handdator

Visa fullständig version : Episkopi på Sikinos


Kalimera
2017-02-19, 15:38
Första gången vi var på Sikinos var vi där på uppdrag av Willma Guides. Vi skulle kolla att uppgifterna i deras Öluffa i Grekland stämde med verkligheten.

Första dagen gick vi till Episkopi där det skulle finnas rester av ett antikt tempel. Skulle den här sevärdheten bli flipp eller flopp?


http://www.kalimera.se/bilder/bilder/episkopi-sikinos.jpg

Episkopi på Sikinos.

Det blev en rejäl flipp! Hela platsen var magiskt vacker. Men det bästa av allt var ändå vandringen dit! Vi har återvänt till Episkopi flera gånger sedan den där första gången, som jag tror var 1995.

Läs om Episkopi och vandringen dit här (http://www.kalimera.se/grekland/sikinos/episkopi.html).

Helena S
2017-02-19, 23:41
Sikinos finns med på planeringen för i sommar klapp_klap Jag är otroligt nyfiken på denna ö. Hoppas verkligen att den här vandringen blir av, jag tror på flipp! :rolleyes:

Helena S - :rolleyes:

Malina
2017-02-20, 00:37
Vi ska absolut vandra dit när vi är där i juli! Vi var vid den underbara vingården förra året.Om man är lat,kan man ta bussen till vingården och vandra till E. och tillbaks lagom till middag och solnedgång på just vingården.

UllaC
2017-02-20, 09:25
Åh så fint! Det blir absolut en vandring dit när vi är på Sikinos i juni. :)
Vårt första besök där och jag ser verkligen fram mot det.
Ulla

Kalimera
2017-02-24, 10:25
Ta gärna med något att äta och dricka om ni går hit. Det är som sagt en magisk plats och man stannar gärna länge.

Vi har varit här tre gånger och har aldrig sett en människa här. Mycket märkligt.