Visa fullständig version : Olivolja Sitia
Vi brukar inhandla en enliters plåtdunk olivolja av märkket "Sitia" när vi är i övärlden. Oljan tillverkas av oliver som odlats uppe på Lashitiplatån, och är enligt vårt förmenande av mycket hög kvalitet. Smakmässigt är denna olja i en klass för sig.
Nu till frågan. Den burk vi hade hemma var markerad med 0,3, medan den nyinhandlade hade markering 0,2.
Är det någon som vet vad det är som skiljer?
Arne
Monica P
2016-03-18, 11:18
Jag tror det avser syrlighetsgraden, och den ska vara så låg som möjligt. Men 0, 2 låter märkligt lågt.
Tack Monica. Jag noterade att Sitia 0,2 var lite dyrare än 0,3.
Åtta Euro för 0,3 och 10 Euro för 0,2.
Arne
http://www.kalimera.nu/forums/picture.php?albumid=1854&pictureid=18818
anneli56
2016-03-18, 13:56
Det är syrahalten i oljan!För att få kallas Extra Jungfru olivolja måste den vara under 0,5.
Som olivbonde vet jag att det väldigt svårt att få olja som har så låg syrahalt. Det är många faktorer som spelar in och det finns andra värden som är viktiga vilka anger om oljan håller hög kvalitet.
Vår egen olja har i år 0,316, Det är olika varje år.
Ha ha! Den här tråden väcker ett gammalt roligt minne hos mig. Det var för länge sedan. Före den tiden då det blev förbjudet att bära med sig förpackningar med vätskor ombord på flyget.
Standard på den tiden var väl lite som "Pepes Bodega!" i filmen Semesterresan. Alla kom bärande på magnumbuteljer av varierande slag när man gick ombord.
Ni kan kanske ana de förvånade och medlidsamma blickarna hos våra medresenärer när vi klev ombord för hemresan från Rethymno bärande på en treliters plåtdunk med olivolja!
"Kolla Berra! Snubben ska smuggla olja! Jamas!" :D
Masse
Kalimera
2016-03-19, 17:16
Det är syrahalten i oljan!För att få kallas Extra Jungfru olivolja måste den vara under 0,5.Det hade jag ingen aning om. Tack för den infon. klapp_klap
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.