handdator

Visa fullständig version : En hatt han dit och en hatt han hit


Kalimera
2020-07-17, 09:20
Jag har lyssnat på Marvin Gaye idag på morgonen, och när jag hörde låten ”Wherever I Lay My Hat (That's My Home)” kom jag att tänka på Grekland, och hur många snygga hattar jag har köpt där. (Marvin Gaye spelade in låten 1962, men den blev riktigt populär när Paul Young gjorde en cover 1983.)

https://www.kalimera.se/bilder/grekland/hattar-i-grekland.jpg

Hattar i Kalamata på Peloponnesos.

Nu köper jag inte hattar i Grekland längre, men det beror inte på att jag tröttnat på hattar utan för att jag köpt en stor solhatt med hög solskyddsfaktor. Den är inte lika snygg som hattarna jag köpte i Grekland, men den skyddar mig bättre.

Brukar du köpa hattar i Grekland?

Kajja
2020-07-17, 10:11
Inte hattar men kepsar brukar mannen köpa.
Den senaste inhandlades på Skiathos. Där vid en taverna, på ryggstödet på en stol, fick den hänga kvar i sin påse. Någon annan blev glad:rolleyes::rolleyes:

Paul Young ja..suck..det var tider det😍🎶
/ Kajja bye_bye

simetra
2020-07-18, 17:29
Jag är ingen hatt-människa direkt men tycker det är väldigt fint på andra. Förra året blev jag förtjust i dessa virkade hattar men hade svårt att bestämma mig för vilken, blev ingen hatt men tänkte att nästa år (läs i år) ska jag köpa en sån men det blev ingen i år heller tyvärr men nästa år ska jag köpa en virkad hatt, det har jag bestämt! _B-anana

https://i.imgur.com/7g8ARbf.jpg?1

Kalimera
2020-07-19, 11:40
Inte hattar men kepsar brukar mannen köpa.
Den senaste inhandlades på Skiathos. Där vid en taverna, på ryggstödet på en stol, fick den hänga kvar i sin påse. Någon annan blev glad:rolleyes::rolleyes:Alltid något. :)

Kalimera
2020-07-19, 11:40
https://i.imgur.com/7g8ARbf.jpg?1Jättefina! klapp_klap

C@nny
2020-07-21, 13:25
Nej,

Hattar är inte min grej. Någon keps kanske jag har köpt någon gång.
Jag använder bara någon bandana-liknande historia när jag ligger och solar på stränderna.

//Conny :)