Visa fullständig version : Sfakia - Land of resistance
Intressant artikel (http://www.greece-is.com/cretes-sfakia-land-of-resistance/)om Sfakia på Kreta. Området är bl a känt för att här finns det mest skjutvapen i hela Grekland. :eek:
http://www.greece-is.com/wp-content/uploads/2019/08/Nikos-Pilos-032.jpg
/Netwolf
Kalimera
2019-09-17, 12:09
Sfakia är mitt favoritområde på Kreta. Det både märks och känns att det är ett annorlunda ställe. Människorna är dock hur trevliga och gästfria som helst.
Chora Sfakion (https://www.kalimera.se/grekland/kreta/chora-sfakion-i-sfakia.html) är en av mina absoluta favoritbyar på Kreta. Perfekt ställe att bara vara på, och att äta god mat, och där finns så otroligt mycket att se och göra i närområdet.
https://www.kalimera.se/bilder/grekland/kreta-livaniana.jpg
Många skyltar i området ser ut som denna som pekar mot den pyttelilla byn Livaniana.
Jag kunde inte motstå ett billigt flyg till Chania på en vecka.
Så nu blir det en kort visit i Chora Sfakion innan jag åker upp till högplatån, Anopoli och Aradenabron den 29 september.
https://www.kalimera.nu/forums/picture.php?albumid=1998&pictureid=19862
https://www.kalimera.nu/forums/picture.php?albumid=1999&pictureid=19874
Birgitta.
[QUOTE=yannis;422028]Jag kunde inte motstå ett billigt flyg till Chania på en vecka.
Så nu blir det en kort visit i Chora Sfakion innan jag åker upp till högplatån, Anopoli och Aradenabron den 29 september.
Oh, kära nån! Låter underbart! Chora Sfakion länggtar jag alltid tillbaks till. Kom hem förra veckanflabb_flab Tycker mig märka att de satsat en del på turismen i år. De är nöjda med säsongen. Gott om gäster på tavernorna och på Stavris hotell var det nog fullbelagt under de två veckorna vi var där. Men det är nog det mest kvittolösa stället hitintills på Kreta som vi varit på. Enda maskinskrivna var ii affärenflabb_flab
Hälsar LenaPG
Kalimera
2019-09-18, 12:56
Jag kunde inte motstå ett billigt flyg till Chania på en vecka. Så nu blir det en kort visit i Chora Sfakion innan jag åker upp till högplatån, Anopoli och Aradenabron den 29 september.Grattis! klapp_klap
Men det är nog det mest kvittolösa stället hitintills på Kreta som vi varit på. Enda maskinskrivna var ii affärenflabb_flab Som sagt: Sfakia - Land of resistance. flabb_flab
Athanasia
2019-09-19, 07:16
Härligt Birgitta,,du hinner ju bara hem och vändaflabb_flab
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.