Logga in

Visa fullständig version : Bildgåta 5400 - Sovande bäckfisk i Armenistis på Ikaria


Kalimera
2021-06-22, 10:28
Var är vi nu och bygger bläckfisk?


https://www.kalimera.se/bilder/bilder/grekland-443.jpg

Sol och hav
2021-06-22, 10:52
Ikaria?

Netwolf
2021-06-22, 12:32
Rhodos?

Susie
2021-06-22, 13:16
Ikaria?

Det siger jeg også. Nedenfor Atsachas i Arministis.

Celbe
2021-06-22, 13:45
Definitivt nedanför Atsachas utanför Armenistis på Ikaria. Vi går alltid över stranden på väg till Messakti. Undrar hur många gånger jag gått där i mitt liv? Förra sommaren var det dock målat blått nedanför tavernan och även på trappstegen upp.

Celbe

Netwolf
2021-06-22, 14:16
Definitivt nedanför Atsachas utanför Armenistis

Ja, nu känner jag ju igen trappan. Där har man ju själv gått, även om det är många år sen nu.

Atsachas har jag f ö ett roligt minne från. Jag och min fru anlände med båt från Samos. Vi hade haft en "stökig" avfärd från Samos mkt tidigt på morgonen. Båtresan var smått jobbig med, av andra orsaker. När vi sen anlände Ikaria, tog vi en taxi till Atsachas och checkade in.

Vi gick sen till restaurangen och beställde två jättestora öl, för att skölja ner resdammet. Värdinnan tittade något förvånat på oss, men levererade beställningen. Klockan var väl runt 12 på dan, så det var ju inget konstigt. Sen råka jag slänga en blick på klockan och sa till min fru "Va? är klockan bara halvnio?". Vi såg oss runt och vi var de enda i lokalen som satt och hinkade ur jättestora ölglas... :D

Vi blev lite småttrötta på beachen sen, om man så säger :)

/Netwolf

UllaC
2021-06-22, 15:26
Ja, nu är det ju ingen idé att gissa flabb_flab.
Men om jag hade varit lite tidigare så hade jag gissat på Armenistis på Ikaria. :D
Ulla

Kalimera
2021-06-23, 14:48
Rhodos?Nej.

Ikaria?Rätt! Grattis! klapp_klap

Det siger jeg også. Nedenfor Atsachas i Arministis.Rätt! Grattis! klapp_klap

Definitivt nedanför Atsachas utanför Armenistis på Ikaria. Rätt! Grattis! klapp_klap

Ja, nu är det ju ingen idé att gissa flabb_flab.
Men om jag hade varit lite tidigare så hade jag gissat på Armenistis på Ikaria. Rätt! Grattis! klapp_klap

"Va? är klockan bara halvnio?". Vi såg oss runt och vi var de enda i lokalen som satt och hinkade ur jättestora ölglas... :D
flabb_flab Hur kunde ni ta så fel på tiden?

Visst är vilar bäckfisken i Armenistis (https://www.kalimera.se/grekland/ikaria/flygande-tefat-och-blackfiskar-pa-stranden-i-livadi-i-armenistis-pa-ikaria.html) på Ikaria.