Visa fullständig version : Bildgåta 3597 - Aptera Beach på Kreta
Var finns den här gubben? Jag tror rätt många sett honom men vet ni var själva idén kommer från? Den tror jag också att många sett.
Det där med joint kan ni ju överse med hoppas jag.
lars
Kriti stin kardia mou
http://i214.photobucket.com/albums/cc39/larsax/DSC_0476_zpsebb44322.jpg
Nej inte Matala.
lars
Kriti stin kardia mou
Hej Lars!
Nea Chora, vid stranden...
//Conny :)
Nej inte Nea Chora, men du är på rätt väg!
lars
Kriti stin kardia mou
Chania
Nej inte Chania stad
lars
Kriti stin kardia mou
Chrissi Akti
Ja jag ger dig rätt för Chrissi Akti för jag tror inte många känner till namnet Aptera Beach som ligger öster CA, d v s där nu man kan beskåda de sorgliga resterna av det en gång så fina Aptera Beach Hotel, som konkursade i början eller mitten av 1990-talet.
Hotellet var riktigt bra och läget superbt. Skulder och oenighet i familjen blev dess öde.
På en av de fortfarande upprättstående bungalowväggarna finns den här bilden.
Jag kände igen figuren direkt jag fick syn på den, var hade jag sett den tidigare?
Är det någon som kan? Jag vet att många har sett den så jag låter frågan stå öppen ett tag till.
lars
Kriti stin kardia mou
Ok här kommer svaret.
I nästan varje vykortsställ i åtminstone Chania med omnejd har under de senaste åren nedanstående kort funnits med. Det tog ett tag innan jag själv hittade lösningen på var jag sett förlagan till bilden.
Visst har Mr WD gjort ett bra jobb, undrar var man träffar på honom nästa gång.
lars
Kriti stin kardia mou
http://i214.photobucket.com/albums/cc39/larsax/IMG_4658CR2_zps7799da19.jpg
Kretas svar på Marlboro man? :D
Kretas svar på Marlboro man? :D
Ja och då får vi väl döpa om honom till Kareliamannen.;)
lars
Kriti sti kardia mou
Hej igen!
Lustigt nog så hittade jag detta på nätet:
http://www.flickr.com/photos/lau-ren/10446537996/
Texten under bilden anger att det skulle vara Nea Chora och stranden därstädes :confused:...
//Conny :)
Hej igen!
Lustigt nog så hittade jag detta på nätet:
http://www.flickr.com/photos/lau-ren/10446537996/
Texten under bilden anger att det skulle vara Nea Chora och stranden därstädes :confused:...
//Conny :)
Som du ser så är "konstverket" gjort på resterna av en bungalow som tillhörde hotellet Aptera Beach Hotel, som låg mellan Nea Chora och Chrissi Akti. Stranden och hotellet hade samma namn. Nea Chora stranden ligger ca 15 minuters promenad österut efter floden.
Chrissi Akti ligger precis intill västerut.
Hotellet var riktigt fint med stor matsal utåt havet. I "parken" bakom bodde man i bungalows, dessutom fanns en stor härlig pool för de som gillade poolbad. Solstolar fanns på stranden nedanför och man hade t o m en egen badvakt.
Den här viken var lite lurig när det blåste, det bildades starka strömmar ut från land kanske beroende på att viken är så liten.
Jag har varit med om flera incidenter där badvakten fick hoppa i och rädda människor, främst äldre herrar, som kanske trodde att den den röda flaggan, var något som inte gällde dem.
Man kan ju tycka att det vore bra om man kunde riva och ta bort resterna som nu bara ligger och ser skräpigt ut.
lars
Kriti stin kardia mou
Kalimera
2014-03-13, 11:55
I nästan varje vykortsställ i åtminstone Chania med omnejd har under de senaste åren nedanstående kort funnits med.Jag kände igen honom sååå väl, men kunde inte komma på var jag hade sett honom. Nu vet jag. :)
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.