Visa fullständig version : Små fåglar
anneli56
2016-03-25, 06:56
Vad är det för vänner som kommit och hälsat på hos oss här i Vounaria:)
http://i107.photobucket.com/albums/m286/anneli56/DSC_6801_zpsc9zklpn3.jpg
Mitt förslag är Medelhavsstenskvätta. Vad säger t.ex. Tobbe eller Janne?
Jag vet inte vad det är för fågel, men jag förstår att han vill vila en stund på denna vackra plats! ;)
Lissi- som önskar er en glad " första" påsk.
Ja det ser ut som en Stenskvätta. En hane.
I lördags såg jag en stor kungsörn vid sommarstugan i Granarp. Det var väldigt mäktigt!!! 🐤🐥
anneli56
2016-03-25, 10:47
En hona?
Tack snälla ni och tack Lissi!
Önskar er alla en glad svensk påsk!
http://i107.photobucket.com/albums/m286/anneli56/DSC_6800_zpstb5ekdpr.jpg
Kalimera
2016-03-25, 12:40
Mitt förslag är Medelhavsstenskvätta. Vad säger t.ex. Tobbe eller Janne?Jag tror att det är en vanlig stenskvätta och inte en medelhavsstenskvätta.
Jag tror att det är en vanlig stenskvätta och inte en medelhavsstenskvätta.
Det är en Stenskvätta
Tobbe
Jag hade jättegärna lagt in en bild på mina fåglar...försökte men det var för krångligt!😧
Anyway...Dennis..gulgrön undulat som säger "pussa på mamma" "gosa med mamma"...vet inte HUR han har lärt sig det..:D:D ;)
Sune, grekblå/vit undulat och ny i skaran. Jätterädd sen han tog sin första flygtur och landade i tidskriftsamlaren när jag stod vid spisen och gjorde lunch..:( Länge...:eek:
Sen har vi Nymfparkiten Fanny..trodde det var en hona men desvärre heter hen numera Fanne! Hen kan vissla "All of me" och det vet jag inte heller hur det gick till..haha :D:DAng_elx
Nu när barna är utflugna..ja nu menar jag människobarna..så är dom små liven ljuliga att ha som sälkskap...det enda dom behöver till fredagsmyset är lite frön!flabb_flab
Detta om detta 🐦🐥🐤
Det är en Stenskvätta
Tobbe
Haha, jag läste att den gillar att bajsa på stenar, därav namnet :D
Apropå onödigt vetande.. :p
/Netwolf
Kalimera
2016-03-26, 10:34
Det är en Stenskvättafb_gilla
Monica P
2016-03-26, 10:51
Här hos oss på Kalymnos finns det många fåglar som jag inte kan namnen på trots en energisk biologilärare på läroverkstiden. Men stenskvättan kände jag igen, för den fanns i våra kohagar i Jämtland. Det skulle vara kul att kunna lite mer.
Kalimera
2016-03-26, 12:28
Här hos oss på Kalymnos finns det många fåglar som jag inte kan namnen på trots en energisk biologilärare på läroverkstiden. Men stenskvättan kände jag igen, för den fanns i våra kohagar i Jämtland. Det skulle vara kul att kunna lite mer.En av de fåglar som finns där du bor är berghöna, en mycket skygg och svårsedd fågel, som är lättare att höra än att se.
http://www.kalimera.se/bilder/kalymnos-berghona.jpg
Berghöna som jag fotograferade nära ditt hus när vi hälsade på dig för några år sedan.
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.