Kalimera Grekland

Kalimera Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/index.php)
-   Mat & Dryck (https://www.kalimera.nu/forums/forumdisplay.php?f=25)
-   -   hjälp med recept (https://www.kalimera.nu/forums/showthread.php?t=19939)

para poli 2009-07-09 14:48

hjälp med recept
 
Hejsan!
Jag skulle vilja ha recept på en underbar melezane jag åt på Anafi i juni. Dels på Alexandras uppe Chora och även på tavernan på Roukonas beach. (underbar tjej som serverade där!)
Det var äggplanta (kall rätt som starter) i rikligt med olja, sedan var det ngr grönsaker till, tror det var lite tomat bl a.
För övrigt var det skön stämning på tavernorna på Anafi. Det var in i köket och peka på det som mamma hade behagat laga för dagen. På ett ställe fanns det meny, handskriven i ett skolanteckningshäfte.

Är inte så van att tillreda äggplanta därför söker jag hjälpinnan jag börjar improvisera.
Hjälp, någon?

Siri A 2009-07-09 16:26

Sv: hjälp med recept
 
Var det kanske briam du åt?
I så fall går det att jämföra med ungsstekta grönsaker.

Så här brukar jag göra briam:
Skär zuccini, auberguine, potatis, sötpotatis och tomater i bitar. Jag brukar ta knipplök också på sommaren. Lägg i långpanna, salta och peppra. Häll på god olivolja och sätt in i ugnen i 225 grader tills allt är mjukt och genomvarmt cirka 40 minuter.

Ät med gott bröd och Tzatziki! Mums!

nilam 2009-07-09 16:32

Sv: hjälp med recept
 
Kan vara någon typ Imam...aubergine, tomat, lök, fetaost. Den serveras oftast varm men jag har även fått kalla varianter av den.

Malin

Monica P 2009-07-09 17:13

Sv: hjälp med recept
 
Hej Parapoli ! Lustigt att du nämner äggplanta , jag har just satt in min Imam-plåt i ugnen...
Det finns recept lite överallt men jag har ju mitt i huvudet just nu.
Du behöver avlånga äggplantor, lök, vitlök. mogna tomater, persilja, olja,salt och peppar. Det är lite oljestänk överallt efteråt, men maten är god. (Imam baildi =den turkiske prästen svimmade-)
Skölj äggplantorna och skär bort skaftet. Snitta längs sidan och öppna som en bok. Skär snitt i fruktköttet, salta och lägg i saltat vatten en halvtimma , detta drar ut lite beskhet. Skölj dem noga igen så saltet kommer bort. Fräs några i sänder i olja på båda sidor, man får trycka lite med stekspaden, tills de mjuknar och blir lite bruna. Det går åt rätt mycket olja. (Man kan också rosta dem i ugnen .)
Lägg dem sida vid sida i en långpanna med insidan uppåt.
I oljan som finns kvar i stekpannan bryner du hackad lök. Medan den bryner sköljer du och river på grov rivjärnet mogna tomater. Om man skär ett kryss i dem går det lätt och man får bort skal och skaftfäste .Bryn några vitlöksklyftor ihop med löken. Häll över i en större kastrull och tillsätt tomaterna, salta och peppra, lägg i rejält med hackad persilja och oregano. Det ska koka ihop till en tjock röra.
Sätt ugnen på 250. Lägg en stor sked tomatsås på varje äggplanta. En timma i ugnen kan vara lagom, det ska gärna vara en brynt yta. Somliga lägger riven ost på, och somliga vill ha köttfärs i såsen.
Ätes när det har kallnat med några grova brödskivor.

Bertil Lindroos 2009-07-09 17:49

Sv: hjälp med recept
 
Åt något liknande på Kreta för 3-4 veckor sedan, men det var varmt, äggplanta, tomatröran och "knorren" härligt god halomi ost ( inte feta)
under alltsammans...var underbart gott, till ett härligt bröd _B-anana
Tack för receptet, nu skall jag nog kunna fixa något liknande själv.


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:51.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.

KALIMERA & TA DET LUGNT