Visa fullständig version : Amorgos direkt
Hej!
Sitter pa soft men svindyrt internetkafe i Katapola, en vaning upp alldeles vid "torget". Hutlosa 5 e for en timma. Har inte vagat fraga vad olen som star bredvid mig kostar:o
Kom hit i sondags fran Naxos (innan det landade jag pa Santorini i lordags, akte direkt till Naxos, sov en natt dar och akte sen vidare med Skopelitis. Varfor klagar alla pa den? Vi kom fram tio minuter efter tidtabell och det tycker jag ar klart godkant pa en fyratimmars resa. Att stadningen ombord ar stadningen fran helvetet kan vi val ta en annan gangAng_elx )
Har ar fantastiskt! Katapola har sa mycket av "mitt Grekland". Nar jag kom hit i sondags lopte jag fran Elenis ner till affaren for att hinna handla innan solnedgangen pa balkongen - och pa 100 meter far man liksom en dos Grekland som racker hela vintern: havet, fiskebatarna, katterna, gamlingarna som sitter och pratar, det gamla paret dar han gar med kapp och fortfarande arm i arm med sin fru - jag blir religios av sant.snyft_drop
Och jag somnar till vagornas brus. Och vaknar till det. Har ar helt underbart.
Och SA langt fran Sverige, valet och fp-gate - som egentligen var det jag kom hit for att kolla...;)
...och det gick bra med paketet i tullen, hoppas jag.
Konstigt- när man läser direktrapporter så känns det som om jag är på plats, fast jag inte ens varit på Amorgos. Fortsatt trevlig resa_B-anana
//Helén
Ja, hur gick det med renköttet:confused: Du torskade inte i tullen:confused:
Vi kan oxå höra hur vattnet svallar när vi ska gå och lägga oss! Regnvattnets svall alltsåflabb_flab
Ha det fint o ät lite av de dina, friterade eller som jag gillar bäst, grillade och skivade med en god ouzo.snyft_drop
Ha det fint
MVH
Yeasou_B-anana
Jajamen! Jag ar nastan besviken over att ingen reagerade.:D
Det torkade renkottet avnjutes tillsammans med retsina och Elenis sma tomater i solnedgangen om kvallarna. Skickade en stamningsbild till Arne och hustrun forsta kvallen.
(Vad som nu inte avslojas i denna idylliska bild ar att det blaser sa att man far halla i bade kottet och retsinaglaset - men jag hoppas att det lagger sig endera dan. I dag har det atminstone varit riktigt varmt efter ett par mer kylslagna kvallar)
Giea sou yeasou, grillad och skivad var jag fick pa Naxos (kolla en av Jannes bildgator sa far du bildbevis) - jakligt gott!
Annars var hamnen pa Santo sig likAng_elx. Det var tyvarr allt jag sag - men jag tar 1-2 natter pa on pa hemvagen, far uppleva mer da.
Detta kan mojligen sa val over- som misstolkas;) :D : men jag tanker pa dig varje kvall nar jag lagger mig. Eller rattare sagt: jag tanker pa den dar galningen pa Kalimera som tagit med egen madrass till Santoriniflabb_flab flabb_flab
Var blåsten likt"Karpathosblåst":rolleyes: Knappast,eller:D
Riittabye_bye
Shit, tiden rinner ut nu Riitta... For mig ar blasten jamforbar med Karp. Men jag har inte varit pa Karp nar det blast som etterjavligast. Maste logga ur nu men aterkommer vid tillfalle.bye_bye
Vi kan oxå höra hur vattnet svallar när vi ska gå och lägga oss! Regnvattnets svall alltsåflabb_flab
Regnvatten? Här i Västerås har vi haft sommarvärme idag...
Men det lät härligt, Inkfish. Jag kände att jag också var på Amorgos när du beskrev. Jag bodde precis vid vattnet, nedanför Elenis...
Och här kommer bilden vi fick från Inkfish!!
http://www.sendpix.com/albums/06090623/wrlrwf8z0w/
Arne
Som denna vecka är hemma och sjukskriven efter starroperationen i måndags. Ögat börjar dock bli riktigt bra nu, men ljuskänsligheten sitter i fortfarande.
Du får vara rädd om dig och bära mörka solgalsögon i Grekland.
Eva
Det låter riktigt härligt. Det räcker med att jag sluter ögonen så är jag tillbaka på kajen i Katapola med solen i ryggen och meltemi-vinden i håret ;)
Så det blåser fortfarande där nere alltså, den ger sej inte så lätt den vinden. Hoppas du får uppleva lite sommarvärme också, här hemma börjar hösten göra sej påmind snyft_drop
Ps. Det är inte så stor konkurrens på internetcafeerna i Katapola, det ovanför torget är nog det enda jag känner till också ... Ang_elx
Inky, tag en taxi till hotell Artemis i Kamari och säg att du vill sova på en bra madrass, åtminstånde en natt i Grekland, de kommer att plocka fram en till dig, det är jag säker på:D
Hälsa från "Ulf apo ti souidia", de vet vem du menarAng_elx
Jag såg bilden på den skivade bläckisen! Mmmmmmmmmmmmmm, det såg gott ut!
Ha det bra
MVH
Yeasou_B-anana
Jag såg bilden på den skivade bläckisen! Mmmmmmmmmmmmmm, det såg gott ut!
Hoppas att nyopererade Arne fortfarande har plasterlapparna kvar over ogonen - den dar "skivade blackisen" ar hans och hustruns soltorkade renkottAng_elx
Mycket gott sadant, i solnedgangen pa balkongen.
----
Joda, har ar varmare nu. Och inte lika blasigt. Sa nu sover jag med balkongdorrarna vidoppna, tittar pa stjarnorna innan jag somnar till vagbruset och ser havet det forsta jag gor nar jag vaknar... Massiv Greklandsupplevelse!
Har moppe sen igar, har varit i byarna Chora, Vroutsi och Arkesini i gar och till klostret, Agia Anna och Chora i dag. I morgon blir det nog Mouros.
Har ar alldeles fantastiskt underbart, Amorgos ar nog on som har ALLT...klapp_klap
Ink, du skriver alltid så att man blir sugen att fara iväg direkt, samtidigt som man njuuuuter med dig...
Vad är detta för något - berättelsen om mannen med madrassen?
Mannen med madrassen? Det ar Yeasou, resenaren som gett packningsneurosen ett ansikte.
Han blev sa trott pa grekiska hotellsangar att han kopte en egen baddmadrass pa Jysk och slapade med sig den pa planetflabb_flab
Inky!!! Jag släpar inte på mina madrasser, de är lätta att ta i näven, sen lägger jag dem på bandet när jag checkar in, och väl framme på ön, så vipps så är de på bandet när jag ska ta mitt bagage! Sover gott varje natt som jag har tillfälle att sova på mina madrasser. Som jag har skrivit tidigare så kostar de ju inte mer än en " middag och ett par öl"att köpa och att ta med en madrass till Grekland.
På tal om "PackningsNeuroser" Jag har aldrig släpat med mig, Spagetti eller soppåsar eller saronger eller brassestolar eller fönar och mycket annat som ett flertal resenärer gör. Så skyll inte mig för att vara Neurotisk:rolleyes:
Hoppas du sover gott med stjärnhimmelen utanför dörren.....
Jag hade kunnat tänkt mig det samma, faktiskt så är det klart här hemma ikväll, men stadens ljus gör att stjärnornas sken uteblir.......:(
Sov gott
MVH
NeurosYeasou_B-anana
Undrar om det är samma stjärnor, som jag och min syster såg, när vi hade våra altansittningar i juni på Karpathos... Det är ju bara underbart med värme kombinerat med stjärnhimmel!
Har ingenting mot norrbottniska ljusa sommarnätter, men nog kunde de vara varmare ;) Och när vi väl börjar se stjärnhimlen igen är det definitivt inte läge för altansittning :D
Så det var skivat renkött och inte bläckfisk på bilden som många har dräglat över :D Iofs skulle jag nog drägla över BÅDA, speciellt om jag fick skölja ner det med retsina :p Igår blev det faktiskt ett par glas Ritinitis, som jag tycker är helt OK. Får se hur länge Systemet har den i sitt sortiment...
Nog märks det att du har det bra! Kör försiktigt med moppen!
Ivi
-som snart kan se stjärnhimlen på Karpathos igen _B-anana
Nytt bild-Mms har från Inkfish anlänt!!!
Uppenbarligen ha nu även Retsina förärats tappning på kartong i volym av en liter. Enligt sageskvinnan doftade retsinan Skunk vid öppnandet men efter lite luftning var drycken helt OK!!! Vi ha tidigare bara sett dessa jättekartonger om 20 liter som tavernor och affärer bruka sig av.
http://www.sendpix.com/albums/06090909/v0b8jkadkb/
Arne
Med onda ögon. Därtill krasslig Hustru drabbad av Rysk snuva.....
Luktar skunk!!!!!!!!! Ja denna dryck smakar ju dessutom skunk, så det kan ju förklara lukten:D
Retsina måste vara det äckligaste vin jag smakat. Tänk att det finns levande varelser som tycker att det kan vara drickbart:confused:
Som tur är är ju smaken som baken, DELADflabb_flab
MVH
VanligtVinYeasou_B-anana
Nytt bild-Mms har från Inkfish anlänt!!!
Uppenbarligen ha nu även Retsina förärats tappning på kartong i volym av en liter.
Ja den där kartongen känner man igen! :D
Den fanns förresten förra året också, så någon supernyhet är det inte. Sen SKA ju retsina lukta lite skunk, det är nog bara lite jäst-ångor som vädras bort. Det påverkar ju inte den ljuuuvliga smaken av iskall retsina på en varm balkong i solnedgången.... _B-anana
Har moppe sen igar, har varit i byarna Chora, Vroutsi och Arkesini i gar och till klostret, Agia Anna och Chora i dag. I morgon blir det nog Mouros.
Har ar alldeles fantastiskt underbart, Amorgos ar nog on som har ALLT...klapp_klap
Ja, det är väl därför man åker dit år efter år! :rolleyes:
Berätta mer mer mer! Jag vill tillbaka :rolleyes:
Ta det lugnt i grusbacken ner till Mouros nu bara, och full gas upp sen! :D
Ta det lugnt i grusbacken ner till Mouros nu bara, och full gas upp sen! :D
Grusbacken? Glom det. Jag var i Mouros i forrgar och valde att parkera moppen ovanfor grusbacken och promenera ner.
Och sen skulle jag upp ocksaAng_elx
Efter en starkande sallad och ol pa den hysteriskt vackert belagna tavernan borjade jag den raska promenaden uppfor. Det var LANGT. Och BRANT. Och MOTVIND. Satan vad jag sletsnyft_drop
En halvtimma tog det upp, och sen orkade jag knappt kora moppen hem, jag var helt slutflabb_flab
Men trots allt var det vart det - Mouros ar nog det vackraste stalle jag nagonsin badat pa. Lag pa en klippa med naturlig stentrappa ner i vattnet, var som hypnotiserad av det stora, fantastiska, sammetslena bla - for mig slog det faktiskt till och med Agia Anna. Helt ljuvligt vackert!
I gar hade jag slappedag och tankte tillbringa den pa fina klippbadet Plakes, men det hade borjat blasa upp sa badbaten gick bara till Maltezi - ingen storre sensation till strand.
I gar kvall sen at jag middag med Janne och Camilla. Da hade vinden okat ordentligt och blivit vasentligt svalare - och i dag vaknade vi till svarta moln och annu hardare blast.
Men vi har haft en skon dag anda. Tillbringat den i Xiloteratidi dar det inte blaste utan var varmt och skont. At en lang, harlig lunch dar.
Nu ar jag vid datorn for att kolla battider, ska hem fran Santorini pa lordag och inser att jag nog maste aka fran Amorgos till Naxos redan pa torsdag. Alternativet ar en sextimmarstur med Skopan via Egiali och Donoussa fredag morgon - med bara en timmas marginal pa Naxos for att byta bat till Santorini. Det vagar jag inte, med tanke pa hur det blaser nu.
Sa jag aker nog pa torsdag och tar sista 2 natterna pa Santorini. Det du, Yeasou;)
Plakes är riktigt trevligt, men som sagt, dit kör de bara när det är lugnt. Fick vänta en vecka i somras på att det skulle bli tillräckligt lugnt, men det var desto bättre när man väl kom dit :)
Att åka med Skopelitis om det blåser hårt kan nog vara en provning så det verkar bra att välja andra alternativ. Från Eigiali till Donoussa går den i motsjö om det blåser från nordväst, så den stampar ganska hårt med tillhörande brottsjöar. Sedan från Donoussa till Koufonissi blåser det in från sidan och då rullar det rejält... :rolleyes:
Åkte själv den rutten i medelhård vind i somras och det var väl inga problem direkt, men jag skulle nog inte välja den om det fanns bättre alternativ.
Jag har bestamt mig for den forhoppningsvis sakrare losningen nu: aker harifran i morgon bitti med blue star, tillbringar nagra timmar pa Naxos och tar sedan ny blue star-farja till Santorini dar jag far tva natter.
Har ar fortfarande kallt och blasigt, jag valde att lamna tillbaka moppen i dag och ta en slo- och packningsdag i stallet medan resten av sallskapet trotsar blasten och akte soderut pa moppe.
Vi at en fantastisk lunch pa To xyma i Chora igar, vackert stalle med mycket god mat.
Det kanns som allt man gor pa Amorgos tankar energi infor vintern, aven om det bara ar att soka skydd for den kalla vinden i Katapola med en bok och en frappe:)
Ta den säkrare lösningen, sitter fortfarande och darrar efter båtresan i Söndags från Naxos till Mykonos.:eek: Vi åkte High Speedbåten och jag har aldrig varit så rädd i hela mitt liv, och jag är inte lättskrämd.
Folk spydde om vartannat och vågorna slog och båten for fram ock tillbaka.
Vi hade 3 präster ombord och tom dem såg vettskrämda ut.
När vi sedan kom till Tinos blev vi kvar i 2 timmar innan vi fick besked att det skulle gå att fortsätta. Då hade de stängt hamnen i Rafina och det var ju jättetoppen för där stod våran bil.:mad: :mad:
I stället fick vi åka till Pireus och därifrån ta oss med tunnelbana och buss till Rafina och vad väntar oss där, jo parkeringsböter.:mad: :mad:
Vi skulle ha varit framme 15.30 i Rafina istället kom vi fram 22.00
Nej, det blir fastlandet nästa gång.
Monica
Har du tur Inkfish är det fortfarande sommar när du kommer hem. Vi har riktigt varmt även här uppe efter norrlandskuset. Härligt men lite konstigt är det.
Eva
Nej, det blir fastlandet nästa gång.
Monica
Då blir ni INTE besvikna!!:D
Lissi - fastlandsvän
Nej, det blir fastlandet nästa gång.
Monica
Usch låter inte kul med dessa hårda vindar men vad gör man inte för att få besöka öarna. För er som bor på fastlandet måste det vara härligt att komma ut till en annan natur. Själv har jag haft tur och har aldrig åkt båt i riktig storm. Den värsta upplevelsen hade jag på en färja mellan Teneriffa och Gomera där folk spydde till höger och vänster men själv mådde jag bra.
Skopelitis har jag bara åkt på nästan blankt hav och High Speed i halvlugnt hav. Blåste lite vid en av turerna under sommarens resa med inget som kändes otäckt.
Eva
Det dar lat inget vidare, Monica. Men just uppe runt Mykonos/Tinos har det blast overjavligt i flera dagar.
Jag lamnade ett kallt och blasigt Amorgos med min sakrare losning - blue star - tidigt i morse. Vid stoppen pa Koufonissi och Schinoussa var det varmare och ingen vind. Iraklia var daremot blasigt och kallt liksom Naxos dar jag slog ihjal nagra timmar i vantan pa nasta Blue star-farja.
Och nu sitter jag har pa feelgoodstallet Honeymoon pa Santorini.Klockan ar 22.30 och jag kan konstatera att det var helt onodigt att jag tog med trojan till middagen for har ar varmt och vindstillaklapp_klap
Vid 18-tiden i kvall lag jag pa stranden efter ett kvallsdopp, skont efter en lang resdag.
Skont att fa en avslutning med bra vader (om det nu inte skiftar i morgon). Men anda, vadret till trots - Amorgos ar en sagolik o som jag vill tillbaka till ASAP.
Och nu har just en mycket liten och spontan kalimeratraff agt rum, har vid datorn pa Honeymoon. Chris visade sig vara har, liksom nagra mer anonyma kalimeralasare - jattekulklapp_klap!
Och nu har just en mycket liten och spontan kalimeratraff agt rum, har vid datorn pa Honeymoon. Chris visade sig vara har, liksom nagra mer anonyma kalimeralasare - jattekulklapp_klap!
Det är väldigt lätt att fastna vid datorn på Honeymoon, det kan jag intyga!
/Netwolf
Ja det aer laett att man blir kvar haer naer Julia fejar med matlagning alldeles bakom.Jag tror hon
goer gigantes till i kvaell.
Det var urkul att stoeta paa Ink haer igaar. Man faar ett "ansikte" paa naagon som man tycker man
kaenner. KUL!
Nej nu haegrar badet ...
Vi skrivs igen
Chris
som just faatt sms fraan Brige som sitter paa Blue Star upp till Aten foer flyg hem ivaell.
bye_bye
När vi sedan kom till Tinos blev vi kvar i 2 timmar innan vi fick besked att det skulle gå att fortsätta.
Oupps... Satt ni på den Ang_elx Vi körde förbi ett par gånger och flinade rått åt alla som inte kom iväg :o Det vi aldrig gjort om vi vetat att ni satt där... Men det var många båtar som blev inställda, eller försenade i förra veckan.
Peter
Oupps... Satt ni på den Ang_elx Vi körde förbi ett par gånger och flinade rått åt alla som inte kom iväg :o Det vi aldrig gjort om vi vetat att ni satt där... Men det var många båtar som blev inställda, eller försenade i förra veckan.
Peter
Det var ju tur att jag inte såg dig då,;) för jämförelsevis med jordbävningen vi hade 99 då min stad Menidi var värst utsatt kan jag säga att båtresan var nästan värre och det vill inte säga lite det.
Monica
Vi kom med Highspeed 3 (det var väl den ni satt på?) 3 dagar före er från Naxos, med mellanlandning på Myconos. Det gungade djä...! Folk ramlade och spydde, grät och skrek. Vi hade som väl var lite "bedövningsmedel" i handbagaget och kände oss tämligen obekymmrade... Men strax innan vi skulle in i Myconos hamn gick den upp på en Monstervåg och dök ner i nästa. Det var rena Berg-o-dalbanan och Highspeed-båtarna är inte små. De tar ju även bilar... Det small satans och hela båten skakade som att den skulle ramla sönder i sina beståndsdelar... Vi slutade vissla och blev väl kanske lite blekare om nosen, och kapten drog ner farten ordentligt...
Jag kan tänka mig att ni hade samma upplevelser.
Peter
Yes, vi åkte Highspeed 3, upplevelserna var likadana förrutom att monstervågorna var nästan hela tiden. Även om kapten sänkte farten trodde jag att hela båten skulle krossas.
Det var rena skräckresan, och som sagt de 3 prästerna som steg av på Tinos var rätt bleka om nosen de också.
Monica
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.