Kalimera Grekland

Kalimera Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/index.php)
-   Karpathos (https://www.kalimera.nu/forums/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Till Karpathos 21/5 (https://www.kalimera.nu/forums/showthread.php?t=19173)

Titti 2009-05-19 18:27

Till Karpathos 21/5
 
Jag vill bara passa på att kasta ut en fråga, om det är fler än jag här på Kalimera, som åker premiärturen till Karpathos nu i övermorgon, torsdag. Avresa från Arlanda 06:35.

En vecka blir det bara för min del, eftersom jag reser ensam denna gång. I morse, när jag kollade vädret för Karpathos på torsdag, fick jag veta, att det ska bli åska! Inte kul att landa med blixt och dunder runt planet.:eek:

Kalimeratröjan kommer att vara på, så vi ses kanske på Arlanda. Själv ska jag bo i Lefkos och ta det väldigt lugnt. Medelhavsfloran, virkning, sudoku och "Ett nytt liv vid vägens ände" är nerpackade. Nu är det inte många timmar kvar.:p


Riitta 2009-05-19 19:21

Sv: Till Karpathos 21/5
 
Tyvärr så åker jag inte i morgon:o men vill önska dig en fin första resa till ön:) Ta en buss till Pigadia en dag också så du får se lite folk;) Åskvädren hamnar förhoppningsvis inte just där som du är:)

Riittabye_bye

Lissi 2009-05-19 20:19

Sv: Till Karpathos 21/5
 
ÅH en ensamvecka.....Så härligt!!! NJUT! Ha det alldeles underbart!

Lissi

Panakakis 2009-05-20 05:35

Sv: Till Karpathos 21/5
 
Hej Titti! Du blir inte ensam på planet vi är 4 som också åker i morgon kl. 06.35 till Karpathos. Vädret ser ut att bli något bättre än det såg ut i början av veckan. Hoppas på sköna veckor på Karpathos.
Hälsningar PANAKAKIS

Agfa 2009-05-20 07:12

Sv: Till Karpathos 21/5
 
HEJ TITTI
Önskar Dig en skön vecka i Lefkos - njut riktigt ordentligt av naturen, havet, bergen, solen och solnedgångarna!! Du kommer inte att bli besviken! Blir riktigt avundsjuk - själv får jag vänta ända tills 3 september innan vi för andra gången åker till Lefkos!

Prova gärna maten på AMMOS Rest. som blev vårt favoritställe vid förra årets resa!

Hälsn. Annika & Göranbye_bye

Titti 2009-05-20 20:10

Sv: Till Karpathos 21/5
 
Snart börjar mitt äventyr. Väskan är packad och klar. Flygbussbiljetten bokade och betalade jag nyss, den är utskriven och nedstoppad i väskan. Flygbusstaxin hämtar mig kl. 03.30. Återstår att vattna blommorna och kasta soppåsen. Och försöka sova några timmar.

Tack för hälsningarna! Det här blir spännande.bye_bye

Riitta 2009-05-20 20:18

Sv: Till Karpathos 21/5
 
Får pirr i magen när jag läser ditt inlägg:)Skulle gärna gå upp när som helst på natten och åka till Karpathos i morgon:o
Ha det så jättebra:)

Riittabye_bye

Ivi 2009-05-20 20:31

Sv: Till Karpathos 21/5
 
Hälsa Karpathos från oss också, Titti! Vi hade lite funderingar med kombination Kreta-Karpathos nu i juni, men av flera anledningar blir det endast Kreta denna gång. Men vem vet...kanske en höstresa. Vi får se ;)

Päivi och Lasse bye_byebye_bye

ief 2009-05-21 15:30

Sv: Till Karpathos 21/5
 
Vi åker den 21 juni till Pigadia. Är mycket nyfiken på Karpathos så det vore kul om du kunde berätta lite hur det var när du kommit hem!


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 03:24.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.

KALIMERA & TA DET LUGNT