Logga in

Visa fullständig version : FRÅGOR OM Ö-LUFFNING


Alexandra
2005-04-16, 10:29
Jag ska båtluffa i Kykladerna 1 månad ( 20 aug - 17 sep) och har aldrig gjort det tidigare så jag har lite frågor angående det. Vissa frågor är kanske dummare än andra men jag försöker skaffa mig så mycket kött på bena som möjligt. (Bättre att fråga för mycket än för lite ;) )

Hur mycket packning ungefär ska man ha med sig?
Är det dyrt att tvätta? Ni får gärna ge förslag på vad man ska ha med sig (det nödvändigaste) eller varför inte dela med er av era "packlistor"!:) Jag har nämligen svårt för att packa lite.

Kan man hyra moppe eller typ Scooter även om man inte har körkort?
Vad kostar det ungefär?
Är cykel ett bra alternativ annars?

Är båtresorna dyra, hur ligger priserna till på ett ungefär?

Vad måste man ge ca för ett rum eller en lägenhet, studio med balkong under aug-sept?
Det måste vara rent och fräscht och ha ett hyfsat bra läge, gärna nära nån strand och stan.

Vad kostar det att äta ute (middag och lunch)?
En vanlig lättare lunch och en vanlig middag typ kött eller fisk eller typ moussaka.

Hur mycket pengar bör man ha med sig på ett ungefär? (Kanske ingen som väl säga vad har med sig...)
Om man bor där det är rent och fräscht med relativt bra läge, äter frukost lunch och middag ( lunch kanske man tar med hemifrån ibland), gör lite utflykter, hyr moppe, cykel och lite sånt, båtresor och allt sånt som hör semestern till. Jag tänkte ha med mig 16 000- 17 000 SEK ungefär kan det räcka?

Andra "bra- att- tänka- på- saker" är också jätte välkomna.
Dela gärna med er av egna erfarenheter osv.

Hoppas det finns någon som hittar i alla fall en fråga att svara på :D jag är verkligen tacksam för all hjälp jag kan få.

/Alexandra

Arne
2005-04-16, 10:45
Det var mycket frågor!!
Men, om vi hjälps åt här på forumet så ska det nog gå bra.

Packningen: Minimal anbefalles!!! Jag och trivsamma Hustrun Birgitta har med åren kunnat konstatera att för fyra veckors öluff räcker det med en ryggsäck på 8,3 kilos packning exkl kameraväskan och Hustruns lilla utflyktsryggsäck.
Att lämna in fem kilo tvätt kostar cirka 5€.

Hyra moppe: Vet ej!! Men nog tror vi att det går utmärkt att hyra en EU-moppe utan körkort. Prisnivå runt 10€ per dygn exkl drivmedel.

Båtresorna: Beräkna 2€ per person och timme för de reguljära färjorna. Det dubbla för snabbfärjorna.

Prisbild rum/studio Augusti-September: Augusti är högsäsong och som allra dyrast. September är eftersäsong och billigt. I September max 30€ för fin studio med altan och havsutsikt. Augusti minst det dubbla.

Äta ute: Tag promenaden in från turiststråken in i gränderna så sjunker priset med 5% per tio vandrade meter.... På rätt taverna förmenas priset icke överstiga 15€ för middag och ett krus vin beräknat på två personer i September. Undvik flaskvin, det är dyrt, Retsina undantagandes.

Hur mycket pengar: Kolla in reseberättelserna under rubriken "Läsarhörna" här till vänster. I våra och andras reseberättelser finner du en kostnadskalkyl avseende 2-3-4 veckor i övärlden.

Ja, så hoppas vi att andra Kalimeror fyller på det vi nu påbörjat av dina frågeställningar...


Arne och Birgitta


Som just skördat och inpackat det nu färdigtorkade renköttet vilket hängt ute sedan mitten av Februari.

pawik
2005-04-16, 11:43
Hur mycket packning ungefär ska man ha med sig?
Är det dyrt att tvätta? Ni får gärna ge förslag på vad man ska ha med sig (det nödvändigaste) eller varför inte dela med er av era "packlistor"!:) Jag har nämligen svårt för att packa lite.

Instämmer med Arne. Har dock tyvärr med mig mera än Arne och Birgitta och
tyvärr alltid för mycket.


Kan man hyra moppe eller typ Scooter även om man inte har körkort?
Vad kostar det ungefär?
Är cykel ett bra alternativ annars?

Avråder från att hyra moped om man inte har körkort. Skulle en olycka hända så ligger man förmodligen risigt till.


Andra "bra- att- tänka- på- saker" är också jätte välkomna.
Dela gärna med er av egna erfarenheter osv.

Några saker som jag alltid har med mig.

Nätadapter. Kontakterna brukar i och för sig alltid passa men med denna är man garderad.

Fönsterskrapa. Oumbärligt för golvet när man duschat.

Doppvärmare. Med detta fixar man kaffe själv och kan spara en del pengar genom att fixa sin egen frukost. Tar inte stor plats. Finns på Clas Ohlson t.ex.

/pawik

Elisabet
2005-04-16, 12:27
Hur mycket pengar bör man ha med sig på ett ungefär? (Kanske ingen som väl säga vad har med sig...)
Om man bor där det är rent och fräscht med relativt bra läge, äter frukost lunch och middag ( lunch kanske man tar med hemifrån ibland), gör lite utflykter, hyr moppe, cykel och lite sånt, båtresor och allt sånt som hör semestern till. Jag tänkte ha med mig 16 000- 17 000 SEK ungefär kan det räcka?Det här är kanske den svåraste frågan att svara på - det är ju så individuellt hur mycket man gör av med.
Det spelar också roll om man gör många båtresor, byter hotell ofta, vad och hur mycket man äter, osv.

Jag brukar ha en "buffert" på 1000 kr per dag - men så mycket har det aldrig gått, inte ens i närheten faktiskt. Jag äter iofs så gott som aldrig mer än ett tavernamål per dag (orkar inte i värmen), men brukar inte heller snåla, och köper alltid ett och annat med mig hem. Så jag skulle tro att 16 000-17 000 räcker för det du beskriver.

Jag tycker att det bästa är att ha ett internationellt bankkort och ha så pass mycket pengar på kontot så att det räcker oavsett vad man hittar på. Då behöver man inte växla i förväg, inte bära på kontanter i onödan och inte oroa sig för att pengarna inte ska räcka. Med det kan man ju även betala en del, till exempel båt- och flygresor.
Det finns bankomater i de flesta städer på öarna och om man åker till någon ö där det inte finns, så är det ju bara att ta ut pengar i förväg just den gången.

Alexandra
2005-04-16, 12:30
Tack återigen Arne och Birgitta, tack Pawik, tack Elisabeth!
Alla tips och råd är guld värda, vet man på ett ungefär vad man ska ge osv så är ju chansen inte lika stor att bli lurad eller så.
Penga frågan är som sagt det svåraste, men jag antar att det går att leva lite också efter sina tillgångar. I värsta fall får man väl campa kanske

Till alla er andra så är tips och råd och svar på några frågor jätte välkomna!

Alexandra

Arne
2005-04-16, 12:44
Men, det här med pengar!! Vi två leva alltid "Greve" när vi vistas i Grekland och gör ändå icke av med mer än cirka 800-1000 SEK per dag för två, och då är allt inkluderat. Resa ned och hem, färjor, boende samt mat och dryck och därtill inköp för hemresan.

Din budget kommer att hålla och mer därtill!!

Arne och Hustrun

Alexandra
2005-04-16, 14:10
Tack Arne det kändes tryggt att höra :)

Maeta
2005-04-16, 15:11
Hej, Inför vår första resa studerade jag alla reseberättelser och råden som finns under INFÖR RESAN/UNDER RESAN på Kalimera! Massor med bra och nyttig info.

Efter några ö-luffar verkar vi ha lärt oss bättre att inte ta med för mycket. Framförallt inte kläder! Jackor åkte bara med första gången trots svärmors oro vid andra resan. Jackorna användes EN gång när det regnade i väntan på en buss. Beroende på säsong kommer eventuellt en svettis-tröja med (september-oktober). Vi har med oss varsitt stort kulört badlakan av dålig (!) kvalitet. Det kan man svepa in sig på om det är kyligt på båtturen på natten.

Våra flesta ö-luffar har skett under juli månad då vi kan ha semester. Då är det svalare med blus/skjorta än t-shirt. Vi har inte med oss så många utan tvättar upp då och då eller lämnar in om det är möjligt. Det kan vara svårt att tvätta för proppar till handfat och vask saknas eller passar inte. Då använder vi några tax-free-påsar att blötlägga i. Det rådet läste jag här på Kalimera.
Tvättmedel tar jag med hemifrån i lagom mängd i en dubbel plastpåse. Lite extra lina och några klädnypor är också bra att ha. Badlakanet ovan tvättas upp en till två gånger under turen. Just därför skall det vara tunnt och sladdrigt så är det enkelt att skölja upp och krama ur!

Skor - bara sandaler - inget annat! Strumpor - onödigt!

En fick-kniv med lite bra verktyg på kommer alltid med (checka in!). Bastmattor köper vi på plats som skydd under handduken eller att sova på på färjan.
Vi reser med barn och gärna till lite mindre öar. Inte alltid finns det servering på stranden (eller det blir dyrt att alltid äta/dricka ute) då är en liten mjuk frysväska bra. Frysklampar "tillverkas" på plats genom att frysa in små vattenflaskor i frysfacket. Tinar under dagen och kan drickas upp och håller sig kalla länge.

Salt-socker-peppar i små campingförpackningar så att man slipper släpa med sig hela burkar när man byter ö. Lite vetemjöl tar jag med. Några gånger gör vi fattiga riddare av gammalt frukostbröd till lunch åt barnen när vi äter grekisk sallad. Till riddarna blir det stekta äppelskivor istället för sylt. Mums!

I en pytteflaska (köpta på Stadium) tar jag med mig diskmedel + en liten svamp att diska med. Bara någon enstaka gång har diskmedel + borste funnits i studion.

Fönsterskrapa har ännu inte kommit med. Överväger denna! Att sitta på toa med fötterna i duschen är inte så trevligt när det är blött!

För övrigt fylls ryggsäcken av böcker, böcker, böcker. Börjar redan surfa på bokus för att hitta rätt pocket inför sommaren, böckerna som åker med ska flera tycka om att läsa. På semestern är jag lat och läser helst på svenska. Engelska böcker går dock att få tag på.

Hoppas du hittar något att ta tillvara på!

Hälsningar Maeta

KO
2005-04-16, 16:08
Hei!

Vi øyloffet i 3 uker i fjor på omentrent samme tiden som du skal i år.
Øyene vi var på var Santorini, Naxos, Amorgos og Milos.

Se svarene mine under hvert spm.

Lykke til og kos deg maks!!
KO

Hur mycket packning ungefär ska man ha med sig?
Ta med det aller mest nødvendige. Ta med klær som du kan kombinere med tanke på farger. Da får du flere antrekk, selv om du har "få" plagg.
Sko er alltid vanskelig: Men 3 forskjellige sandaler bør rekke. Kanskje joggesko om du gå mye turer i fjell.

Kan man hyra moppe eller typ Scooter även om man inte har körkort?
Vad kostar det ungefär?
Slik jeg forsto det fikk man ikke leie moped uten lappen på de øyene vi var på. Kan være at det varierer fra øy til øy.
Vi betalte mellom 10 - 13 euro pr. dag for leie.

Är båtresorna dyra, hur ligger priserna till på ett ungefär?
VI betalte fra 14 - 20 euro pr. pers for båt reisene våre

Vad måste man ge ca för ett rum eller en lägenhet, studio med balkong under aug-sept?
I august betalte vi 50 Euro pr. natt. I september betalte vi 40 Euro. Og vi bodde veldig bra.

Vad kostar det att äta ute (middag och lunch)?
Vi betalte 10 - 30 Euro for et måltid for to. Men vi sparte ikke og bestilte akurrat så mye mat og drikke vi hadde lyst på.

Hur mycket pengar bör man ha med sig på ett ungefär? (Kanske ingen som väl säga vad har med sig...)
Vi brukte omentrent det samme som du har tenkt å ha med deg og vi var 2.

Alruts
2005-04-16, 20:49
Det kan vara svårt att tvätta för proppar till handfat och vask saknas eller passar inte.
Her kommer kjøkkenklasken (http://www.dinside.no/php/art.php?id=12860) inn! Det er en universalplugg som passer til alle slags vasker. Kjøkkenklasken er alltid med når jeg er ute og reiser; da gjør det ikke noe om proppen mangler eller ikke passer. Den selges i Norge i jernvarehandler og kanskje i noen butikker med reiseeffekter. Det må da finnes noe tilsvarende i Sverige?

Alexandra
2005-04-17, 01:04
Tack för alla era tips! Proppen verkar ju suverän, underlättar verkligen när man ska tvätta osv. Känns också skönt att höra att de flesta verkar ha med sig ungefär lika mycket per person och har klarat sig bra. Man vill ju inte stå där utan pengar den sista veckan, eller inte kunna göra något kul som kostar.

Alla tips är bra och man tänker på att ta med vissa små saker som inte tar någon större plats, men ändå gör allting på plats lite lättare.

Jag längtar verkligen till min ö- luffning och jag ser framemot en förhoppnings upplevelserik månad.

Alexandra

Eva L
2005-04-17, 09:12
Om ingen redan nämnt.. är ficklampa, refexer och värmeljus bra att ha med. Västskeersättningstabletter om du blir sjuk. Finns på Apoteket och är föpackade i rör. Saknade jag den gången jag fick salmonella på Karpathos och dom som fanns där hade så äcklig smak. Visserligen sällsynt med magåkommor i Grekland men tabletterna kan var bra att ha vid långa vandringar i värme och även efter en trevlig fest. Skavsårsrplåster. Kondomer om du vill ha ett semesteräventyr :cool: .

Eva

Alexandra
2005-04-17, 12:21
Tack för svaret! Ja det kan ju bli rätt mörkt i Grekland på kvällarna om man inte bor mitt i smeten, ficklampa bra tips!
Skoskavplåster tänkte jag inte på, det är ju bra att ha, misstänker att vi kommer att gå en del...

Arne
2005-04-17, 12:42
I samband med vår resa 2003 skadade Hustrun sitt knä illa redan andra dagen vi till Kos anlänt!! Hustrun är extremt infektionskänslig.

Jag vandrade runt i butikerna för att finna sårsalva samt plåster!! Salvan var lätt att hitta , men plåster??? Vad heter plåster på Engelska?? Efter stor palaver i flera butiker kom så det självklara svaret av yngre grekisk expedit " Aha!!" Hansaplast" därtill svensktillverkad!!! Tablå!!!

Arne

Brige
2005-04-17, 17:31
Tack för alla era tips! Proppen verkar ju suverän, underlättar verkligen när man ska tvätta osv. Känns också skönt att höra att de flesta verkar ha med sig ungefär lika mycket per person och har klarat sig bra. Man vill ju inte stå där utan pengar den sista veckan, eller inte kunna göra något kul som kostar.
Alexandra

Hej Alexandra!
Nää, inte proppen inte! Utan avsaknad av propp, propplöst alltså. Eller proppglapp där vattnet rinner ut ur handfatet trots iproppning:mad: DÅ är det helt suveränt att nyttja plastkasse att lägga i blöt i, därefter placeras plastkassen i handfat eller duschutrymme:):) Köper man bröd, frukt o.s.v. i någon market så får man alltid sina varor i en sladdrig plastkasse, dessa kassar spar vi alltid med tanke på att kunna tvätta upp, framför allt, underkläder, soltop o tunnare skjortor.
"Göra roliga saker". Om du tänker på disco o.s.v , (jag har fått för mej att du tillhör "det yngre gardet") så får man oftast en drink på entré-avgiften, på många ställen är det inte entré-avgift alls. Men "roliga" drinkar kostar ju en del även om det är bra mycket billigare än här hemma;)
BOENDEKOSTNAD;
Den kan variera rätt mycket faktiskt. Vi, maken o jag, har betalat allt mellan 18-25€. Vi har faktiskt aldrig betalat mer än just 25€/natt och då har vi alltid bott bra och oftast strandnära. Men då åker vi i juni, samt på hösten i andra hälften av sept. Ett år dp jag var på Naxos i augusti så betalade jag faktiskt 10.000 dr, det är mer än 300:- . mendet är några år sedan då Naxos ännu var VÄLDIGT populärt. Sedan dess har turismen minskat rätt mycket på den ön.
En annan sak om boendekostnad, som är nog så viktig. Tillhör man de gäster som ALLTID ÅTERVÄNDER så kan man få vänskapspris vilket är lägre än det vanliga priset. Sådant pris har jag på ett par ställen i ö-världen där jag, med åren, räknas mer som vän än som turist:):D Det kan också hända att vi fått bra pris då vi hälsat från någon annan som har rekommenderat oss ett speciellt boende.
Kalimera-populära boenden har, säjer en del, dock blivit dyrare just p.g.a. att det näns på Kalimera. Jag har INTE erfarenhet av det själv eftersom vi söker oss "eget" då vi är ute. Kalimeraboendena är ofta högt upp ovanför branta backar o långa trappor och sådan klättring är utesluten för min del p.g.a. en svår skada i ett knä :(
Om du stannar bara någon enstaka natt på ett boende är oftast priset/natt högre. Prisbilden är ofta 1-3 dygn, sedan upp till 6 dygn, bor man 8 dygn eller mer så är priset betydligt lägre/dygn. I alla fall under mellan-och-lågsäsong. Oftast får man frågan hur länge man tänker stanna. Det är ju jobb för hyresvärden, och kostsmat, att byta lakan o.s.v. varje dag. Byte sker oftast var tredje dag.

Jag hoppas att du får en härlig luff!!
Om du redan nu har preliminärbestäm de öar du tänkt besöka så är det lite enklare att ge tips om specifika öar.

/Birgitta

Alexandra
2005-04-17, 19:45
Hej Brigitta! Tack för svaret, jag vet brukar också tvätta med plastpåsar men det är lite krångligt tycker jag så därför verkar den där proppgrejen som nån norsk rekomenderade bra och enkel...Om den inte är för dyr förstås :)

Bra att veta det där med boendet, som tur är har vi tänkt att stanna åtminstone 2 nätter på varje hotell, fler på vissa.

Vi landar på Santorini 20 aug och därifrån tänkte vi åka till Paros och även kanske ta några dar på Antiparos. Sedan bär det nog av till Mykonos, och jag hörde att det därifrån gick båt till Koufonissi. Annars tar vi Naxos före och Koufonissi efteråt. De sista dagarna blir nog på Santorini så att man inte missar flyget hem.

Jag har tidigare varit på Naxos i 2 veckor, och då hyrde vi bil i några dagar och åkte runt. Nu är det mer stränderna just där jag är intresserad av.

Enligt planerna så hade vi tänkt att ha ganska gott om tid på varje ö så att man kan bada och sola en hel del, men även göra utflykter och upptäcka öarna.
Om du har varit på någon av öarna eller så får du gärna ge tips på saker att göra på dessa öar? Och självklart är det ett bra ö-val?
Har inga speciella krav, utan tycker om det som de flesta andra gör om ni förstår vad jag menar...Titta lite på sevärdigheter och besöka fina stränder och bad.
Utelivet är kanske inte det som vi prioriterar högst upp på resan, då vi brukar göra en ren nöjesresa med vänner där boende och allt redan är betalt. Annars blir det lätt att man festar upp alldeles för mycket pengar ;)

/ Alexandra

Frappe
2005-04-17, 21:28
Glöm inte att beställa från Försäkringskassan kortet ifall man blir sjuk!

http://www.forsakringskassan.se/privatpers/utomlands/resa/index.php

Trevlig resan Camilla

Kalimera
2005-04-18, 12:45
Kan man hyra moppe eller typ Scooter även om man inte har körkort?

Nej, man kan inte hyra utan körkort, bilkörkort räcker.

Janne / Kalimera

kirtor
2005-04-19, 08:51
Bare en liten opplysning. Det finnes noe som i Norge heter universalpropp. Den er helt fantastisk og passer til alle vasker.

Alexandra
2005-04-21, 14:00
Tack för alla bra svar!

Någon förresten som vet var man kan köpa den där universalproppen i Sverige?

Trevlig resa för alla er som drar snart!

Alexandra

Elisabet
2005-04-21, 14:18
Någon förresten som vet var man kan köpa den där universalproppen i Sverige?Den finns att beställa här: http://shop.wit.no/nomaden/index.tmpl
Jag har inte kollat hur det funkar att beställa från Sverige, men det går säkert.

En annan sak att tänka på för den som har pollenallergi, är att ta med de tabletter och ögondroppar som man brukar använda. Man vet aldrig vad man plöstligt drabbas av... I höstas på Karpathos försökte jag köpa ögondroppar liknande sådana som numer är receptfria i Sverige, men det gick inte utan recept.

kirtor
2005-04-22, 07:50
Kjøpte den i en vanlig rørleggerforretning, som selger baderoms- og kjøkkenting.

Brige
2005-04-22, 19:37
Universalproppen är av mjuk plast och finns att inhandla i vanlig livsmedelsbutik. Den vi köpt fanns i avdelningen för disktrasor, dammtrasor m.m. m.m. Jag har inte ens TÄNKT på att packa ner den:rolleyes::rolleyes: Men vid kommande resa åker den med:)
På Naxos finns mycket att se och uppleva, dessutom har ju ön vidunderligt härliga stränder:D Kolla tips i "rullgardinen" på Kalimeras startsida, uppe till höger.
Lycka till och hoppas att semestern blir ljuvlig:p
/Birgitta

kari
2005-04-22, 21:40
En annan sak att tänka på för den som har pollenallergi, är att ta med de tabletter och ögondroppar som man brukar använda. Man vet aldrig vad man plöstligt drabbas av... I höstas på Karpathos försökte jag köpa ögondroppar liknande sådana som numer är receptfria i Sverige, men det gick inte utan recept.

Jeg vil selvfølgelig ikke fraråde noen å ta med sine tabletter og øyedråper om de har pollenallergi !

Jeg har også pollenallergi, men den har jeg ALDRI merket noe til i Hellas :D :confused:
De første feriene tok jeg med medisiner, men etterhvert har JEG latt dem bli igjen hjemme.
Vi har opplevd Kreta, Rhodos og ikke minst Peloponnes i APRIL måned med fantastisk frodighet/ blomstring, tilsammen 8 ganger :)

Flere enn meg som slipper allergiplagene i Hellas?

:) Kari

Elisabet
2005-04-22, 21:55
Jeg har også pollenallergi, men den har jeg ALDRI merket noe til i HellasJag hade aldrig heller några allergiska reaktioner i Grekland förrän vid de två senaste resorna. Båda de gångerna fick jag besvärande allergiska ögoninfektioner. Besvären förstärktes naturligtvis av sol och salt.
Det är ju så med allergier att reaktionerna för de flesta inte är konstanta genom livet, och man vet aldrig när man plötsligt börjar reagera mot något som man inte reagerat mot förut. Lika plötsligt kan besvären avta.

Med den stora mängd pollen som finns runt Medelhavet är allergiska reaktioner inte ovanliga. Det fick jag om inte annat lära mig vid första tillfället när jag drabbades. Jag trodde nämligen inte först att det var det, men "alla" greker kände pollenallergiker och alla var säkra på att det var det jag hade!

Ruby
2005-04-23, 23:48
Jag hade aldrig heller några allergiska reaktioner i Grekland förrän vid de två senaste resorna. Båda de gångerna fick jag besvärande allergiska ögoninfektioner. Besvären förstärktes naturligtvis av sol och salt.
Det är ju så med allergier att reaktionerna för de flesta inte är konstanta genom livet, och man vet aldrig när man plötsligt börjar reagera mot något som man inte reagerat mot förut. Lika plötsligt kan besvären avta.

Med den stora mängd pollen som finns runt Medelhavet är allergiska reaktioner inte ovanliga. Det fick jag om inte annat lära mig vid första tillfället när jag drabbades. Jag trodde nämligen inte först att det var det, men "alla" greker kände pollenallergiker och alla var säkra på att det var det jag hade!Ungefär när är det pollensäsong i Grekland och Medelhavsområdet? Jag blir lite orolig nu eftersom jag just har börjat känna av pollenallergi (alternativt en konstant förkylning ;) ) här hemma i Sverige... :( :( Enligt en undersökning jag genomgick för några år sedan ska jag dock bara vara allergisk mot katter (vilket är nog så tråkigt i och för sig).

Ruby

Elisabet
2005-04-24, 07:39
Ungefär när är det pollensäsong i Grekland och Medelhavsområdet? Antagligen ALLTID. Olika växter släpper pollen vi olika tidpunkter på året. Här i Norrbotten är det mer eller mindre pollen i luften från april till september, i Skåne från februari till november. Jag antar att med den mångfald av växter som det finns i Medelhavsområdet, så är det pollen i luften, om än i små mängder, även i december och januari.

Men det finns ABSOLUT INGEN ANLEDNING att börja oroa sig! Drabbas man så löser man problemet då! Det är ju bara att gå till en läkare och få antihistaminer utskrivna.

OCH det finns studier som visar att oro kan vara en bidragande orsak till sänkt motståndskraft!
Så LEV och MÅ :)

Ingrid Ny
2005-04-24, 07:54
Ang allergi

Under alla våra resor i Grekland(ca 15) så har jag inte känt av min allergi - som jag tar tabletter för året runt här hemma - mer än om jag kelar med katterna, eller om det varit dammigt på rummen. Tar alltid med tabletter, men använder inte dem i någon större utsträckning. Psykologiskt positivt tänkande eller är det värmen eller den trevliga atmosfären som påverkar? Vete 17:on men glad så länge det är så här:D ! Är man allergisk mot myggbett o dy kan det ju vara en annan sak!

Mvh Ingrid Ny

Anli
2005-04-24, 15:07
Tack för alla bra svar!

Någon förresten som vet var man kan köpa den där universalproppen i Sverige?

Trevlig resa för alla er som drar snart!

Alexandra


Hej!

Nu har jag fått tag på en propp som jag provat i tvättstället. Den fungerade utmärkt! Hittade den på ÖB, "Vaskplatta" heter den , den är vit, "Made in China" och kostade 9.50. Så nu blir det lätt att tvätta i sommar! :D

Anna-Carin +48

Alexandra
2005-05-01, 09:50
Tack för alla era tips!

Får väl åka och kolla på ÖB efter en sån där propp 9 kr var ju verkligen billigt!

Ella
2005-05-01, 10:45
Nej, man kan inte hyra utan körkort, bilkörkort räcker.

Janne / Kalimera

Jo, det kan man visst. Man kanske inte borde, men man kan.

Eva L
2005-05-01, 13:08
Jo, det kan man visst. Man kanske inte borde, men man kan.

Grekerna blir allt noggrannare med att kontrollera att den som hyr har körkort så räkna med att alla seriösa uthyrare vill se på körkortet numera. Skadestånds och försäkringsmässigt ligger den som kör olovligt och råkar ut för eller vållar en trafikolycka mycket illa till.

Eva

Ella
2005-05-01, 14:03
Ja, som sagt - man bör inte, och man ska inte räkna med att det funkar. Men så sent som förra året vet jag att det inte var något problem hos någon av de stora - av charterbolagen rekommenderade - uthyrarna på Naxos, Paros och Ios.

Riitta
2005-05-01, 15:06
Antagligen ALLTID. Olika växter släpper pollen vi olika tidpunkter på året. Här i Norrbotten är det mer eller mindre pollen i luften från april till september, i Skåne från februari till november. Jag antar att med den mångfald av växter som det finns i Medelhavsområdet, så är det pollen i luften, om än i små mängder, även i december och januari.

Men det finns ABSOLUT INGEN ANLEDNING att börja oroa sig! Drabbas man så löser man problemet då! Det är ju bara att gå till en läkare och få antihistaminer utskrivna.

OCH det finns studier som visar att oro kan vara en bidragande orsak till sänkt motståndskraft!
Så LEV och MÅ :)

Lite underligt de här med Grekland och allergier.
För några år sedan skulle våran dotter till Agistri i slutet av Maj. Då hade pollensesongen börjat så smått här hemma. Hon tyckte att det skall bli skönt och komma ner och slippa kliande ögon, rinnande näsa och medicinerna.
Men icke.Hon fick knalla till apoteket efter ett par dagar. Det blev värre än här hemma.
Hon har vistats mycket på Kalymnos varit på Kreta och Rodos utan besvär någonsin, varken före eller efter Agistriresan. Så det måste varit något på just den ön som hon inte tålde.

Riitta

Alexandra
2005-05-02, 12:09
Dert är nog dumt att hyra moppe utan körkort, även om en av oss är van moppeförare vet man aldrig vad som kan hända...

David
2005-05-21, 12:29
En grej som jag funderat på angående ö-luffning är vad man gör med sina värdesaker.

Jag och min sambo åker ner till Sporaderna i juni. Jag misstänker starkt att vi kommer att vara på stränder och utflykter hela dagarna. Ska man släpa med sig alla pengar, telefoner och sånt eller ska man våga lämna dessa dyrbara ting på de, förmodligen, slitna billiga hotell och studios vi kommer använda oss av? :)

En annan detalj, ska jag ta med en massa kontanter eller klara jag mig bra med Visa?

inkfish
2005-05-21, 14:17
Jag brukar släpa med mig mina grejer i dagryggsäcken. Förr brukade jag lämna dem på rummet men det är nog inte direkt min förtjänst att jag aldrig blivit av med något.

Alexandra
2005-05-21, 20:16
Om man bor på ett ställe där det finns safe, då kan man väl lämna värdesaker där eller?
Mina föräldrar var på Naxos en gång och då hade de en form av safe, man fick typ lägga pengar osv i ett sånt där tjockt kuvert som man postar saker i och så fick man säga till i receptionen och de låste upp ett rum åt en. Låter lite sådär tycker jag. Nu när jag själv ska iväg har jag också funderat på om det är säkert eller ej. Någon som har erfarenheter?

Vi är bara två stycken som åker, och vill man bada tillsammans etc så är det jobbigt om man måste släpa med sig värdesakerna.

Alexandra

Tom
2005-05-21, 21:38
Hej! Efter att ha rest ett antal ggr till Grekland,(sen 1979 c:50-60ggr) har vi: peppar,salt,ta.i,trä! ej råkat ut för någon incident! Har dom flesta ggr. lämnat kontanter,värdesaker,mm på rummet/studion,etc. En viss försigtighet krävs. Att ta kontanter/värdesaker med sig till stranden,de är, tycker jag är att utsätta sig! Dom fula fiskarna hittar man nog på stranden (ursäkta vitsen).Stora turistiska ställe, typ Rhodos, Kos, etc. Där får man nog ha lite koll på prylar & värdesaker! I övrigt, inga problem! De är min erfarenhet. Jag är kanske naiv & godtrogen, men så länge motsatten ej är bevisad...o.s.v Ha de/mvh Tom

PO
2005-05-21, 22:41
Skulle man titta lite från tjuvens håll; varför bryta sig in på ett billigt hotell när det finns dyra, med i stort sett samma risk men avsevärt bättre utdelning? Förutsatt då att det grekiska gråbuset agerar någorlunda som det svenska.

Ett bankkort, dagens nyss uttagna kontanter, nalle & kamera inom räckhåll , det knäcker inte min rygg, mina övriga paltor och prylar på rummet får väl stjälas då, om nå´n stolle mot förmodan vill.

//PO
-och med statistik kan man iofs. bevisa det mesta.

Alexandra
2005-05-22, 00:03
Bra att veta.

jag har alltid varit godtrogen eller kanske lite naiv. Har aldrig blivit bestulen och jag lämnar också det som kanske räknas till värdesaker på rummet. Kommer nog att lämna pengar osv i safen om det finns någon. Vill absolut inte gå runt med allt på stranden, brukar bara ta med mig det som behövs till mat osv. Vill inte bada själv hela tiden nämligen :( och vill tar någon mina lunch pengar så är det inte hela världen mer än att den personen verkligen borde skämmas.

/Alexandra

isis
2005-05-25, 12:04
Vår son är allergisk mot mygg- och insektsbett, han får hemska bulor och svullnader som kliar 3-4 dagar. Vi har ett suveränt myggnät som precis täcker en säng/sovsäck, ultralätt i en liten nylonpåse. Finns säkert hos campingspecialister, i en sådan affär köpte vi den. Myggnätet har räddat både inhemska och utländska äventyr. Dessutom är silvertejp suveränt att ha med, laga sandaler, ryggsäck, hänga upp myggnät, täppa till hål i brallan :D etc.

Förutom minimal packning är dessa två prylar mitt tips till den perfekta luffarpackningen.

Lycka till!