate their efforts on treating those that are likely to be most at risk.
“We are trying to ensure that everybody in our country, both Greeks and tourists, feel safe,” said Health Minister Dimitris Avramopoulos. “We have raised the readiness and alertness levels.”
Under the new scheme, doctors will assess the seriousness of patients’ conditions without waiting for the results of tests to be returned. Those suffering heavy symptoms, or people in particularly vulnerable groups such as the very young, old people with breathing problems, the obese and women in the first months of pregnancy are to be administered anti-viral drugs.
People with less serious symptoms who are not in these groups will be sent home and given instructions about how to prevent themselves infecting other people while they recover from the disease.
There are also plans to vaccinate from September those most vulnerable to the virus. Children aged up to 15 are to be vaccinated at their schools and nurseries.

jassi 2009-07-22 08:55

Svininfluensan
 
Hur är det med smittan i Grekland/Kreta ?
Pratas det om smittan på Tv och radio.
Här hemma tycks " media" veta mycket ,medan sjukvården inte har en aning.
Min man borde vaccineras, men de säger att vaccinet kommer att finnas tillgängligt först i slutet av september.
Är det någon som som vet något?
MVH
Jassi:confused:

Eva L 2009-07-22 09:07

Sv: Svininfluensan
 
Nu vet jag inte riktigt vad du menar men nog har sjukvården en aning. Jag har tidigare länkat till europeiska smittskyddsinstitutet http://ecdc.europa.eu/ i andra trådar om influensan.Där du kan se spridningen av influensan i Europa. Här har du svenska länken www.smittskyddsinstitutet.se

Vaccineringen kommer igång först i slutet av sept eller början av okt. Planeringen är i full gång. Det tar tid att tillverka vaccinet och göra alla tester som behövs. I nuläget är det godkänt för personer över 18 år men i september kommer det troligen att vara godkänt för alla över 2 år och antagligen blir rekommendationen att alla över 6 månader ska vaccineras undantaget svåra äggallergiker.

Eva

Gita 2009-07-22 09:36

Sv: Svininfluensan
 
Tack Eva för info, tänker mycket på detta pga våra söner har förkylningsastma och den äldste av pojkarna har en tendens att bli väldigt påverkad av infektioner, han blir mycket dålig. Jag skall prata med pojkarnas doktor och fråga hur vi skall gå tillväga.

Eva L 2009-07-22 13:27

Sv: Svininfluensan
 
Då borde dina pojkar kanske tillhöra en prioriterad grupp. Det kommer säkert ut information under september på hur vaccinationerna organiseras på varje ort. Just nu vet nog inte hälsocentralerna så mycket. Vaccinet ska ges i två omgångar och om allt går vägen borde alla fått sin första dos i början av november. Tyvärr långt dit.

Eva

Siri A 2009-07-22 15:33

Sv: Svininfluensan
 
Har de inte bytt spår och bestämt att endast en viss grupp ska få vaccinet? Diabetiker, svårt sjuka osv. för att undvika resistens. Det kanske var på ABC jag såg det? I så fall gäller det bara Stockholmsområdet.

Eva L 2009-07-22 21:34

Sv: Svininfluensan
 
Citat:

Ursprungligen postat av Siri A (Inlägg 174628)
Har de inte bytt spår och bestämt att endast en viss grupp ska få vaccinet? Diabetiker, svårt sjuka osv. för att undvika resistens. Det kanske var på ABC jag såg det? I så fall gäller det bara Stockholmsområdet.

Siri du blandar ihop vaccinet med antvirala medel. Det är de som ger risk för resistens inte vaccinet.

Eva

Elisabet 2009-07-22 23:57

Sv: Svininfluensan
 
Citat:

Ursprungligen postat av Siri A (Inlägg 174628)
Har de inte bytt spår och bestämt att endast en viss grupp ska få vaccinet? Diabetiker, svårt sjuka osv. för att undvika resistens.

Citat:

Ursprungligen postat av Eva L (Inlägg 174658)
Siri du blandar ihop vaccinet med antvirala medel. Det är de som ger risk för resistens inte vaccinet.

Siri A har rätt i att alla inte kommer att vaccineras, utan enbart prioriterade grupper. Det skulle bli alldeles för dyrt annars, och risken att bli smittad bedöms inte lika stor för alla. Det senaste jag har hört är att sjukvårdspersonal kommer att prioriteras i första skedet.

Eva L 2009-07-23 08:29

Sv: Svininfluensan
 
Citat:

Ursprungligen postat av Elisabet (Inlägg 174676)
Siri A har rätt i att alla inte kommer att vaccineras, utan enbart prioriterade grupper. Det skulle bli alldeles för dyrt annars, och risken att bli smittad bedöms inte lika stor för alla. Det senaste jag har hört är att sjukvårdspersonal kommer att prioriteras i första skedet.

Nu har du fel Elisabet. I Sverige planerar vi att vaccinera alla men sjukvårdspersonal kommer självklart att vaccineras först. Vaccin är beställt så att det finns två doser som behövs till alla men självklart kommer det att ta tid innan det är klart. Organiserandet av hur det ska gå till sker nu i alla landsting och en del har fått avbryta sin semester för att jobba med planeringen.

Eva

il 2009-07-23 08:51

Sv: Svininfluensan
 
[quote=jassi;174607]Hur är det med smittan i Grekland/Kreta ?
Pratas det om smittan på Tv och radio.

Det skulle vara intressant att höra vad ni som redan varit i Grekland har att säga. Vad säger man "på plats".

/il

Eva L 2009-07-23 09:03

Sv: Svininfluensan
 
IL menar du vad myndigheterna, massmedia eller folk rent generellt säger?

Eva

Här finns en länk till den engelskspråkiga varianten av Kathemerini om du inte känner till den. Brukar ha lite kort om aktuella nyheter i Grekland.

http://www.ekathimerini.com/

Gita 2009-07-23 10:01

Sv: Svininfluensan
 
Om du menar folk generellt, så hörde jag ingen nämna smittan. Jag läste tidningarnas förstasidor och registrerade att folk tax hade blivit smittade på Cypern.

Jag märkte att jag reagerade - så som jag aldrig annars brukar göra - när någon låg och hostade på stranden eller satt och hostade i bussen. Det brukar jag inte ens märka annars, men nu kom tanken... är det smittan? Jag sa till mig själv: "det är säkert AC-sjukan"... vad kunde vi ha gjort?

Man blir lite mer vaksam, men vad kan vi göra? Stanna hemma?

Hasse 2009-07-23 11:10

Sv: Svininfluensan
 
Citat:

Ursprungligen postat av Gita (Inlägg 174686)
Man blir lite mer vaksam, men vad kan vi göra? Stanna hemma?


Det vore väl det sämsta man kan göra. Jag kan förstå att människor är oroliga och jag kan förstå din oro eftersom dina söner är nämnda i denna tråd. Men att vara överdrivet orolig är för mig som att erkänna att man inte vågar leva. Det finns risker med allt vilket ju i och för sig är ett slitet uttryck. Jag tänker att man rör sig i offentliga miljöer, håller i ledstänger på kollektiva färdmedel, kundvagnen i affären, sitter i bussar, vistas i folksamlingar etc. etc.

Som sagt så tänker vi olika, har olika värderingar, tar olika risker.............


Hasse :cool:


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 11:30.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.

KALIMERA & TA DET LUGNT