Visa fullständig version : Vart tog Grekland vägen?
Dom senaste 15 åren har vi alltid varit och båtluffat denna tid på året men av diverse anledningar så planerade vi att åka i höst istället. Med tanke hur vädret har varit under maj och juni, och verkar fortsätta, här i Jämtland så känns vår planering som "mistake, biiiig mistake". :mad::mad:http://www.kalimera.nu/forums/picture.php?albumid=1502&pictureid=17304
Hoppas du badade bastu innan!
Birgitta.
Monica P
2015-06-16, 11:49
:D:D:D
Hujedamig! Brrr! Det kommer att bli mer än fantastiskt att komma till Grekland senare. Som skåning säger jag bara: respekt! Jag hade dött på fläcken - men här är segare virke :D
Om det kan vara till någon tröst så kom jag hem från Amorgos i helgen och har aldrig haft sämre väder. Under tre veckor tror jag att jag hade mer svarta moln och fler kyliga vindar, kalla morgnar och kvällar än jag haft under 25 års Greklandsresande sammanlagt.
Jag försökte förstås göra det bästa av det men samma njutning som vanligt var det inte. 20-21 grader i vattnet är helt okej, men det är inte skönt när man kommer upp och vinden är kall mot kroppen. Det är heller inte skönt när det är kallt på balkongen och det blir inga fina bilder när det är grått på himlen eller ännu värre, svart.
Jag tyckte också att det var lite kallare än vanligt samma tid både på Kalymnos och Karpathos. Det var långbyxor och tröja som gällde på kvällarna. Det var dock härligt och kunna promenera utan att det var för svettigt och badvattnet var helt ok också :)
Riittabye_bye
Det var helt perfekt väder på Sifnos i stort sett hela maj och en vecka in i juni, ett par regndagar det kan jag stå ut med.. lagom varmt vandringsväder . men kan hålla med om att kvällarna var kyliga!
Men trots det är det underbart att vara i Grekland . .beror mkt på vad man ska göra där förstås!
Sunny, som längtar ner . bye_bye
Jodå, jag vandrade en del också, enklare vandringar. Men det blåste för kallt ett par av de dagarna, och några av vandringsdagarna var det dessutom så grått att det var ointressant att fotografera och det vill jag kunna göra när jag vandrar. Så det var lite trist.
Jag tror Sunny att jag hade sämre väder än du, jag såg på dina bilder från Sifnos att du hade blå himmel när jag hade grått. Men Amorgos kan vara lite lurigt vädermässigt.
några av vandringsdagarna var det dessutom så grått att det var ointressant att fotografera och det vill jag kunna göra när jag vandrar. Så det var lite trist.
.
:confused::confused::confused: Jag fotograferar oavsett vädret och gillar ännu mer bilder som inte är tagna i strålande sol. Jag fotograferar för minnet av vandringen, inte för att få tjusiga bilder. Men alla är vi olika:D Jag tycker bättre om att vandra då det är lite kyligt. Det blir för svettigt annars. Men kyliga morgnar som omöjliggör balkongfrukost gillar jag INTE!!
Ska efter sommaren börja söka resa till Sifnos i slutet av maj nästa år..Tack Sunny för inspiration!:D
Tomas N: Häftig bild!!
Lissi
Ja, det känns mer äkta när man fotar i alla väder, jag gjorde det på Sifnos när det haglade och la in i min reseblogg, bara för att själv minnas just den dagen.
Visst blir det finare bilder i solsken, det kan jag hålla med om.
Hoppas du tar dig till Sifnos nästa år, Lissi! . bye_bye
PS. Häftig bild Tomas..:D
Lissi - Men jag är intresserad av fotografering och vill ha bra bilder, är det så konstigt att det kräver tre frågeteckensmileys? En bild i bra ljus är alltid bättre än en bild i dåligt ljus. Vandringen minns jag ändå. Som du säger, vi är olika.
Ja, det känns mer äkta när man fotar i alla väder, jag gjorde det på Sifnos när det haglade och la in i min reseblogg, bara för att själv minnas just den dagen.
Ja, det är ju en annan typ av fotografering. Det dokumenterar vädret och den dagen haglade det. Inget konstigt med det. Men en bra Greklandsbild, alltså inte en dokumenterande bild, kräver bra ljus.
Här är bilder från två olika morgnar från min balkong i Katapola. Jag vet ju vilken bild (och vilken morgon :D) jag föredrar.
http://i17.photobucket.com/albums/b74/mandalaki/Mobile%20Uploads/2EFFCD39-ACBC-48FC-A22C-D505DE3FA3B7_zpsyapb1cqw.jpg (http://s17.photobucket.com/user/mandalaki/media/Mobile%20Uploads/2EFFCD39-ACBC-48FC-A22C-D505DE3FA3B7_zpsyapb1cqw.jpg.html)
http://i17.photobucket.com/albums/b74/mandalaki/Mobile%20Uploads/BBC5D906-E6E9-4CAA-9733-CD1AE860F99E_zpsmg2nmg2x.jpg (http://s17.photobucket.com/user/mandalaki/media/Mobile%20Uploads/BBC5D906-E6E9-4CAA-9733-CD1AE860F99E_zpsmg2nmg2x.jpg.html)
Inkfish, jag visste inte att det bara blev bra bilder fotografiskt vid solsken. Blev bara jätteförvånad att Du inte fotade alla vandringar. Därav smileys..
Det ÄR svårt att skriva här utan att såra.
Lissi
Jag tycker att bilden utan SOL är vacker också. . fast jag förstår vad du menar . .:)
Ja, det är ju det. Fast jag blev inte sårad, förstod inte vad som var så obegripligt i det jag skrev. Igenmulna bilder är så trista att jag oftast slänger dem efteråt, om de inte har någon särskild poäng som gör att de måste sparas.
Jag tycker att bilden utan SOL är vacker också. . fast jag förstår vad du menar . .:)
Fast den är ju gräslig, jag har bara inte hunnit rensa än ... Det finns urhäftiga bilder med moln, Janne kommer säkert snart farande med ett helt gäng flabb_flab
Jag har ingen bra molnbild från senaste resan men jag hittade en där det åtminstone kommer in lite ljus, den är något bättre än missfostret ovan. Den här sparar jag, för den har poängen att de svartaste molnen där hänger över Chora och jag skulle just gå dit upp. Jag blev varnad för att det skulle vara regn i molnen, men jag gick ändå, och det kom inget regn förrän jag kom ner igen senare under eftermiddagen :D
http://i17.photobucket.com/albums/b74/mandalaki/Mobile%20Uploads/86E72DDE-0569-426A-BFF9-B2DA60BDFA55_zpsm90skbg8.jpg (http://s17.photobucket.com/user/mandalaki/media/Mobile%20Uploads/86E72DDE-0569-426A-BFF9-B2DA60BDFA55_zpsm90skbg8.jpg.html)
Kalimera
2015-06-16, 14:30
Janne kommer säkert snart farande med ett helt gängKanske senare. :)
Håller med om att vädret i Sverige har varit ganska så trist denna vår. Jag klagar sällan på vädret, men i år har jag gjort det. Förra helgen var dock fin. Under den vecka jag var på Kreta var det mulet två dagar, och ösregn en dag, men det var aldrig kallt, som väl var.
Idag fick jag en bild från min syster som är i sitt hus på Malö. Där såg det ut så här i morse (16 grader i vattnet).
http://www.kalimera.se/bilder/bilder/malo-bad.jpg
Jag menar allvar när jag säger att.. ovädersbilder är vackra.. med moln och blixtrar och dunder... flabb_flab
Kalimera
2015-06-16, 14:39
Jag menar allvar när jag säger att.. ovädersbilder är vackra.. med moln och blixtrar och dunder... flabb_flabDet håller jag med om, men när det exempelvis gäller bilder som inkfish la upp från balkongen så skulle jag kastad den grå bilden. Sån är jag. :)
Angående vädret här i Västerås så var det bedrövligt under hela maj månad fick jag höra, mycket regn och kyligt.. därför kände jag mig lyckligt lottad som var i Grekland hela maj och sen när jag kom hem 10/6 var det varmt och skönt i flera dagar.. det kändes som jag fortfarande var i Grekland... därför blev omställningen inte så stor.
Sen blev det sämre i söndags men nu har jag börjat jobba.. synd om de som har semester här i Sverige dock!
Oooff, Janne, det ljuset ... snyft_drop
Ja Sunny, bra ovädersbilder är jättebra. Dåliga är urtrista :D
Det håller jag med om, men när det exempelvis gäller bilder som inkfish la upp från balkongen så skulle jag kastad den grå bilden. Sån är jag. :)
Exakt. Det är ju inte den du ser i Kalimeras fototävling direkt.
Det håller jag med om, men när det exempelvis gäller bilder som inkfish la upp från balkongen så skulle jag kastad den grå bilden. Sån är jag. :)
Nej, man kan ju inte spara på ALLA bilder..
Exakt. Det är ju inte den du ser i Kalimeras fototävling direkt.
Ja, fast alla använder ju inte sina bilder för att vara med i en fototävling.. ;)...det beror på vad man ska använda bilden till som sagt!
En bild i bra ljus är alltid bättre än en bild i dåligt ljus. Vandringen minns jag ändå. Som du säger, vi är olika.
fb_gilla
Admirala
2015-06-16, 16:50
Det kommer jo an på personlig smak. Jeg synes gråværsbilder er vakre, med sine myke, utviskede farger eller gråtoner. Her er to norske og to greske eksempler på hva jeg mener, de er melankolske og fredelige, synes jeg, og det synes jeg godt noen bilder kan være.
http://i146.photobucket.com/albums/r242/Admirala/P1040294_zpsitckleag.jpg
Oliven, en regnværsdag i Argolida.
http://i146.photobucket.com/albums/r242/Admirala/P1030334_zpsibr7abkb.jpg
En anelse av solnedgangen, etter en grå og tåkete dag, Argolida.
http://i146.photobucket.com/albums/r242/Admirala/CIMG0435_zpsd3b3aiqs.jpg
Hellestøstranden, Jæren ved Stavanger.
http://i146.photobucket.com/albums/r242/Admirala/CIMG0298_zpsz2vu0a15.jpg
Stavanger Katedralskole og Breiavatnet, en tåkefull morgen.
Underbara bilder!!klapp_klap
Lissi
Den sista gillar jag högt!
Jättefina bilder alla fyra, Admirala!
På den första ger ju regndropparna liv åt bilden. De tre senare skulle nästan kunna vara akvareller. Men till skillnad från min gråa smet så har alla tre kontraster som gör att de blir vackra, de har ljus någonstans ifrån. De är jättefina.
För mig handlar Grekland väldigt mycket om ljus. Grekland är ljus. När jag är i Grekland tänker jag på ljus under alla de timmar då det inte är svart, jag tycker att det är så otroligt vackert hur det reflekteras i hav, väggar, grönska, överallt, jag funderar mycket på hur det skiftar över dagen och över årstiden. Så det grekiska ljuset kanske är viktigare för mig än det är för många andra.
Vackert Admirala!
Disigt ljus eller ren dimma kan ge ett helt nytt intryck av vad det som fotats gör i solsken.
Det skapar lite mystik och påför något nästan trolskt över fotot.
Men det är svårt att lyckas med. Mina "konstnärligt" grådisiga foton brukar se ut som det som Ink lade upp ungefär.
Vi har ju alla olika syften med bilderna. Jag dokumenterar för minne och dagbok. Jag tänker aldrig på ljusförhållanden. Har bara mobilkameran. Däremot vill jag inte ha en massa folk som springer in i motiven.;)
Men självklart njuter jag av andras fina bilder!
Lissi
Anna Pernilla
2015-06-16, 19:09
Admirala:
Vi var i Hellestølstranda i helgen-wow en sådan strand!!!
Min pojkvän fotar mycket. Han älskar molniga och gråa bilder, så blir det massa drama:rolleyes: Men nu när vi skall till Grekland i sommar vill jag ha SOL! Vill alltså inte ha någon dramatik;)
Tomas N: Cool bildflabb_flab
Jeg er også en "solskinnsfotograf ", men jeg l i k e r uværsbilder og, men da må det være litt "dramatikk" i dem, eller de må være "trollske", som Admiralas:)
Bilder som det grå utsiktsbildet ditt, synes jeg og bare er trist/kjedelig, Inkfish, mens det andre, med mørke skyer over Chora er mye bedre:)
- jeg forstår godt hvorfor du ikke fotograferer, eller fotograferer l i t e når du vandrer i gråvær;) - der kjenner jeg igjen meg selv:)
Dom senaste 15 åren har vi alltid varit och båtluffat denna tid på året men av diverse anledningar så planerade vi att åka i höst istället. Med tanke hur vädret har varit under maj och juni, och verkar fortsätta, här i Jämtland så känns vår planering som "mistake, biiiig mistake". :mad::mad:http://www.kalimera.nu/forums/picture.php?albumid=1502&pictureid=17304
Superhäftig bild!!!!klapp_klap
Hoppas du badade bastu innan!
Birgitta.
.... ja eller åtminstone efteråt! Det hade varit välfötjänt!
Men så om försommar eller höst i Grekland. Jag tycker att Juni i Grekland är jättefint. OFTAST (kanske inte i år) bra väder, men fortfarande inte riktigt jättevarmt i vattnet. Men September !!! det är för mig bästa månaden i Grekland. Vattnet jätteskönt och turistströmmarna har lugnat sig. Dessutom har man ju det goda kvar när sommaren är slut i Sverige. Du har valt het rätt!!!!!
Masse
Det kommer jo an på personlig smak. Jeg synes gråværsbilder er vakre, med sine myke, utviskede farger eller gråtoner. Her er to norske og to greske eksempler på hva jeg mener, de er melankolske og fredelige, synes jeg, og det synes jeg godt noen bilder kan være.
http://i146.photobucket.com/albums/r242/Admirala/P1040294_zpsitckleag.jpg
Oliven, en regnværsdag i Argolida.
http://i146.photobucket.com/albums/r242/Admirala/P1030334_zpsibr7abkb.jpg
En anelse av solnedgangen, etter en grå og tåkete dag, Argolida.
http://i146.photobucket.com/albums/r242/Admirala/CIMG0435_zpsd3b3aiqs.jpg
Hellestøstranden, Jæren ved Stavanger.
http://i146.photobucket.com/albums/r242/Admirala/CIMG0298_zpsz2vu0a15.jpg
Stavanger Katedralskole og Breiavatnet, en tåkefull morgen.
Väldigt vackra bilder, det blir mer dramatiskt på något vis!.. :)
Kari - då resonerar vi väldigt lika :)
Masse - jag älskar också september. Men maj/juni har en sak som slår där, och det är att dagarna är så långa. Solen gick ner en hel timme senare nu än när jag var på Amorgos i september, det var helt underbart, jag älskar de långa ljusa dagarna. Samtidigt är det varma vattnet i september mycket riktigt en stark faktor i konkurrensen. Fast 20-21 grader som det var på Amorgos var helt okej. Och mitt sista dopp, på Santorini vid sextiden i fredags kväll, var helt sagolikt. snyft_drop
Om jag bara fick en enda resa på en säsong så fick det nog trots allt bli september. För att överleva vintern. Så jag tycker också att Tomas N gjort rätt fb_gilla
Vi hade nog jättetur med vädret Samos första veckan i juni varmt till o med på kvällen behövde ingen koftaflabb_flab
Vi hade nog jättetur med vädret Samos första veckan i juni varmt till o med på kvällen behövde ingen koftaflabb_flab
fb_gilla
Tomas N: Cool bildflabb_flab
VIRKELIG :eek::D
Vi hade nog jättetur med vädret Samos första veckan i juni varmt till o med på kvällen behövde ingen koftaflabb_flab
Ja, vi hade också 5 underbart fina dagar i Pythagorion på Samos i början av juni. Men fick rapporter både från Sverige och grekiska övärlden om kalla, blåsiga och regniga dagar.
Birgitta, som har sommar från och med idag i Umeå.
Kari - då resonerar vi väldigt lika :)
Ja, det tror jeg vi gjør :)
Her er bilder av "uvær" som får meg til å finne fram kamera, de er tatt fra balkongen vår på Chalki, en morgen i oktober :
http://i47.photobucket.com/albums/f152/sigrunn/P11901831_zps3hqe944y.jpg
http://i47.photobucket.com/albums/f152/sigrunn/P1190187_zpsygui9b1o.jpg
http://i47.photobucket.com/albums/f152/sigrunn/P1190178_zpslxakon7s.jpg
Riktigt vackra bilder Kari! fb_gilla
Riktigt vackra bilder Kari! fb_gilla
Tusen takk :)
- i høst blir det en uke på Chalki igjen, fjerde besøk der på fire år :D
Vi har byttet bosted, ikke pga utsikten ;) Utsikt må vi ha, den er fortsatt deilig på det "nye" stedet :)
Der bor vi tett på havet med egen "badetrapp", d e t har vi fått sans for fb_gilla
Ja, Chalki har ju sådana ställen, det verkar hur fint som helst! Ändå kommer jag aldrig att hamna där, som ensamresande har jag inte råd med de där dyra villorna som de har där ... Men det verkar vara en både mysig och vacker liten ö.
Anna Pernilla
2015-06-18, 19:24
Gud så vakkert Kari!!! Fantastiskt flotte bilder! Ser også ut som et veldigt hyggelig sted fb_gilla
Ja, Chalki har ju sådana ställen, det verkar hur fint som helst! Ändå kommer jag aldrig att hamna där, som ensamresande har jag inte råd med de där dyra villorna som de har där ... Men det verkar vara en både mysig och vacker liten ö.
Jeg vet at det kan være dyrt å leie rom på Chalki, vi betaler også litt mer der enn vi gjør de fleste andre steder:)
Men 50 euro for to, synes vi "vårt" studio/lille leilighet på Chalki er verdt, det betalte vi i mai i fjor og skal betale det samme nå i beg av oktober:)
Huset vi bor i ligger "klemt" mellom finere villaer som sikkert koster veldig mye mer :confused:
Der vi bodde da jeg tok utsiktsbildene betalte vi 40 Euro første gangen, og andre gangen betalte vi 35 Euro, det var hhv i okt og i april.
Gud så vakkert Kari!!! Fantastiskt flotte bilder! Ser også ut som et veldigt hyggelig sted fb_gilla
Tusen takk, Anna Pernilla:) - ja, v i synes Chalki er virkelig vakkert :)
Det låter som bra priser för att vara Chalki, helt klart! Εftersom jag reser ensam har jag nog en liten annan budget än många andra. Jag vill ju numera oftast stanna tre veckor på ett och samma ställe och då får det inte dra iväg för långt per natt.
Om jag reste så tidigt och så sent som jag vet att du brukar göra så skulle jag nog kunna lösa Chalki också. Det har alltid varit lite lockande, både det och Kastellorizo. Båda har ju samma arkitektur som Symi men ändå helt annan karaktär.
Kalimera
2015-06-20, 13:39
Her er bilder av "uvær" som får meg til å finne fram kamera, de er tatt fra balkongen vår på Chalki, en morgen i oktober :Underbara bilder Kari! klapp_klap
Jag hittade bild som jag tagit på Skopelos.
http://www.kalimera.se/bilder/skopelos-dimma.jpg
Mer grått än så här kan det knappast bli. :)
Anna Pernilla
2015-06-20, 16:39
Men Gud, en sådan cool bild! fb_gilla
Underbara bilder Kari! klapp_klap
Jag hittade bild som jag tagit på Skopelos.
Mer grått än så här kan det knappast bli. :)
Tusen takk, Janne :)
Det var virkelig en spesiell og vakker morgen!
- det kom noen kraftige regnskurer :eek: - vi skulle reise videre og var spent på om vi ville komme oss tørrskodde, ned til båten, og ombord, det gjorde vi:)
Jeg likte virkelig Skopelosbildet ditt - helt magisk er det fb_gilla
Janne, det där är inte grått, det är silver fb_gilla
Kalimera
2015-06-21, 16:13
Men Gud, en sådan cool bild!Tack! klapp_klap
Jeg likte virkelig Skopelosbildet ditt - helt magisk er detTack! klapp_klap
Janne, det där är inte grått, det är silverJa, det har du rätt i. klapp_klap
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.