Logga in

Visa fullständig version : Framme i skopelos


theresa
2013-08-24, 17:54
Nu är jag framme i Skopelos, vi har det underbart sitter just nu på balkongen på Hotell Denise och dricker en kall ouzo och lyssnar på barnen som badar i poolen och blickar ut över Skopelos hamn....vilken utsikt vi har, högt över takåsarna över Skopelos stad...tyvärr kan jag ej ta något kort just nu, upptäckte till min fasa när jag skulle stänga av mobilen på planet att mobilen inte fanns i min väska :eek: jag hade glömt den i bilen som står på Arlanda snyft_drop jag har ingen kamera utöver min mobilkamera, så jag får försöka hitta engångskameror.....så himla typiskt mej :mad::o

Annars mår jag som en drottning....förutom envisa getingar som vill ha min ouzo flabb_flab_B-ananaklapp_klapbye_bye

ciakoohler
2013-08-24, 17:57
Jag kan trösta dig med att jag också varit tvungen att köpa engångskamera och det blev riktigt hyfsade bilder.

inha
2013-08-24, 19:00
Nu är jag framme i Skopelos, vi har det underbart sitter just nu på balkongen på Hotell Denise och dricker en kall ouzo och lyssnar på barnen som badar i poolen och blickar ut över Skopelos hamn....vilken utsikt vi har, högt över takåsarna över Skopelos stad...tyvärr kan jag ej ta något kort just nu, upptäckte till min fasa när jag skulle stänga av mobilen på planet att mobilen inte fanns i min väska :eek: jag hade glömt den i bilen som står på Arlanda snyft_drop jag har ingen kamera utöver min mobilkamera, så jag får försöka hitta engångskameror.....så himla typiskt mej :mad::o

Annars mår jag som en drottning....förutom envisa getingar som vill ha min ouzo flabb_flab_B-ananaklapp_klapbye_bye

Vad härligt att ni är framme och stationerade på hotellet! Jag misstänker att vi måste ha gått om varann på flygplatsen. Insåg när jag satt på planet att ni måste ha landat medans jag stod i incheckningen. *attans att jag inte insåg det då*

Tänkte (efteråt så klart) att ni kunnat få mina papper om uflykterna och lite annat som jag fick för en vecka sen när jag anlände till ön. Men jag tror att ni klarar er ändå.

Jag hoppas att ni nu får en fantastisk vecka, trots geting-förbannelsen. Njut till fullo och ha skoj! Tips är så klart att ta lokalenbussen till respektive strand. En strand per dag. Unna er bästa veckan.

Ta hand om er!

Masse
2013-08-25, 12:48
Många vittnar om geting-besvär på Skopelos. Hur störande är det? Är det skillnad i tiden? Hur är det t ex första veckan i oktober, början av juni etc?

:) Masse

theresa
2013-08-25, 16:44
Jag vet inte hur det är någon annan månad eftersom detta är första gången jag är på Skopelos....men just nu är dom inte roliga måste jag säga, vi har bara varit här 2 dagar och en kväll ännu, men vi har fått vara ifred när vi ätit ute än så länge, men där jag sitter nu på balkongen så har vi några som surrar om oss hela tiden, så min kompis har flytt in i rummet just nu....och poolen när vi försöker sola så får vi inte vara ifred....väldigt påfrestande eftersom vi är allergiska så vill inte gärna bli stucken, har aldrig varit med om detta på någon annan Grekisk ö, så tyvärr tar det ner betyget för Skopelos för mej :(....annars vacker ö klapp_klapbye_bye

larvih
2013-08-25, 17:42
...men just nu är dom inte roliga måste jag säga

Skinke!

Læg et par skiver skinke til bierne. Så får du fred. :)

Eva L
2013-08-26, 07:37
Antagligen mycket bättre i juni eftersom getingar nu samlar protein till sin avkomma getingynglen. Vet inte när den perioden starar exakt på Skopelos men det är nog som mest besvärligt i aug och början av sept. De rullar bollar av kött som de matar ynglen med och ibland blir bollarna rejält stora. Det kaffe som bränns på tavernaborden när det är som värst håller undan getingarna en del men visst är risken att bli stucken ganska stor.

Eva

Alala
2013-08-26, 10:36
Var för några år sedan på Skopelos i början av juni. Inga som helst getingproblem! Så det är säkert bättre att resa dit i början av sommaren i alla fall med tanke på detta.

Ha en fortsatt trevlig resa (trots getingarna)!

/ Anne :)

Kalimera
2013-08-27, 09:25
http://www.kalimera.se/bilder/forum/grekland_gota.jpg

Häll kaffe i en askkopp eller liknade och tänd sedan eld på kaffet. Röken håller ganska effektivt getingarna borta.

theresa
2013-08-27, 16:31
Tack för tipset, får köpa lite kaffe och en tändare och prova flabb_flabbye_bye

Eva L
2013-08-28, 08:11
Tack för tipset, får köpa lite kaffe och en tändare och prova flabb_flabbye_bye

På tavernorna lägger de kaffet på ungsfolie i en skål. Jag vet inte om det förstärker effekten eller bara håller skålen eller askkoppen renare.

Eva

theresa
2013-08-29, 17:33
Jag har inte sett någon taverna eller restaurang som haft kaffe brinnande, men det är inte tavernorna som har varit värst, utan poolen och våran balkong, där har dom varit.

I dag åkte vi till Mamma Mia kyrkan, där var det massor och väldigt aggressiva, 2 stycken som åkte med i våran buss blev stuckna :(.

Förutom getingarna så var det väldigt vackert där och jag gick upp för alla 199 trappsteg som guiden sa att det var ( jag räknade dom ej ) flabb_flab:D väl värt att gå hela vägen upp flabb_flabbye_bye

Eva L
2013-08-29, 20:41
Alla tavernor vi besökte på dagtid, när getingarna är aktiva, ute vid de olika stränderna på ön brände kaffe när vi besökte dom. Vi var där förra året sista veckan i aug. Däremot behövdes inget kaffe vid middagarna som vi åt i Skopelos stad där vi bodde. Vid Mamma Mia kantinan fanns det inget kaffe så jag och barnbarnet räknade getingar medan min dotter och son vandrade upp för trapporna som var lite för mycket för en treåring. Han fick nöja sig med att vinka till mamma och morbror.

Eva