Logga in

Visa fullständig version : Resa bokad


perlen
2021-05-05, 19:50
Den bokade flygresan t o r till Santorini m Apollo blev inställd men nu har vi bokat med Aegean 17/9 från Arlanda till Aten och hem från Aten med SAS 3/10. Så nu hoppas vi och tror att detta ska bli av även om vi vet att det kan ändras snabbt men vi tänker att man borde hunnit vaccinera mycket fram tills dess sedan vill vi inte tänka på mutationer mm. På planeringen finns Serifos, Milos och avslutning som sej bör på Amorgos. Oj så stor längtan är efter detta

Kalimera
2021-05-06, 16:53
På planeringen finns Serifos, Milos och avslutning som sej bör på Amorgos. Oj så stor längtan är efter dettaFramförallt det där sistnämnda längtar jag efter. :)

Grattis till bokningen!

Kajja
2021-08-20, 21:13
Kanske stolliga men stod inte ut längre! Vi har BOKAT!!
Det avgörande var makens kommentar: Kan andra så kan vi. Titta nästan allt är fullbokat!
My god..så känner jag:eek:!! Har nu läst på om resmålet här på Kalimera och kände tillslut i magtrakten att..det blir bra det här!
Om nu detta blir en verklighet så kommer vi till en hely ny plats för oss. En slags "vit fläck" som Netwolf kallar denna location
(läste jag i en gammal tråd). En riktigt fin 2:a med havsutsikt till ett otroligt pris. Lite för bra för att vara sant men vi chansar_B-anana_B-anana
/ Kajja bye_bye

Faestis
2021-08-20, 21:26
Och - Vart är ni på väg - vart är ni på väg...?
Kan det vara Karpathos?

//Faestis

Kajja
2021-08-20, 22:24
Och - Vart är ni på väg - vart är ni på väg...?
Kan det vara Karpathos?

//Faestis

Tuff..tuff..🚂..näe inte Karpathos.. Fel svar från dressinen😁
/ Kajja bye_bye

Faestis
2021-08-20, 22:39
OKAY! hmmmmmmmm
Dressinen trampar vidare.... kliar sig i håret - De tänker och tänker och vrider sina händer i smått panik, funderar lite till och slår till slut ihop sina skallar och utbrister: Kan det vara Kreta Kajja har bokat resa till?
_B-anana

Kajja
2021-08-20, 22:53
Kan så vara men då måste du svara: För 6 poäng..Denna ö är ofta besökt av oss men i annat väderstreck förståss. -Nu åker vi mot öster, sa Niklas, innan det blir höster😁
/ Kajja bye_bye

Alala
2021-08-21, 05:34
Grattis Kajja! Hoppas verkligen att ni kommer iväg. :) Kan det vara till Rethymno ni skall resa? Eller kanske ännu längre österut?

/ Anne bye_bye

Kajja
2021-08-21, 08:26
I Rethymnon har vi bott förut
Nä det blir ännu längre längre öster ut
Så Anne det var på håret
Du vinner i mitt lilla På spåretklapp_klapklapp_klap

Det blir till Agios Nikolaos! (Niklas var en ledtråd)
Det är blandade känslor av lycka och osäkerhet just nu.
I slutet av september bär det av om allt klaffar.

/ Kajja bye_bye

naxoss
2021-08-21, 10:23
Vad roligt att ni kommer iväg!!!
Själva har vi just bokat tre veckor till Kreta den 3 september. Vi börjar i Lentas där vi aldrig har varit. Ska bli jättespännande🌞 Därefter troligen Sougia och sen Paleochora. Allt beroende på hur vi trivs i Lentas.

Lena

piam
2021-08-21, 16:35
Heja dig å gubben din!
Äntligen👍

Pia

Kalimera
2021-08-22, 13:42
Det blir till Agios Nikolaos!Se där, det blir en resa trots allt. Grattis! klapp_klap

Kul att ni åker till Agios Nikolaos. Det är en mycket fin stad, och det finns en hel del att se och göra i närområdet.