handdator

Visa fullständig version : Vågor, vågor, ständigt dessa vågor


Kalimera
2021-03-31, 16:51
Dagens längtansfulla bild består av vågor.

Det är för tillfället mycket prat om dystra vågor. Därför längtar jag efter sorglösa grekiska vågor, som den här bilden är ett bra exempel på.

https://www.kalimera.se/grekland/peloponessos/bilder/neo-itilo-beach.jpg

Bilden är från Neo Itilo (https://www.kalimera.se/oar/fastland/peloponessos.html)på sydvästra Peloponnesos.

Vilka vågor längtar du efter?

Smultron
2021-03-31, 18:35
Längtar framförallt efter ljudet av vågorna. Finns knappt något annat som är mer rogivande än att lyssna på vågor som slår in mot land!

Netwolf
2021-03-31, 22:37
Längtar framförallt efter ljudet av vågorna. Finns knappt något annat som är mer rogivande än att lyssna på vågor som slår in mot land!

Kan bara hålla med. Att sitta och räkna vågor. Man blir aldrig klar! En gg på Agathonissi kollade jag sjunde vågen (typ enda man kan göra där). Dvs, om den sjunde var högre än andra. Resultat, säger ni? Jo, för fan. Det stämde alldeles precis. Eller så kanske jag räkna lite fel ibland. Men just där och då stämde det. :D

/Netwolf

LaRose
2021-04-01, 00:41
Tack för dom vågorna, dom gick rakt in i hjärtat!

yannis
2021-04-01, 03:56
Jag sover så bra när jag hör havets vågor. Detta gjorde jag i stugan på Norrbyskär och det gör jag också i Haris studio 4 i Paleochora på Kreta.
De brusande vågorna gungar mig till sömn.

https://www.kalimera.nu/forums/picture.php?albumid=2023&pictureid=21646

Birgitta

Masse
2021-04-01, 13:13
Jag gillar vatten i de flesta former, bara det inte är fruset eller kallt utan varmt och gott.

Stora höga vågor tycker jag är kul att bada i ibland. Har dock inte stött på det så mycket i Grekland. Men på min spanska favoritstrand i Morro Jable på Fuerteventura förekommer ofta mäktiga vågor. Ibland så mäktiga att det blir röd flagg. Då blir det så klart inget bad, men vackert att titta på.

I Grekland njuter jag mycket av små mjuka vågor och stilla kluck när jag ligger på stranden eller sitter på någon taverna.

Masse

Kalimera
2021-04-06, 09:58
https://www.kalimera.se/grekland/milos/vandra-till-strander.jpg

Jag håller med om att ljudet från vågorna är det viktigaste. Som den här bilden från en strand på Milos (https://www.kalimera.se/grekland/milos/paleochori.html) är ett bra exempel på.

Pyttan
2021-05-22, 12:24
Älskar ljudet av kluckande vågor 🤗