handdator

Visa fullständig version : Regnoväder på Rhodos!


Annki
2013-11-23, 10:25
Rhodos drabbades igår av ett hemskt regn- och åskväder. Våra vänner på Rhodos ringde i går kväll och berättade... Deras dotter hade fått vända på morgonen då hon var på väg till skolan, det gick inte att ta sig fram pga. vattenmassorna. Senare under dagen gick man i tv ut med att alla skulle stanna inne och inte gå ut. Gatorna blev till floder och bilar flöt omkring. Allra värst drabbades området vid Ialysos.
http://www.keeptalkinggreece.com/2013/11/22/two-missing-after-torrential-rains-hit-rhodes-video/
http://www.youtube.com/watch?v=I1qtNZAYuPE
http://www.youtube.com/watch?v=ae-A1cEzWsU

Ann-Kristin

Alala
2013-11-23, 11:38
Blir hemskt när vattnet har ingenstans att ta vägen. Måste ha varit en väldigt otrevlig sak att vara med om, tyvärr var det några som inte klarade sig med livet i behåll.

/ Anne

Gita
2013-11-23, 11:52
Hemska bilder! Undrar hur det ser ut idag, om vattnet har runnit undan?

Monica P
2013-11-23, 11:59
Tre personer har omkommit enligt vad jag läste i morse. Vi på Kalymnos hade inte alls samma intensiva oväder fast avståndet till Rodos är så pass kort. Hemskt att bli fast och inte ta sig därifrån.