Visa fullständig version : En septembervecka på sydvästra Kreta
Kalimera
2015-09-29, 10:52
Ett nytt resebrev är publicerat. Måste säga att det är fantastiskt att man under en vecka kan bo i tre olika byar: Chora Sfakion, Loutro och Palechora. Båtförbindelserna är himla bra på södra Kreta.
Resebrevet finns att läsa här (http://www.kalimera.se/resebrev/2015/chania-chora-sfakion-loutro-och-paleochora-kreta.html).
Härlig resa!
Är själv nyfiken på dessa små byar.
//
KR
Tack för resebrevet! Vilken bra vecka! Vi gjorde nästan samma vecka när jag fyllde 40 för ett par år sedan, men vi hann aldrig till Paleochora. Så dit åker vi i höst istället...
Bea
Fina igenkännande bilder. Den resan med stopp har vi gjort flera gånger. Även bott i Souga. A Roumeli har vi bott ett par-tre nätter och där är det fantastiskt när Samaria-vandrarna har försvunnit. Då känner man lugnet i hela kroppen.
KR, du blir inte besviken om du gör en sådan resa. Men Chora Sfakia är mer värd en ett dygn. Då kan man ta taxi upp till Anapoli och Aradenabron.
Birgitta.
Men Chora Sfakia är mer värd en ett dygn. Då kan man ta taxi upp till Anapoli och Aradenabron.
Birgitta.
Håller absolut med Birgitta, tror att vi utan "problem" skulle kunnat tillbringa tre veckor på denna tur, men det är ju det där med livets realiteter (semestrar, jobb, åtaganden hemma etc.) som ställer till det ibland också...en vecka i Grekland är alltid i kortaste laget...:)
Kalimera
2015-09-30, 08:04
en vecka i Grekland är alltid i kortaste laget...:)Ändå fantastiskt hur mycket man hinner se och uppleva på så kort tid.
Trivelig reisebrev og veldig fine bilder, Obo fb_gilla
- det var en fin og innholdsrik uke :D
Selv om de scorer høyt på booking.com, var
det fint å høre din positive omtale av Alena i Chania :)
- vi har booket 2 netter der i før vi reiser hjem 2 desember.
Valgte Alala bl a for nærheten til busstasjonen, skal ta buss til flyplassen
kl 05.00!
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.