handdator

Visa fullständig version : Jag och mina memoarer


Kalimera
2023-03-12, 09:50
Så har då dagen kommit för avslöjandet om att jag har börjat skriva mina memoarer. Jag är mycket nöjd med titeln, som är så bra att jag inte vill avslöja hela ännu. Om jag ersätter delar av titeln med X så heter boken så här: "xxxxxx xxx xxxxx – En okänd människas memoarer".
¨

Boken är uppdelad i ett hundratal ämnen. Några exempel på ämnen är: Jag och mina bilar, Jag och mina fall, Jag och min ungdom, Jag och mina arbeten, Jag och mina filmroller, Jag och mitt Indien, Jag och mina intervjuer, Jag och mina lägenheter, Jag och mina djur, samt Jag och mina tatueringar.

Varje ämne innehåller ett tiotal kapitel. Några exempel på kapitel är: Den brinnande ormen i Rösjön, Örhänget på varvet, Ormen, kossan, paddan, toaletten och familjen, Korallen i foten, Kackerlackorna i luften, Ägget som ramlade ut, När jag oljade ner mig med utsikt, Att hitta 100 kr, Att sova med höns, Den livslånga Bubblan på Tykos arm, samt Elefanten eller grisen.


Vilket ämne som bilden nedan tillhör kanske ni kan gissa.

https://www.kalimera.se/bilder/grekland/memoarer.jpg

Netwolf
2023-03-12, 10:49
Nämen, vad häftigt! Den längtar jag efter att få läsa :)

/Netwolf

Kajja
2023-03-12, 11:07
Den förbokar jag!!!
/ Kajja bye_bye

Masse
2023-03-12, 11:14
Nämen, vad häftigt! Den längtar jag efter att få läsa :)

/Netwolf

Den förbokar jag!!!
/ Kajja bye_bye

Jag också!!!! Sätt upp mig på beställningslistan!
Verkar bli ett omfattande verk. Ska bli så spännande att läsa.

Masse

malou
2023-03-12, 13:58
S å å hyggelig, Janne. Det gleder meg!

Du har svært god skriveevne, ‘lesbarheten’ er absolutt topp. Er overbevist om at du jobber hardt med stoffet, men for leseren virker det som ordene og setningene lett triller ut av deg.

Håper du tar med historien om da du var lege....:)

Fältjäntan
2023-03-12, 16:46
Den ser vi fram emot med spänning
flabb_flab
Kerstin

yannis
2023-03-13, 06:30
Janne:
När jag började läsa några exempel på kapitel; Örhänget på varvet, Elefanten och grisen, När jag oljade ner mig med utsikt o.s.v. började jag titta i min almanacka. Kan det månne vara 1 april idag?
Nej det var det inte!
Nu stiger spänningen hos mig. Den kommer väl också att handla om greksallader och bröllop på Santorini?
Jag ställer mig i köpkön för detta omfattande verk.

Birgitta

Mafric
2023-03-13, 06:34
Vad roligt och en bra idé, Janne_B-anana Du har ju verkligen ha skrivkonsten i dig och att du har börjat marknadsföringen här är ju en bra start🤗

Alala
2023-03-13, 08:17
Vilken fin nyhet! Och du är inte ens i Limeni på Peloponnesos (i alla fall tror jag det). :D

Lycka till!

/ Anne :)

C@nny
2023-03-13, 09:38
Jättekul Janne!

Lycka till med skrivandet!

//Conny :)

Sol och hav
2023-03-13, 18:58
Åh vad skoj Janne!
Den ska bli spännande att läsa!
Har du satt någon deadline? Så vi vet vad vi har att vänta tills.😉

Maria

kjulin
2023-03-13, 20:56
Kan vi förboka också från Finland❓

Pyttan
2023-03-14, 16:50
Vilket häftigt upplägg! Vad påhittig du är! Blir kul att få läsa! 🤩🤩🤩
Om man får komma med lite feedback så kan jag tänka att det skulle låta ännu häftigare om du vände på ordföljden på ämnestitlarna. Som tex Mitt Indien o jag, Min ungdom och jag, Mina intervjuer och jag osv
Oavsett sällar jag mig till kön för förbokning!
Allt gott! 🤗

Kalimera
2023-03-16, 12:29
Tack snälla för den glada responsen. klapp_klap

Jag återkommer längre fram med mer information.

yannis
2023-03-16, 14:08
Tack snälla för den glada responsen. klapp_klap

Jag återkommer längre fram med mer information.

klapp_klapklapp_klapklapp_klapklapp_klapklapp_klap

Birgitta

Catlady
2023-03-16, 19:30
Det ser vi alla fram emot! Du skriver så bra, Janne!
Sällar mig till förbokningskön.... :)
Catlady, som längtar så efter Grekland......