Visa fullständig version : Under schlagerfestivalen igår...
zeus&hera
2006-05-19, 10:47
Efter alla bidrag och innan kuverten med de som gått vidare lästes upp fanns en dansuppvisning. I denna uppvisningen hoppades det mellan massor av olika melodier, men den sista av dem alla - vad heter den eller vem är kompositör? Någon som vet?
Vi tror oss ha förstått att den kommer från en film med titeln "don´t pay the ferryman/boatman"? Stämmer det?
Någon som kan hjälpa oss?
men den sista av dem alla - vad heter den eller vem är kompositör? Någon som vet?
Vi tror oss ha förstått att den kommer från en film med titeln "don´t pay the ferryman/boatman"? Stämmer det?
Någon som kan hjälpa oss?
Jo jag hörde också låten och jag är rätt så säker att den heter "Who pays the ferryman".
Jag får titta om jag har den på någon av mina cd:s hemma i kväll.
Hasse :cool:
Kalimera
2006-05-19, 13:36
Who Pays The Ferryman var en engelsk teveserie som filmades nära Agios Nikolaos på Kreta. Musiken komponerades av Yannis Markopoulos. Läs mer här... (http://www.yannismarkopoulos.gr/en/discography/ferrymanEN.htm)
..underbara dansuppvisningar !!!! Inledningen och dansnumren före resultatvisningen var jättbra!
...under schlagerfestivalen igår(rubrik) så retade jag mig JÄTTEMYCKET på de två mycket mediokra programledarna! JÄTTEDÅLIGA tyckte jag!
Lissi
zeus&hera
2006-05-19, 19:05
Tack, nu har vi den :-D
Don´t pay the ferryman är en låt med Chris de Burgh!
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.