handdator

Visa fullständig version : Udflugt fra Samos til Efesos


Susie
2012-08-27, 11:41
Du, der har været på Samos for nylig, ved du, om det er muligt at komme på udflugt til Efesos? Ved ud også, hvad det koster?

På forhånd tak for svar :)

Hilsen
Susie

der muligvis vil afvige sin reglen om ikke at rejse til Tyrkiet ;)

Arne
2012-08-27, 12:45
Jo då! Det går utflyktsbåtar från Samos till Kusadasi - Efesos i Turkiet.
Biljetter kan köpas i närmaste Travel Agency på Samos. Jag har för mig att båtarna utgår från Vathy. Det är en heldagstur med tidig start och sen återkomst.

Priset vill jag minnas låg runt 50 € inkl turkisk hamnavgift.

Arne

Kalimera
2012-08-27, 13:02
Jag har rest till Efesos från Samos (Vathy) och det var en mycket trevlig tur. Efesos är fantastiskt! Man behöver en guide så klart, och det ingår i turen. Enda nackdelen var att bussen stannade vid en mattaffär där man drack en faslig massa te, och fick se tusentals mattor, som man inte ville se. Annars var turen perfekt. Priset minns jag inte då det är några år sedan jag var där.

Susie
2012-08-27, 14:26
Mange tak til jer begge for hurtigt og grundigt svar. Jeg vil glæde mig til at skulle se Efesos, også selvom der indgår tvansbesøg i omtalte mattaffär. Jeg elsker te ;)

piam
2012-08-27, 16:16
Vi var till Efesos 2010,minns att det kostade mer än 50E.Åkte från Vathy runt 8 på morron
Kom tillbaka sen eftermiddag.Eftersom det bara tar en dryg timme med båt så ska man
absolut fara dit.Det är så stort och så väldigt så det är nästan svårt att förstå,hur dom
för så länge sedan kunde bygga upp allt detta.
Vi fick fara till en skinnfabrik där dom sålde jackor och sen var det lunch som jag har
kunnat vara utan.Kusadasi där båten landar fick vi också tillbringa några timmar i.Vi
fikade och när vi skulle betala fick vi nästan hicka,dyrt att betala med euro.
Under tiden ni är i Turkiet så lånar tullen era pass.
När ni fått tillbaka passen så kan ni gå och shoppa i den ganska stora taxfreen som
finns där.

Arne
2012-08-27, 16:23
Taxfreee ja, men varsamhet anbefalles!! Vid en resa till Kusadasi erfor vi att den grekiska tullen vid återkomsten till Grekland nogsamt genomgick ett antal Brittiska turisters ryggsäckar. Det fiskades upp massor av limpor med Cigaretter samt litervis med starksprit.

Stenhårda böter utfärdades enär införsel av tobak och alkohol från ett icke EU-land hårt beskattas!!

Arne

Kalimera
2012-08-27, 17:00
Jeg elsker te ;)Då måste du åka dit. :D

Riitta
2012-08-27, 17:34
Jag var med på den utflykten för många år sedan och bestämde mig efter det att aldrig mer Turkiet:)

Riitta, som håller sig i Greklandbye_bye

Susie
2012-08-28, 06:46
Jeg kan forstå, at man ikke kan deltage i en tur til Efesos, uden at det koster et stop, som man kan være foruden. Den pris betaler jeg dog gerne, for jo mere jeg læser om Efesos, jo mere sikker er jeg på, at det må jeg se.

Tak for rådet om taxfree. Måske jeg helt skal undgå denne da, jeg hverken ryger eller drikker starksprit :)