Kalimera Grekland

Kalimera Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/index.php)
-   Samos (https://www.kalimera.nu/forums/forumdisplay.php?f=33)
-   -   Hotell Mykali (https://www.kalimera.nu/forums/showthread.php?t=18866)

goaflikkan 2009-04-26 12:45

Hotell Mykali
 
Hejsan!

Nu är det inte långt kvar!! _B-anana
Den 30:e maj sticker jag och sambon till Samos för första gången! Ska bli så härligt! :)

Tänkte bara höra om någon här har bott på hotell Mykali någon gång? Det ligger i pythagorion men ganska långt bort från strand och stan tror jag... Men det verkade ok iaf :) Och så kommer vi hyra moped så vi kommer ju ändå åka runt en hel del!

Mvh

Karin

Titti 2009-04-26 19:15

Sv: Hotell Mykali
 
Hej Karin!

Jag bodde på hotell Mykali 2004. Precis som du skriver, så ligger det rätt långt från stan och stranden. Annars är det ett bra hotell, lugnt, fin pool mm.

Om ni ändå tänkt hyra moppar, är det ju inget problem. Dessutom har hotellet en egen buss, som ni kan åka gratis med. Särskilt på kvällen är det skönt att komma hem från stan med den.

Bussen till Samos stad stannar också på vägen utanför.

Samos är jättefint, så ni kommer säkert att få en härlig semester. Trevlig resa!bye_bye

goaflikkan 2009-04-27 16:13

Sv: Hotell Mykali
 
Det låter ju alldeles förträffligt! :)

Kommer du ihåg hur frukosten var på hotellet? Var det bara brödskivor och smör i princip? :confused:
Hoppas att den är bra iaf :)
Tack för svaret!

/Karin

Titti 2009-04-27 21:23

Sv: Hotell Mykali
 
Enligt vad jag kommer ihåg, så var det en mycket bra frukostbuffé. Inte alls några torftiga brödskivor eller så. Kaffet var rätt blaskigt, vilket det ju ofta är i Grekland.;)

goaflikkan 2009-04-28 05:44

Sv: Hotell Mykali
 
Åh hoppas att det är så!
Enligt apollo så är det "frukost" och inte "frukostbuffé", men vi får hoppas att det är som du kommer ihåg det :)

Tack så mkt för ditt svar!

Karin

KristinaE 2009-04-28 11:44

Sv: Hotell Mykali
 
Hej. Det är gångavstånd ner till Proteas Bay:s strand. Där finns det solstolar med parasoll att hyra, förra året kostade det 5 euro. Även att det finns en strandbar med kalla drycker och varm toast att köpa.
Taxi på kvällen från Pythagorion till hotellet kostade förra året 4 euro, men taxi chafförerna är smarta, de ser gärna till att det finns passagerare som ska till båda dessa hotell (Proteas + Mykali) Då får de som går av vid Mykali betala 4 + att de som går av vid Proteas får betala 4 euro också.

Trevlig och härlig resa önskar Kristina och Peter som åker tillbaks till Samos i Juli bye_byebye_bye


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 21:46.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.

KALIMERA & TA DET LUGNT