handdator

Visa fullständig version : Ella, Ella, Ella


Kalimera
2013-02-27, 08:09
Jag läste på SCB (http://www.scb.se/Pages/PressRelease____347449.aspx) att Ella var det fjärde populäraste flicknamnet 2012, efter Alice, Elsa och Julia. Min mamma heter Ella. För inte så många år sedan var hon säker på att hennes namn skulle dö ut med hennes generation. Men så blev det alltså inte. Ella betyder som ni säkert vet ”kom” på grekiska.

På tal om min mamma så fick hon en öluff i födelsedagspresent när hon fyllde 60 år. Det är snart 25 år sedan. Vi började i Aten. Första dagen gick vi till den kaotiska saluhallen. Min syster, som aldrig varit utomlands, fick för första gången se bläckfiskar. Hon ville bli fotograferad framför bläckfiskarna. Greken som sålde bläckfiskarna skulle också vara med på bilden. Jag, min bror och mamma stod en bit ifrån. Fiskegubben tittade på mamma och skrek högt: Ella, ella, ella. Han ville att hon också skulle vara med på bilden. Mamma tittade med förvånade ögon på oss och sa: han kan mitt namn!

I två veckor gick hon sedan och lystrade på sitt namn. Överallt hörde hon Ella, ella, ella. :D

Netwolf
2013-02-27, 08:45
Haha, som det kan bli. :)

Kommer ihåg en gång för många år sen, när jag hörde en taxichaffis prata i telefon. Han sa "En taxi" flera gånger. :confused::confused::confused:

Naturligvis, var det ju endaxi, som han sa... :D

/Netwolf

Kalimera
2013-02-27, 10:27
Kommer ihåg en gång för många år sen, när jag hörde en taxichaffis prata i telefon. Han sa "En taxi" flera gånger. Naturligvis, var det ju endaxi, som han sa... :DNär jag var på Ios i min ungdom satt vi ett gäng på en taverna och drack ouzo. Vi var ett tiotal killar och en tjej. Hon satt sist i raden och fick därmed sin ouzo sist av alla. Varje gång hon fick sin ouzo sa den gamla servitrisen: "En taxi". Vi visste nada om grekiska språket och tolkade det som att hon sa: "dricker du en ouzo till för du ta åka taxi hem". Vi hade jättekul åt det. Inte minst med tanke på att det inte fanns några taxibilar på Ios vid den tiden. :)

För er som inte vet så betyder "endaxi" okej på svenska.

Ioslina
2013-02-27, 14:15
......då måste jag få fortsätta med grekiska ords missförstånd, vi var 4 tjejer som flög till Santorini, skulle med taxi ner till hamnen, för vidare färd till Ios. Då står taxibilarna vid flygplatsen, en chaufför står vid sin bil och ropar "Thira?". Ja! ja! säger min kompis, vi är fyra!!

(Han undrade ju naturligtvis om vi skulle åka till Thira).
Kompisen är ju inte så haj på Santorinis byar...

Hasse
2013-02-27, 15:55
Eller som i den underbara sketchen med Kalle Sändare då han ska boka datum och tid för kinesiskt julbord........

Han fick till slut prata med källarmästare Mr Chang som glatt och frejdigt frågade: "kan jag anteckna på namn"?

"Fabrikör Stava"......svarar Kalle S.

"Ja jag kan stava......." - "Mr Chang" skrattande.

Så ogrekiskt detta blev :eek:


/ Hasse

Sunny12
2013-02-27, 16:10
I två veckor gick hon sedan och lystrade på sitt namn. Överallt hörde hon Ella, ella, ella. :D[/quote]

:D..Rolig historia, din mamma måste ha känst sig väldigt populär!!

Klick
2013-03-03, 15:42
Fiskegubben tittade på mamma och skrek högt: Ella, ella, ella. Han ville att hon också skulle vara med på bilden. Mamma tittade med förvånade ögon på oss och sa: han kan mitt namn!

I två veckor gick hon sedan och lystrade på sitt namn. Överallt hörde hon Ella, ella, ella. :D

En sån fantastisk anekdot...:)