Logga in

Visa fullständig version : Snart bär det av ..igen...


Lissi
2016-04-29, 07:10
Hej och hå så snabbt det gått mellan mina två resor till Peloponnesos denna vår. Dags igen!:D

Om ett par timmar styr Claes och jag kosan ner över Österlen mot Ystad för en övernattning och sen åker vi vidare till Lund , där vi stannar över Valborgsmässoaftonen i morgon. På tidig söndagmorgon tar jag tåget över till Kastrup f v b till Aten och Claes åker hemåt igen. Alldeles för många fotbollsmatcher väntar här för att han vill åka bort igen;)

Enligt rapport igår från Kalimeravännen Kari, som nu är i Kardamyli, dit jag kommer på måndag eftermiddag, så har vädret varit bra hittills men måndag eftermiddag ska det komma regn och även regna på tisdag...HA HA är jag förvånad???;) Kan man hoppas på det räcker med det?
Men optimist som jag är så hoppas jag på fler riktiga soldagar på min tvåveckorsresa nu än i mars då de var färre än ena handens fingrar....

Min rutt ser ut så här: Söndag eftermiddag buss Aten-Kalamata där jag övernattar på trevliga hotel Ostria som vi även bodde på i mars. Tisdag lunchbuss till Kardamyli , där jag möts av Kari och Arne och så kanske då även regn. I Kardamyli ska jag mysa och strosa och även planera in några lite längre vandringar och även BADA!
8 maj reser jag vidare, via Kalamata-Isthmia, till Loutraki där jag ska bo 4 nätter...Loutraki gillade jag och jag ser fram emot tre hela dagar där.
Så tar jag 12 maj bussen till Aten för tre nätter på Adonis.
Jag ska även där hämta hem ett beställt konstverk av vår favorit Yannis S som har ett galleri i Plaka. Nu ska en smal vägg prydas! Vi beställde i mars och jag ska hämta och betala nu.
Min lilla röda trolley är packad och jag räknar med att smyga igenom den utan vägning då den väger ett kg mer än lovligt för SAS. Men hem är den lättare...:D Egen incheckning gör ju att inget bagage vägs, jag går ju direkt till säkerhetskontrollen...8 eller 9 kg gör nog ingen skillnad. Själv är jag 3 kg lättare än i mars så det kanske jämnar ut sig;)


Tja...rapporter kommer för de som orkar läsa...

Lissi

Alala
2016-04-29, 09:05
Vi är nog MÅNGA som gärna läser dina rapporter! fb_gilla

Ha en riktigt fin resa och mycket SOL!

/ Anne bye_bye

Bea
2016-04-29, 09:18
Trevlig resa!

lemon
2016-04-29, 09:31
Trevlig resa!

Ser fram emot rapporter.

yannis
2016-04-29, 10:02
Hoppas dom kan jämna ut med dina 3 kg lättare.
Jag har faktiskt blivit kollad både hos SAS (10 kg) och Norwegian (8 kg) när jag har åkt med endast handbagage.
Men det var på den tiden man inte kunde checka in i automater och gå till säkerhetskontrollen direkt. Och säkerhetskontrollen väger ju aldrig handbagaget.
Birgitta (med sista dygnet kvar i paradiset).

Athanasia
2016-04-29, 12:23
Önskar Dig en underbar resabye_bye

Kalimera
2016-04-29, 16:00
Tja...rapporter kommer för de som orkar läsa...Längtar redan! klapp_klap

Hälsa alla jag känner Lissi, och ha en underbar resa! bye_bye

kari
2016-04-29, 17:35
Vi gleder oss til du kommer, Lissi:)
Regn, eller ikke, vi h å p e r YR.no tar feil,
det gjorde de mandag denne ukafb_gilla
Men i dag har det kommet noen dråper..., uten at de var
varslet, men det er varmt og deilig bye_bye

Lissi
2016-04-29, 18:00
Bara det inte är heldagsregn 10 dagar av 14 så är jag så nöjd!!! :D

Lissi- från ett svinkallt och blåsigt Ystad.

nilam
2016-04-29, 19:51
Hoppas dom kan jämna ut med dina 3 kg lättare.
Jag har faktiskt blivit kollad både hos SAS (10 kg) och Norwegian (8 kg) när jag har åkt med endast handbagage.
Men det var på den tiden man inte kunde checka in i automater och gå till säkerhetskontrollen direkt. Och säkerhetskontrollen väger ju aldrig handbagaget.
Birgitta (med sista dygnet kvar i paradiset).


På Kreta vägde de alla handbagage när vi åkte hem 2april... Vi var de enda i hela kön som klarade oss så tjejen i incheckningen sa: ÄNTLIGEN! :D
Folk tog ur grejer ur sitt hanbagage och tog det under armen istället och lade naturligtvis i det när de väl fått sin tag på bagaget att det var godkänt... Vad är då vitsen?
// Malin

nilam
2016-04-29, 19:58
Ha det underbart Lisa :) Och som vanligt befinner vi oss i Grekland samtidigt men på olika ställen. Till skillnad mot dig så tycker jag att mina 4 veckor hemma har varit en evighet :eek:


// Malin

kize
2016-04-29, 20:01
Ha en underbar resa!

Lissi
2016-04-30, 14:52
Tack! Nu är det incheckat och flyget går kl 8 så det blir tidig avfärd från Lund I morgon till Kastrup. Detta innebär att jag inte kommer att fira med de tusentals " studenter" som nu mer eller mindre raglar ner mot Stadsparken med brassestolar och kassar med diverse spirituosa och mat och dryck I handen, allt från magnumflaskor med skumpa till ölburkar eller vodkaflaskor....Hua! En del kommer att få tidnig"nattning" och huvudvärk I morgon. :eek:
Själva ska vi äta grekiskt på Mediterranean" ikväll. Musik ska bjudas på...fast vi har bokat redan kl.18.30 med tanke på morgondagen så vi missar nog musiken. Där finns Vergina!!!! Ölen som inte är så vanlig I Grekland.

Lissi

Katitzi
2016-04-30, 19:38
Ha det bra på resan Lissi!bye_bye Ser fram mot rapporter!

Katitzi:)

emma
2016-04-30, 20:19
ha en trevlig resa och även jag ser fram emot att läsa om den!
/emmabye_bye