handdator

Visa fullständig version : Öar med ökad/minskad popularitet.....


Greklandsvän
2007-03-14, 11:15
Hejsan,

Vi sitter och funderar kring vilka öar vi ska besöka på semestern i sommar. Är ute och luffar i 3 veckor. Vi har främst funderat på ö-grupperna Kykladerna och Dodekaneserna.

Det finns många överväganden man kan göra i planeringen, ett sådant är t ex om någon ö på senare tid ökat/minskat i popularitet liksom om detta fått genomslag i priserna.

Det är självklart att priserna varierar mellan säsongerna, men vi är mer nyfikna på om ni upplevt stora prisskillnader mellan olika öar.

Tacksam för svar / Per :)

Elisabet
2007-03-14, 13:21
Nej, min erfarenhet är att prisnivån är ganska lika på olika öar. Däremot varierar priserna kraftigt mellan olika ställen på öarna och i städerna. Det är inte kvalitet enligt man-får-det-man-betalar-för-principen som i första hand avgör prisskillnaderna utan mer vilken kategori av kunder man vänder sig till. Turistfokuserade tavernor och butiker mm är dyrare än grekfokuserade.

CarinaN
2007-03-14, 15:38
Västra kykladerna är klart dyrare än östra....upplevde vi. Vi var i västra (Milos och Sifnos) 2005 och där var både boende och mat och dryck på restaurang överlag dyrare än i östra (Amorgos, Koufonissi, Naxos) där vi var 2006.Sedan är det naturligtvis skillnad mellan olika restauranger på en och samma ö, beroende på om de ligger längs med turiststråket i hamnen eller om man går lite mer avsides och äter. När det gäller skillnad i boendekostnad har jag förstått att det beror på att rumstillgången är mer begränsad i västra Kykladerna än i östra. T ex på Naxos kan man ju hitta riktigt billigt boende, eftersom det dräller av lediga rum där.

Carina

Kalimera
2007-03-15, 08:56
Det finns många överväganden man kan göra i planeringen, ett sådant är t ex om någon ö på senare tid ökat/minskat i popularitet liksom om detta fått genomslag i priserna.
Om man ska gå efter läsaromröstningar på Kalimera så har Kos tappat mycket i popularitet under senare år. Öar som ökat mycket i popularitet är: Karpathos, Lipsi, Milos, Patmos och Skopelos. Om priserna gått upp eller ner vet jag dock inte.

Greklandsvän
2007-03-17, 12:36
Tack för era svar Elisabet, Carina och Janne.

Vi får se vad det blir. Vi har en 11 årig son med, som gärna leker med andra svenska barn, så att det blir nog en period på Naxos i alla fall.

Med vänlig hälsning, Per