Logga in

Visa fullständig version : Alla kylskåpsmagneters moder


Kalimera
2020-10-13, 09:29
Igår fick jag en ny kylskåpsmagnet, denna gång från Amorgos som Birgitta skickade oss. Tack snälla Birgitta! klapp_klap

https://www.kalimera.se/bilder/grekland/vykort-amorgos.jpg

Det är den finaste kylskåpsmagnet vi har fått. Kanske för att den är från Amorgos, och kanske för att det är en karta. Camilla sa att vi ska börja samla på sådana här kylskåpsmagneter. :)

De finns att beställa på nätet, adressen stod på förpackningen, men det är ju roligare att få än att köpa själv. Adressen är annars www.atp.com.gr

Tack än en gång Birgitta! bye_bye

malou
2020-10-13, 09:41
En vakker gave og gest. Omtanken bak handlinger som dette bygger livet.

yannis
2020-10-13, 11:20
Ja, jag tänkte direkt på Janne och Camilla när jag såg den.
Det var länge sen som ni var på Amorgos och Katapola, men det har inte hänt så mycket där. Erato har flyttat till Xilokeratidi Alltså dom med den fina motorcykeln med sidovagn. Samt att det har tillkommit en taverna i Rachidi.

https://www.kalimera.nu/forums/picture.php?albumid=2038&pictureid=20560

Birgitta

Netwolf
2020-10-13, 12:29
Alltså dom med den fina motorcykeln med sidovagn.

Denna här? Sent 30-tal lr tidigt 40-tal?

https://i.ibb.co/0CDtxnD/mc.jpg

/NW

Netwolf
2020-10-13, 12:49
EDit: Av motorn att döma, verkar den dock vara av 1950 års modell. En r51/2 (https://www.motorcyclespecs.co.za/model/bmw/bmw_r51-2.htm)?

/Netwolf

Kalimera
2020-10-14, 09:35
Ja, jag tänkte direkt på Janne och Camilla när jag såg den.Det var länge sedan Camilla var på Amorgos, men jag har varit där, men då bodde jag i Egiali, och besökte bara Katapola en kortare stund när jag var ut och körde med min moppe. :)