![]() |
Karta & bilder
Hej,
jag har funderat lite och kommit på en mycket trevlig funktion för Kalimera. Om det är genomförbart eller inte kan jag inte uttala mig, jag kan inte tekniken. Ni som har varit ute på Google earth har kanske sett den funktionen att man kan lägga in bilder på platser i Google earth. T.ex. kan man zooma in Stockholm och se massor av privata bilder som man kan titta på. Min fundering: Att göra en karta över Greklaand och alla öar, sedan kan man ha prickar på platser som kalimera medlemer har tagit foto. Dessa kan man sedan titta på. Detta skulle kanske innebära att man t.ex. kan titta på Kreta kartan och se alla bilder som har tagits av medlemer på dess platser. Man skulle kunna då göra en "virtuell" resa genom kreta. Nico |
Sv: Karta & bilder
Det vore väl nåt detklapp_klap..Tänk så bra att även kunna se läsarbilder från öar man tänkt sig att åka till. Lite roligare än guidebok;)
Fast jag kan tänka mig att det inte är så lätt att genomföra kanske. Något för Janne att bita i..... Lissi |
Sv: Karta & bilder
Det var ju en intressant idè som kan bli väldigt omfattande och ett nytt sätt att resa på :) Huruvida det sedan går att genomföra får ju lämnas över till Janne.
//Zanét bye_bye |
Sv: Karta & bilder
En rolig och intressant idé. Oavsett om just det är genomförbart eller inte så saknas det en bra karta över Grekland på Forumet! Jag har träffat flera som saknat just möjligheten att få en överblick över öarna när de planerar nästa resa.
Sedan är det ju det här med att ha tillstånd att publicera kartor och annat. (Jag fuskar och använder GTP:s kartor som kommer fram när man tittar på färjetider...Ang_elx :D) Janne! Sätt igång och jobba nu! Sluta drömma om resan som varit. Nästa resa kommer snart... :D Peter |
Sv: Karta & bilder
Citat:
|
Sv: Karta & bilder
Citat:
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 14:44. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
KALIMERA & TA DET LUGNT