Visa fullständig version : Bokmärke, linjal och vykort i ett
Kalimera
2020-11-11, 09:31
Igår kollade jag posten och där låg ett vykort (https://www.kalimera.nu/forums/showthread.php?goto=newpost&t=43891) och nedanstående överraskning.
https://www.kalimera.se/bilder/grekland/vykort-kreta.jpg
Mycket fint vykort från Kreta, som också är ett bokmärke.
https://www.kalimera.se/bilder/grekland/vykort-kreta-linjal.jpg
På baksidan finns en linjal. Visst är det fiffigt! Tack snälla Birgitta! klapp_klap
Jag skaffade en till mig själv också.
Jag både läser böcker och stickar. Men inte samtidigt.
Birgitta.
Vilket underbart bokmärke!
Jag har haft för vana att köpa sådant på mina resor och sedan haft mycket glädje av dem i mina böcker som jag läser. Tyvärr är de nu alla utslitna och för närvarande har jag ett av hustruns gamla boardingcards från en Greklandsresa som bokmärke. Har ju av förklarliga skäl inte blivit läge att köpa några nya bokmärken. Jag utgår från att detta är inköpt på Kreta och får väl hålla utkik när jag kommer dit nästa gång! :)
Masse
gamla boardingcards från en Greklandsresa
Vet du. Fy fasen vad jag nu ångrar att jag slängt alla gamla boarding cards och väsktags. Resan slut och sen vill man "städa upp", men tänk vilka minnen det är... :(
/Netwolf
Vet du. Fy fasen vad jag nu ångrar att jag slängt alla gamla boarding cards och väsktags. Resan slut och sen vill man "städa upp", men tänk vilka minnen det är... :(
/Netwolf
Intressant idé! Det hade verkligen varit kul att ha en sådan kollektion med sköna minnen. Men det är ju tyvärr så dags att komma på det nu. Åtminstone när man kommit upp i min ålder. För er som är yngre och förhoppningsvis har många resor framför er kan det ju vara ett bra tips.
Masse
Kalimera
2020-11-12, 11:01
Vet du. Fy fasen vad jag nu ångrar att jag slängt alla gamla boarding cards och väsktags.När jag flög hem med Balkan Airlines för många år sedan och var på väg att störta i Sofia sparade jag boardingkortet. Jag hade tänkt ha det i toaletten och bajsa på det varje dag, som hämnd mot flygbolaget. Men det blev aldrig av. :)
Den storyn finns här (https://www.kalimera.se/grekland/flyga-med-balkan-airlines-mellan-aten-och-arlanda-via-sofia-i-bulgarien.html).
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.