Visa fullständig version : Vilken ö är din favorit i ögruppen Kykladerna?
Kalimera
2019-12-12, 10:32
Ögruppen Kykladerna består av 24 bebodda öar. Vilken är din favorit?
Här finns en karta över Kykladerna (https://www.kalimera.se/oar/kyklader/kykladerna-i-grekland.html) och länkar till alla 24 öar.
SYROS _B-ananaklapp_klap:p
/ Hasse:cool:
Charleston
2019-12-12, 11:50
Tinos
Amorgos!!!! tätt följd av flera favoriter:)
I dagsläget skulle jag säga Syros. Jag har bara varit där en gång, men blev helt betagen av ön. Det kan ju vara så att jag inte allt får samma känsla vid nästa besök.
/Ofelia
Jag har faktiskt inte varit nånstans i Kykladerna:eek:
Ser fram emot att med längre ledighet upptäcka öarna.
Ch-resor från Landvetter har inte mycket att erbjuda!
/ Kajja bye_bye
Av de tjugo öar i Grekland som jag hittills har besökt så återfinns endast fem i Kykladerna. Dessvärre finns ingen av dem med på min Top5-lista.
Ska jag välja någon av de fem Kykladöar som jag varit på så får det bli Sifnos och/eller kanske Naxos.
Men utifrån vad jag har läst här på Kalimera om Amorgos så gissar jag att det skulle bli min bästa Kykladerna-ö om/när jag kommer dit.
Masse
Ja-aa Masse, Naxos vill jag åxå verkligen åka till!
/ Kajja bye_bye
Kalimera
2019-12-13, 07:46
Jag har varit på alla öar i Kykladerna, och om jag bara får välja en av dessa 24 fina öar så väljer jag Amorgos. Om jag fick välja fem favoriter så blir det Amorgos, Sifnos, Folegandros, Ios och Naxos.
Det varierar, men då jag hade en mycket lyckad vistelse på Paros sistlidna sommar, så får jag väl säga det. Annars svänger pendeln rätt friskt, när man besöker nya eller nygamla öar... :)
/Netwolf
Smultron
2019-12-13, 08:41
Av de öar jag besökt blir det nog oavgjort mellan Naxos och Amorgos om förstaplatsen. Längtar tillbaka till båda! :)
Precis som med dodekanesarna så har jag bara varit på två öar, Santorini och Naxos. Då får det nog bli Naxos.
/ Anne :)
Syros är mitt helt självklara val! fb_gillaklapp_klap_B-anana
Hej,
Jag svarar Naxos.
//Conny :)
Från vår femtopplista finns Naxos. Sedan gillar vi också Amorgos och Milos.
/Thoper
Här blir det lite trixigare. Om frågan ställts för tio år sedan hade jag förmodligen svarat Naxos. Nu blir det Syros, Tinos och Ios istället :). Naxos är dock förmodligen fortfarande den ö i Kykladerna som jag varit på flest gånger.
Celbe
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.