Visa fullständig version : Boka hotell i förväg eller inte?
Olympiakos
2013-08-26, 13:54
Hejsan.
Jag har "smygit" runt och läst lite här på Kalimera i många år men kände att det var dags att registera mig nu.
Jag har varit en del i Grekland, men det börjar bli längesedan nu och därför undrar jag lite om hotellbokningar och tänkte att ni rutinerade Grekresenärer kanske kan ge lite tips.
Jag och min fru tänkte resa till Santorini i mitten på september och vi har hittat lite trevliga hotell på Perissa beach.
Min lilla fråga är om det generellt är fördelaktigare att boka på nätet innan vi åker eller om det lönar sig att bara dyka upp på hotellet?
Jag förstår ju att hotellet ev. kan vara fullbokat och min fråga gäller ur ett rent ekonomiskt perspektiv.
Nu ska jag vidare och förkovra mig i Santorini forumet, hoppas på många svar här :-)
Med vänlig hälsning Olympiakos
Om jag visste var jag vill bo, hade jag nog bokat hotellet på någon av alla boknings sajter som finns. Det är säkert billigare om du bara dyker upp, men bara marginellt.
Tobbe
Det kan være begge deler... men vet man hvor man vil bo så hadde jeg kontaktet hotellet direkte pr. mail før avreise. Det blir ofte billigere enn å bruke et bookingbyrå.
Men når det er sagt så lette jeg hotell i Kamari tidlig i Juli i år... mye var enten fullt eller dyrt.
( og der opplevde jeg det motsatte av hva jeg har opplevd ellers)
På booking.com sin app på tlf. min hadde jeg sett meg ut et hotell ved stranden som hadde ledige rom rasende billig... dette etter å ha spurt flere steder..
Da jeg kom dit og spurte på pris så skulle de ha 50 euro natta inkl. frokost... Da sa jeg at jeg heller bestilte på booking.com.... bestilte der og da via tlf. til 27 euro natta inkludert frokost :D:D
De ble litt lange i maska , men var absolutt ikke uvennlige...;)
Detta var ju synnerligen intressant, Ia!
Om man ska boka innan beror ganska mycket på vart man reser och när man reser. I låg och mellansäsong är det mycket sällan fullbokat på de flesta turistorter. För en ö-luffare är det skönt att kunna åka vidare när man känner för det. Känner man till stället och vet var man vill bo kan det vara bättre att förboka. Mitt liv är så inrutat med heltidsarbete där mycket är planerat långt i förväg så semestern vill jag inte alltid ha så detaljplanerad. Andra kan uppleva det annorlunda.
Eva
Kalimera
2013-08-27, 09:38
Jag har "smygit" runt och läst lite här på Kalimera i många år men kände att det var dags att registera mig nu.Välkommen! :)
Min lilla fråga är om det generellt är fördelaktigare att boka på nätet innan vi åker eller om det lönar sig att bara dyka upp på hotellet?Min erfarenhet är att det generellt blir billigare att boka rum på plats i stället för att boka i förväg. Men i ditt fall åker du till hotellet och frågar om priset, det kan tolkas som att du väldigt gärna vill bo där, och då kanske du får ett högre pris. Om du tycker att priset är för högt måste du leta vidare, och då var taxiresan dit bortkastade pengar. På Santorini ingår ofta transfer till och från flygplats och hamn i priset, och då kan det löna sig att boka i förväg - via e-post, inte via bokningssajter.
Jag hade skicket ett mejl och frågat om priset.
Olympiakos
2013-08-27, 14:33
Tack så mycket för era svar och tack för välkomnandet!
Återkommer med en uppdatering :-)
Da sa jeg at jeg heller bestilte på booking.com.... bestilte der og da via tlf. til 27 euro natta inkludert frokost :D:D
De ble litt lange i maska , men var absolutt ikke uvennlige...;)
Booking com betalar inte ägarna särskilt bra men det är ju en garanti för dessa att få rum uthyrda lättare.
Ägaren får betala upp till 30 % av rumspriset till booking, beroende på hotellets standard.
Lissi
Nu blev det rätt hoppas jag....
Booking com betalar inte ägarna särskilt bra men det är ju en garanti för dessa att få rum uthyrda lättare.
Ägaren får betala upp till 30 % av rumspriset till booking, beroende på hotellets standard.
Lissi
Enligt Hotelägare Christian på "Panorama" på Poros där vi bodde i April, påstod han vid förfrågan att booking.com är billigast i avgift för hotellen , de tar 15% på hyran! De andra låg på 20-30 % .
Vill du boka direkt sänkte han priset med motsvarande 15%.
Vi åker på Torsdag ( Milos , Sifnos , Milos ) är iväg 15 dgr. Bor på tre olika pensioner. Alla tre har vi i bekvämlighet bokat hemma via booking.com.
Snittpriset per dag ligger på 37€ , och då är dom sista 5 dgr inkl frukost.
Efter att ha Ö-luffat många år i Grekland känns det Ok att ha förbokat. Vi vet numera var vi vill bo.
/ Tom
Enligt Hotelägare Christian på "Panorama" på Poros där vi bodde i April, påstod han vid förfrågan att booking.com är billigast i avgift för hotellen , de tar 15% på hyran! De andra låg på 20-30 % .
Vill du boka direkt sänkte han priset med motsvarande 15%.
Efter att ha Ö-luffat många år i Grekland känns det Ok att ha förbokat. Vi vet numera var vi vill bo.
/ Tom
Vi bokar också gärna via booking.com när vi reser och har alltid haft tur.
Men min värdinna på Tinos sa att det varierar mellan 10-30 % i avgift beroende på rummets/hotellets standard.
Flottare hotell på t ex Tinos betalar 30 % i avgift enligt henne. Det finns säkert en " skala" som varierar. Utbud och efterfrågan antar jag....
Fördelen kan jag tänka mig är att "rummen syns" lång ut i världen på ett sätt som det ju annars inte skulle göra och att man kan vara säker på att få rum uthyrda. Hur många av sina rum man vill hyra ut via booking varierar ju också. Man kan tydligen ändra själv.....
Jag ska fråga mer om detta när jag är på Tinos.
Lissi
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.