Kalimera Grekland

Kalimera Grekland (https://www.kalimera.nu/forums/index.php)
-   Ordet är fritt (https://www.kalimera.nu/forums/forumdisplay.php?f=18)
-   -   Nu vet jag varfor jag ar har... (https://www.kalimera.nu/forums/showthread.php?t=10007)

inkfish 2007-06-09 22:27

Nu vet jag varfor jag ar har...
 
Vilken njutning Grekland ar! Efter tio dagars intensivt Greklandsknarkande har jag Grekland anda in under skinnet och in i sjalen, det kanns som om porerna oppnas i samma sekund som man kliver ner fran flygplanet och sen bara greklandstorsten suger i sig allt vad den orkar.

Jag kanner det nar jag puttrar fram pa moppe pa slingriga vagar dar ortdoften fullstandigt bombarderar luktsinnet.

Nar jag kliver ur bilen och river sonder benen i en taggig slant pa jakt efter en bra fotovinkel.

Nar jag far en klump i halsen av de bada svartkladda gummornas sorgsna ansikten vid kyrkan Panagia Vrysiani i Mesochori. (Pa Karpathos)

Nar jag lite senare ater lunch pa taverna Dramountana intill kyrkan och bara drunknar i den bedovande utsikten (Mesochori ar en underbar by!).

Nar jag kliver in i ett minimalt kafeneion i Pyles i mulet och blasigt vader, ingen utom agaren dar och hon tittar irriterat pa mig, egentligen ar jag bara hysteriskt kissnodig men jag fragar om hon har oppet och om det gar att fa en kaffe. Hon forklarar att ja, jag kan fa en kaffe men jag far dricka den ensam utanfor for hon maste precis stanga och rusa. Jag kissar pa en skitig toalett, dricker mitt kaffe for 1 euro ensam ute i snalblasten och jag bara njuter.

Det ar darfor jag ar har. Jag har ett starkt Greklandsberoende som maste tillfredsstallas, jag maste ha en stor dos ett par ganger om aret for att ma bra. Borde jag inte tycka att jag kan det har nu, jag har ju kant samma ortdoft, fotograferat samma ruiner och smyglyssnat pa samma gubbprat pa ratt manga oar vid det har laget?

Nej, jag kan inte det har nu. Jag maste ateruppleva det gang pa gang. Varfor aker du bara till Grekland undrar folk och svaret ar ju busenkelt: det ar ju bara har jag kan tanka Grekland.:o

Annlotta 2007-06-09 22:39

Sv: Nu vet jag varfor jag ar har...
 
Tack snälla Inkfish, det är precis därför jag alltid också är där. År efter år efter år...
Nu är det bara fyra veckor kvar för vår del!
Verkar som du njuter och har det himla gott. Önskar dig en fortsatt god Greklandsresa!

inkfish 2007-06-09 22:41

Sv: Nu vet jag varfor jag ar har...
 
Tack Annlotta, jag aker hem pa torsdag sa annu har jag flera dagars njutning kvar:)

Hoppas att du ocksa far en fin resabye_bye

malou 2007-06-09 22:44

Sv: Nu vet jag varfor jag ar har...
 
Citat:

Ursprungligen postat av inkfish (Inlägg 93178)

...........Det ar darfor jag ar har. ....:o

Vakkert formulert, ha en fortsatt god reise
bye_bye

Hjalta99 2007-06-09 23:55

Sv: Nu vet jag varfor jag ar har...
 
Citat:

Ursprungligen postat av inkfish (Inlägg 93178)
Vilken njutning Grekland ar! Varfor aker du bara till Grekland undrar folk och svaret ar ju busenkelt: det ar ju bara har jag kan tanka Grekland.:o

Mmmmm.... jag brukar svara att det är min sommarstuga.... flabb_flab Många tillbringar tiden från maj till september i sin sommarstuga, år ut och år in och kan inte tänka nåt annat. :rolleyes: Och så funderar de på hur jag kan åka till Grekland varje år! Konstigt folk! Jag har ju möjlighet att variera mig, åka till olika öar, olika hotell/studios varje år. Inget år är det andra likt! Och så sitter de där och tycker att jag är konstig och som inte kan hitta på nåt annat ställe att åka till! Jag vidhåller: Grekland är allmänbildande och nytt varje gång jag kommer dit! Gudskelov!
Eva- som är på gång - höstens resa planeras för fullt.... två veckor i paradiset!

inkfish 2007-06-10 09:50

Sv: Nu vet jag varfor jag ar har...
 
Jag brukar ocksa svara om sommarstuga! Vissa manniskor aker till stugan varje ar - det gor jag med fast min stuga ar ett helt land!

Malou - tack! Jag har det bara sa underbart.

yeasou 2007-06-10 10:24

Sv: Nu vet jag varfor jag ar har...
 
Hej Inkfish! Ja du träffar ju grejjen med det hela på spikhuvudet! Oj vilken konstig mening jag fick tillAng_elxTrösten jag har just nu för att inte vara i Grekland är att det är kanonväder här och att jag har fått fast jobb. Tjänar nu så bra att jag kan leva och dessutom lägga undan gryn till kommande resor. Men fy vad jag saknar en tur till Hellas nu, jag har rest i Maj/Juni de senaste 12 åren men iår blir det bara höstresa som gäller.
Njut lite för oss hemmavarande själar är du snäll.
PK
Yeasou_B-anana

YsterSyster 2007-06-10 22:01

Sv: Nu vet jag varfor jag ar har...
 
Du har verkligen satt rätt ord på kärleken till Grekland. klapp_klap

martinifk 2007-06-11 00:56

Sv: Nu vet jag varfor jag ar har...
 
Instämmer med föregående talare. Och önskar dig en underbar sista vecka i det land vi alla håller kärt. :)

Lissi 2007-06-11 16:37

Sv: Nu vet jag varfor jag ar har...
 
Inkfish...visst är det PRECIS så som Du skriver! Jag skrev ju en dikt en gång här på forumet om denna drog..Grekland alltså och det drogbegäret kan man bara få bot på på ort och ställe!
Och tänk: Fast jag redan i år varit 2 ggr i Grekland och ska dit igen 2 veckor i augusti så känns det nästan lite sorgset att det ät till Spanien vi åker nästa vecka och inte till Grekland!! Fast jag/vi var bara tvugna att testa om det KAN vara lika bra någon annanstans än Grekland på sommaren..Jag kan väl bara säga så mycket som att JAG är mycket mer tveksam än maken, som tycker att det ska bli jättekul att testa Spanien...

Det är härligt att läsa vad Du skriver Inkfish....

Lissi

inkfish 2007-06-11 22:13

Sv: Nu vet jag varfor jag ar har...
 
Hej pa er allihop, vad kul att sa manga kanner igen sig i det dar med beroende!

Jag hade tanken att dopa traden till En knarkares bekannelse - men det hade ju kunnat leda tanken lite galetflabb_flab

Frappe 2007-06-15 17:56

Sv: Nu vet jag varfor jag ar har...
 
Citat:

Ursprungligen postat av inkfish (Inlägg 93390)
Jag hade tanken att dopa traden till En knarkares bekannelse - men det hade ju kunnat leda tanken lite galetflabb_flab


Grekland är som choklad man blir beroende klapp_klapklapp_klap

Camilla

Lissi 2007-06-15 18:43

Sv: Nu vet jag varfor jag ar har...
 
Citat:

Ursprungligen postat av Frappe (Inlägg 93825)
Grekland är som choklad man blir beroende klapp_klapklapp_klap

Camilla

Så här skrev jag redan år 2001, dagen innan en resa till Parga:

Dags för påfyllning!

I morgon åker vi igen!
Vi åker "hem".
Det är precis så det känns.
Vi åker hem till solen,
värmen och GLÄDJEN !

Nu är det dags för påfyllning.
Jag ska tanka hem mycket sol,
mycket, mycket värme,
och hela jag ska jag fylla med GLÄDJE!
Jag ska ha en råge av glädje på mig.

Jag ska gå runt och fylla mig,
med Grekland från topp till tå..
Insupa mig med dofter och ljud .
Fylla mitt sinne med glädjen.
Njuta fullt att jag är där….igen….!.

Jag tror jag har blivit beroende.
Precis som en del blir beroende
av olika droger, så har jag
blivit helt beroende av Grekland.
Grekland är min "drog".

Det bästa med den drogen är,
att man måsta behandlas för den!
På ort och ställe måste man vara,
för att få sitt botemedel.
Det är nödvändigt för hälsan.

Det är i Grekland jag verkligen lever!
Där finner jag friden och ron,
och där finns "mina" ljud och lukter.
Där finns maten och drycken
och alla vänliga människor!

Jag har ingen som helst lust,
att bli botad från denna drog.
Tänker fortsätta att tillföra mig..
..detta totala rustillstånd.
Ett livslångt drogberoende!!!!

2 juli 2001 tidigt tidigt!


...och 9, snart 10 Greklandsresor senare känner jag PRECIS likadant!!!

Lissi

ulrikas 2007-06-15 20:01

Sv: Nu vet jag varfor jag ar har...
 
Härligt, det är ju precis så det är!

/Ulrika

inkfish 2007-06-15 20:10

Sv: Nu vet jag varfor jag ar har...
 
Hehe, Lissi har alltså knarkat LÄNGE;)

Nu är jag hemma efter en jättedos Grekland och längtar redan till näsa:p

bopia 2007-06-15 20:31

Sv: Nu vet jag varfor jag ar har...
 
Helt klart en "drog" man inte kan vara utan, och det bästa är att den är mycket bra för hälsan och själen.

Snart dax för påfyllning, iår intas denna på Kos.

Bopia:)

UlfWiman 2007-06-15 20:38

Sv: Nu vet jag varfor jag ar har...
 
Jag sitter verkligen fast beroendeträsket och kommer aldrig att tillfriskna.

Uffe

inkfish 2007-06-15 20:41

Sv: Nu vet jag varfor jag ar har...
 
Precis. Vem sjutton vill tillfriskna? Jag vill bara bli MER beroende.

Ärligt talat fattar jag inte att jag aldrig tröttnar lite...

yeasou 2007-06-16 14:30

Sv: Nu vet jag varfor jag ar har...
 
Den dagen man inte har kvar sitt GREKLANDsberoende hoppas jag slippa uppleva! Håller även nu med dig Inky, jag fattar inte heller att jag år efter år bara vill dit ner igen. Är jag just hemkommen dröjer det bara några timmar så vill jag tillbaka. Tänk om man kunde vinna en hacka så att drömmen att resa dit oberoende av tid eller ekonomi spelade någon roll!
Vem vet Tommy Wahlgren från Visby kanske ringer imorgon:p

MVH
DrömmarYeasou_B-anana


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 05:12.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.

KALIMERA & TA DET LUGNT