Kalimera Grekland

Kalimera Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/index.php)
-   Rhodos (https://www.kalimera.nu/forums/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Äldre foton från Rhodos (https://www.kalimera.nu/forums/showthread.php?t=16062)

Annki 2008-08-06 22:13

Äldre foton från Rhodos
 
Ett litet axplock med foton från Gamla stan på Rhodos 1979. (Jag har fotograferat med digitalkameran ur fotoalbumet, så kvalitén är inte den allra bästa)
Håll till godo!

http://i128.photobucket.com/albums/p...7/DSC03386.jpg

http://i128.photobucket.com/albums/p...7/DSC03384.jpg

http://i128.photobucket.com/albums/p...7/DSC03421.jpg
Hos skomakaren.

http://i128.photobucket.com/albums/p...7/DSC03378.jpg
Kö till frisören.

http://i128.photobucket.com/albums/p...7/DSC03391.jpg
På den här tavernan har vi ätit många måltider, kanske någon som vet om den finns kvar?

http://i128.photobucket.com/albums/p...7/DSC03405.jpg


http://i128.photobucket.com/albums/p...7/DSC03416.jpg
Inte det lättaste underlaget när man ska lära sig gå.

http://i128.photobucket.com/albums/p...7/DSC03404.jpg

http://i128.photobucket.com/albums/p...7/DSC03402.jpg

Hansson 2008-08-06 23:27

Sv: Äldre foton från Rhodos
 
Vad roligt att se så gamla bilder! Kul ide!flabb_flab

ouzomini 2008-08-07 09:11

Sv: Äldre foton från Rhodos
 
Hej
Underbara bilder. Restaurangen tycker jag att jag känner igen som Pathenon (stavningen) i gamla stan. I sådant fall finns inte den kvar bara läderaffären, där förre ägaren och hans bror arbetar. Det kändes precis som man satt där med sin svenska flagga, som sattes ut efter koll vart man var ifrån tills dom kände igen oss. Försökte äta grekisk sallad men hade inte smakat fetaost så den fick vara - då. Vi fick ouzo, som då diskret hälldes ut. Snart är det dax att åka till Rhodos igen och då njuta av fetaost, ouzo och retsina.
Hälsningar Inger

Kalimera 2008-08-07 09:25

Sv: Äldre foton från Rhodos
 
Tack för fantastiska bilder! klapp_klap

Jag var också på Rhodos 1979. Det var min första resa till Grekland.

Charlotte 2008-08-07 09:39

Sv: Äldre foton från Rhodos
 
Vilka härliga bilder. Jag gjorde också min Greklandspremiär på Rhodos 1979!!
Lotta :)

Annki 2008-08-07 14:47

Sv: Äldre foton från Rhodos
 
Citat:

Ursprungligen postat av ouzomini (Inlägg 141698)
Restaurangen tycker jag att jag känner igen som Pathenon

Det stämmer. Jag förstorade upp bilden och ser namnet överst på den utställda menyn, kul att du kände igen den. Jag minns inte några flaggor, däremot att det jobbade många små pojkar i 10-12-årsåldern där som ställde fram glas, dukade av etc. De hade svarta byxor och vit skjorta och en gång då vi var där och åt så tappade en av pojkarna en hög med tallrikar. Han åkte på en rejäl utskällning, åh så synd vi tyckte om honom!

När jag förstorade upp bilden så såg jag även en annan rolig detalj. Affischerna annonserar om konserter med bozoukispelaren Gregoris!

Ann-Kristin bye_bye

CamillaN 2008-08-07 14:50

Sv: Äldre foton från Rhodos
 
Citat:

Ursprungligen postat av Annki (Inlägg 141769)
Det stämmer. Jag förstorade upp bilden och ser namnet överst på den utställda menyn, Ann-Kristin bye_bye

Ligger/låg restaurangen i Gamla stan, eller på väg ner i Gamla stan på höger sida ... innan man svänger lite vänster ner på gågatan??

Annki 2008-08-07 15:05

Sv: Äldre foton från Rhodos
 
Citat:

Ursprungligen postat av CamillaN (Inlägg 141770)
Ligger/låg restaurangen i Gamla stan, eller på väg ner i Gamla stan på höger sida ... innan man svänger lite vänster ner på gågatan??

Jag har ju inte varit i Gamla stan på Rhodos sedan 1980, men vad jag minns låg den alldeles i början till höger. Kanske ouzomini som kände igen den kan svara dig mer exakt.

Ann-Kristin bye_bye

Annki 2008-08-07 15:10

Sv: Äldre foton från Rhodos
 
Här kommer några fler bilder:
(....och Janne och Lotta, även min första Greklandsresa gick till Rhodos 1979)


http://i128.photobucket.com/albums/p...7/DSC03395.jpg


http://i128.photobucket.com/albums/p...7/DSC03342.jpg


http://i128.photobucket.com/albums/p...7/DSC03412.jpg

http://i128.photobucket.com/albums/p...7/DSC03401.jpg
Kallithéa, inga solstolar på den tiden! (obs. vykort)

rhodosfanast 2008-08-07 15:57

Sv: Äldre foton från Rhodos
 
Vilka härlig gamla bilder ifrån Rhodos o så mycket som staden har förändrats på alla dessa år. Man ser ju bara sedan 96 så stor förändring som har skett på Rhodos.

Ja om 10 dgr befinner man sig på Rhodos o skall gå bland palmerna till hotellet varje kväll efter man har varit iväg o ätit god grekisk mat.

Längtar verkligen ner dit.

Synd att det inte finns gamla vykort ifrån slutet av 70-talet o köpa när man är där nere...

_B-anana

ouzomini 2008-08-07 16:02

Sv: Äldre foton från Rhodos
 
Hej
Ja, restaurangen låg precis i böjen uppe till höger i gamla stan - om ni kommer fr övre ingången. En gång när vi var där ville sonen ha spagetti med köttförssås som inte fanns den dagen. Servitören sa då att vi kunde försöka på nästa restaurang (han var 6 år, sonen alltså). Där hade dom denne rätt, men sonen blev mätt efter ett par tuggor. Sedan visade det sig att han fått någon anställds sons mat, gissa om vi blev "glada". Parthenon är ett matställe som vi saknar, men vi har hittat en annan pärla innanför murarna - restaurang Odyssey. Bordet är bokat till den 7 september.
Vill tacka för de underbara bilderna.
Hälsningar Inger

CamillaN 2008-08-07 16:09

Sv: Äldre foton från Rhodos
 
Citat:

Ursprungligen postat av ouzomini (Inlägg 141787)
Hej
Ja, restaurangen låg precis i böjen uppe till höger i gamla stan - om ni kommer fr övre ingången. Hälsningar Inger

Ja då är det "vår" gamla restaurang också. Brukade inte en av gubbarna på den rest (eller om det var den i jämte) uppträda lite i nåra svarta kläder med nån väst eller nåt färglatt till ?

Klick 2008-08-07 16:44

Sv: Äldre foton från Rhodos
 
Jättefina bilder. Tack för att du delade med dig bye_bye

moelv 2008-08-07 18:56

Sv: Äldre foton från Rhodos
 
Vi var på Rhodos første gang i 1976. Dette bildet er fra Sokratesgaten (tror jeg) den gang.


http://s306.photobucket.com/albums/n...kratesgata.jpg

Palmelunden er jo nesten som den var den gangen, men nå er det jo kommet noen metall fugler der. Vet ikke om de har kommet for å bli, eller om det var en tilfeldig utstilling. De var i hvertfall der da vi var der i april/mai i år.


http://s306.photobucket.com/albums/n...v/P4290423.jpg

IRSA 2008-08-07 23:07

Sv: Äldre foton från Rhodos
 
Kul att se gamla bilder från Rhodos.
Fåglarna fanns kvar nu när vi var där ialla fall. I mitten av Juli.

Irene

rhodosfanast 2008-08-07 23:13

Sv: Äldre foton från Rhodos
 
Fåglarna var där ifjor oxå o tror dom har stått där två år tillbaka...

Tänk så mkt som har ändrats där nere..

Tobbe S 2008-08-08 08:08

Sv: Äldre foton från Rhodos
 
Fantastiskt roligt med alla dessa bilder.

In och rota i lådorna, det border finnas mycket bilder från olika delar av Grekland från förr i tiden, som vore roligt att se.

Torbjörn

Kjell50 2008-08-09 17:27

Sv: Äldre foton från Rhodos
 
Jätteroligt att se gamla bilder från Rhodos! Jag var på Rhodos första gången 1987 och sista gången 2002. om 56 dagar åker jag igen!_B-anana
Kjell

ifigenia 2008-08-09 19:15

Sv: Äldre foton från Rhodos
 
Min första Greklandsresa gick också till Rhodos, 1976 var det och jag var 19 år. Sedan dess är jag helt frälst och det har det blivit många många resor till olika ställen i detta härliga land. Under några år försöket jag också lära mig grekiska och kunde faktiskt konversera en del men på senare år har det mesta fallit i glömska, tyvärr, då det är länge sedan jag sist använde detta härliga men svåra språk. I början gick resorna tillbaka till Rhodos, det blev ganska många under sent 70-tal och under nästan hela 80-talet, underbart att se de gamla välkända fotona från Gamla stan! I ena änden av palmgatan låg på den tiden en liten taverna, Le Palmier eller ngt sånt hette den, där vi satt och filosoferade så gott som varje dag. Kostas hette ägaren, vet ej om stället finns kvar ännu. Sedan har jag utforskat olika delar av Grekland både en del öar och fastlandet och jag föredrar nog fastlandet numera, främst Peleponesos. Senaste resan var i maj i år och den gick till Kefalonia vilket verkligen rekommenderas om man vill ha lite mer av det genuina! Vilken underbar ö, fortfarande ganska oförstörd av turismen. Och människorna där är fortfarande "grekiska" och genomgoa, som de var på Rhodos på 70-talet. Argostoli är en helt underbar ganska typisk grekisk stad som jag gärna vill återvända till.

Grekland i min själ och mitt hjärta for ever!! ;)

Yanna 2008-08-09 19:36

Sv: Äldre foton från Rhodos
 
Min första greklandsresa gick till Rhodos...året var 1979..månaden var maj....hmmm...som vanligt! flabb_flab Jag åkte med mitt tredje barns pappa...hmmm...men det visste jag inte 1979Ang_elx...sonen är född -84. Jag har aldrig längtat tillbaka till Rhodos, min Greklandslängtan kom först 1996 när jag öluffade för första gången. Jag "gick igång" på Kykladerna...Santorini - Amorgos - Paros - Naxos. Amo kom mig att längta tillbaka....och Oia på Santo! Även om jag kommer att tillbringa min fortsatta tid på Kreta så kommer jag helt klart att fortsätta öluffa...Amo då och då, men jag vill oxå gärna se nya öar i Grekland.

Drömmaren!


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 15:15.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.

KALIMERA & TA DET LUGNT