Logga in

Visa fullständig version : När kroppen säger nej!


Kajja
2024-07-23, 22:53
Det finns säkert fler som jag som får sommarens väderomslag att slå ut kroppen totalt. Jävelusisk värk, trötthet, ömhet i alla muskler..you name it!
Idag var en av de värsta dagarna i år!
Efter 3 timmar med "åååh och aaaj" plus värktablett lockades jag ut i skogen.
Jakten efter kantareller får mig att glömma värken och att röra på musklerna..försiktigt.
Sen..på kvällen..JBL6-högtalare..softrock på altanen..svalt..mannen ser på nån deckare och jag rensar och njuter såå av att pensla dessa gula hattar! Då o då är jag tvungen att ta en paus och bara gå ut och titta mot sjön, mot himlen och njuta av stillheten och allt det vackra vi har här.
Väninnan rapporterar 38 grader från Kreta.
Jag längtar inte dit just nu..alls!!
/ Kajja bye_bye

Netwolf
2024-07-24, 07:06
Krya på dig, Kajja! Själv är jag oxå konvalescent efter en muskelskada. Men, det går åt rätt håll. Det är bara planerna som måste omprioriteras lite. Vill inte heller ha 38 gr nu utan trivs bäst att pula på i 20-23. Det är min melodi. :)

/Netwolf

Catlady
2024-07-24, 10:15
Japp, Kajja! Denna eländiga fukt, fukt och ännu mera fukt......:(
Kroppen vill inte vara med.....!
Catlady, som är som en ödla, trivs bäst i öknen..... ;)

Fältjäntan
2024-07-24, 10:35
Oj, oj. Låter jobbigt det där Kajja.Har inte dom problemen med vårt typiska sommarväder, men längtar efter sol.
Såg att det är 36 grader på Ikaria idag och den närmaste veckan. Längtar dit, men den värmen hoppas jag har minskat. Vi som gillar att vandra får kanske tänka om. Får bli utflykter med bil med AC och
kortare vandringar.
Kerstin

sjöborren
2024-07-24, 17:27
En i vår familj lider precis som du av svår värk vid väderomslag. Hoppas du snart blir bättre, så du kan få njuta av allt det vackra som omger dig. :)