handdator

Visa fullständig version : Hälsning från Kreta.


Carle
2015-09-28, 07:42
Vi är med i Rhetymnon. Kom i fredags. Precis som för Lissi kom det två åskskurar i lördags. Strand i går och lite moln o sol nu till frukost, men varmt.flabb_flab I morgon blir det heldag i Knossos och museet i Heraklion_B-anana,skall bli fantastiskt. Annars så njuter vi av ledigt, värme, god mat och öl till samma pris som övriga öar. Tyvärr lite Raki on the house bara. Nu stranden med god bok, tar en joggingtur innan lunchen. En kall Mythos blir belöningflabb_flab

Lissi
2015-09-28, 08:58
Ja det vore synd att klaga. Jag har efter frukosten varit ute på promenad och nu skiner solen. Kl 14 ska vi träffa en kalimeravän på Sotos för lunch och sen blir det fortezzan.
Ha det gott.!

Lissi- direkt från Iperion

Kalimera
2015-09-28, 13:07
I morgon blir det heldag i Knossos och museet i Heraklion_B-anana,skall bli fantastiskt. Museet är säkert en upplevelse nu när det är renoverat. Jag har bara varit där när det renoverades, och det var, trots litenheten då, väldigt imponerande.

Alala
2015-09-28, 14:17
Vi besökte museét ifjol i september när vi var på rundresa. Först var vi i Knossos och sen blev det museét där vi koncentrerade oss på den minoiska kulturen. Det var bra för museét var så stort att det skulle ha varit svårt att få en uppfattning om allt och vi var ju med en grupp så tror att det skulle ha blivit tröttsamt också. Men det var fint!

Ha en fin upplevelse på Knossos och i Heraklion!

/ Anne :)