Visa fullständig version : Matbudget en vecka 2 pers?
Hej där!:)
Nu är resan bokad och nedräkningen har börjat. Samos i slutet av augusti!
Vi ska bo i lägenhetshotell och tänker fixa all mat själv. Frågan är; Räcker det med 1500 :- för 2 pers i en vecka?
Vi vill komma billigt undan och kan tänka oss att käka "konserv-mat" och annat som är billigt.
(Det är jättesvårt att veta hur mkt pengar man behöver då alla mina greklandsresor har varit så olika...
Ibland räcker budgeten bara helva tiden, ibland har man pengar över i slutet av resan.. Hur göra?)
HJÄÄLP!!!:confused:
HJÄÄLP!!!:confused:
1500? om du menar skr så tycker jag att det låter väldigt lite. Visst går det, men nog tycker jag att det är lite mer semester om man inte behöver snåla.
Jag tror att det räcker, men det beror ju på vad ni väljer att äta. Det är inte säkert att konserver är det billigaste alternativet. I affärerna kostar maten i princip samma som i Sverige, mjölkprodukter är dyrare och bröd är lite billigare. Mitt tips om ni vill hålla nere kostnaderna är att ta med det ni behöver av kryddor, som salt, peppar, socker, hemifrån så slipper ni köpa det på plats och kanske få lämna kvar det mesta och om ni gillar att äta tonfisk i sallader eller på macka ska ni ta med burkar hemifrån då två burkar tonfisk kan kosta 5-6 euro i Grekland.
Pasta med olika såser och pastasallader är billig mat som kan lagas med fina fräscha grönsaker (ofta lite billigare än i Sverige), den inhemska frukten är inte dyr medan importerad frukt kostar som i Sverige eller mer.
På olika öar skiljer sig prisläget på tavernor och barer, i juni/juli denna sommar på öarna i Småkykladerna gjorde jag av med max 25 euro/dygn på mat och dryck och då åt och drack jag allt på de lokala ställena och försökte inte på något sätt spara eller hålla igen. Jag äter oftast vegetariskt vilket ju sällan är dyrt i Grekland.
Lycka till med maten!
Våga
Hej där!:)
Nu är resan bokad och nedräkningen har börjat. Samos i slutet av augusti!
Vi ska bo i lägenhetshotell och tänker fixa all mat själv. Frågan är; Räcker det med 1500 :- för 2 pers i en vecka?
Vi vill komma billigt undan och kan tänka oss att käka "konserv-mat" och annat som är billigt.
(Det är jättesvårt att veta hur mkt pengar man behöver då alla mina greklandsresor har varit så olika...
Ibland räcker budgeten bara helva tiden, ibland har man pengar över i slutet av resan.. Hur göra?)
HJÄÄLP!!!:confused:
Låter som en helt orimlig summa att klara sig på för två personer. Ibland är det billigare att äta på enkla tavernor om ni väljer ex grekiska grönsaksrätter som gigantes än att laga maten själv.
Eva
På Kreta vil jeg si at det går helt greit, men heller ikke mere. Vi bodde i huset vårt på Kreta fra midten av april og tilbegynnelsen av juli og laget for det meste mat hjemme.
Synes våga gir gode tips! - Og om det nå e r sånn at dere har lite penger nå og det primære simpelthen er g l e d e n ved å kunne reise dit,- ta eks. med ost og kaviar på tube, noen pakker pasta eller lignende. Dere vil jo lage all mat selv, og klarer dere sikkert bra uten at måltidene inntas på tavernaer. 'Mennesket lever ikke av mat alene'..flabb_flab
Gjorde selv en tre ukers budsjettloff for mange år siden med en del 'medbragt'. At ost på tube ble strøket av vokabularet mitt etter den reisen, er annen sak :D.
Man får god ost til under 5 euro for en kilo og pasta koster heller ikke mange kronene!
Monica P
2012-07-31, 18:33
Handlade mat just idag. (Kalymnos) Mjölk 1.29 ( finns billigare) Ägg 6-pack 1.25
Barilla Spagetti 1.09
Mogna tomater till sås kan man få nästan gratis.
Bröd kostar här 1.10 per halvkiloslimpa.
Tomater till sallad finns från 0.90 nu i bästa skördetiden.
Man blir mätt på en gyro med pita, kostar 2.50 , halvliter vatten 0.50
Så om man inte har stora krav på variation kan man leva rätt billigt.
:pSynes det høres altfor lavt ut... Du kan greie det for å overleve og holde sulten unna.., men hva slags ferie er det??
Men supler med mat hjemmefra ( selv om det og koster) så skulle det vel gå.
Og ha med salt/krydder, som blir nevnt er lurt... Selv har jeg alltid med en tube kaviar, smøreost og en eggedeler til mine kokte egg da jeg stort sett lager frokost på rommet selv.
Har du en posesuppe og evt. en basis for pastasaus liggende hjemme er det jo bare å ta den med ;)
Lurt er også å ta med en svamp. en liten flaske med med litt oppvaskmiddel og evt. klut da dette ofte ikke følger med i leilighetene og er unødvendig kjedelig å kjøpe der nede om man har lite penger.
Personlig skulle jeg nå ha lagt på 500.- til så man kan unne seg et glass vin, en øl, en is, pita gyros o.l. i ny og ned... er jo tross alt ferie... :rolleyes:
:)
Elisabet
2012-07-31, 19:10
1500 SEK för billig hemlagad mat för två personer i en vecka ska inte vara några problem. Det är ju mindre än vad det kostar här i Norge!
Men tänkt på vad andra skrivit; ta med så mycket ni kan hemifrån, och gyros som man köper i "hål i väggen" är både gott, mättande och billigt - och mycket roligare än att bara äta mat som man fixat själv.
Jag har aldrig varit på Samos men emellertid på Naxos, Agistri, Kreta och Skiathos (x flera)... Jag vet inte riktigt dina førutsættningar och antar att det finns en tanke med att ni vill laga all mat på egen hand... men en del av resan ær också att smaka all god mat som bjuds på nere i Grekland... Men 1500 kr i en vecka går kanske på en del øar men kanske inte på alla... Lycka till med budgeten...
Handlade mat just idag. (Kalymnos) Mjölk 1.29 ( finns billigare) Ägg 6-pack 1.25
Barilla Spagetti 1.09
Mogna tomater till sås kan man få nästan gratis.
Bröd kostar här 1.10 per halvkiloslimpa.
Tomater till sallad finns från 0.90 nu i bästa skördetiden.
Man blir mätt på en gyro med pita, kostar 2.50 , halvliter vatten 0.50
Så om man inte har stora krav på variation kan man leva rätt billigt.
Oj, s å billig kan det altså være :). Med årene har jeg simpelthen sluttet å følge med på priser. - Når dere svenske kalimeraer sier at matvarer koster omtrent det samme i Hellas som i Sverige (noe som for meg har virket overdrevet elller urealistisk), forstår jeg nå hvorfor mine norske kollegaer jevnlig drar over grensen for å kjøpe mat! Matvarer i Hellas og Sverige må jo koste cirka halv pris av hva man betaler her i Norge snyft_drop, om jeg går ut fra Monica's referanser. Med dette nivået virker det absurd å ta med noe som helst til Hellas.
Det her er snakk om Euro... men det regner jeg med at du fortår... :rolleyes: så rasende billig er det vel ikke?
Elisabet
2012-08-01, 00:04
Matvarer i Hellas og Sverige må jo koste cirka halv pris av hva man betaler her i Norge. Jo, men så er lønnen cirka dobbel også. Før å ikke tale om de sosiale rettighetene. Allt er visstnok ikke heller dyrere i Norge en i Sverige eller Hellas. Enkelte nordmenn har betydelig mer igjen av lønnen etter alle utgifter en både svensker och grekere har.
Det är klart man klarar sig på den summan om man handlar smart och kan göra god mat av grönsaker, kött, fisk osv. Men, reser man till Grekland ska man nog unna sig lite godsaker från någon Taverna. En grekisk sallad kostar t ex inte mer än 4 euro; ca 40 kronor. Det är väl ändå maten som är en av de bästa sakerna med Grekland? klapp_klap
Oj, s å billig kan det altså være :).
Med dette nivået virker det absurd å ta med noe som helst til Hellas.
Vi opplever at prisene på mat i Hellas er alt fra 25 til 80 prosent av norske priser, billigst er frukt og grønt, og vi kjøper mye av det, ja rett og slett fråtser i alt det gode!
Har vanskelig for å se at det er noen vits i å ta med noe som helst til Hellas fra Norge eller Sverige, men selvfølgelig er man avhengig av Kavlis kaviar på tube så gjerne for meg, fyll koffertene!
Mitt utgangspunkt for prisene her er Kreta og siden vi har hus der og tilbringer lengre perioder der så tar vi oss bryet med å sjekke priser/hvor det er bliigst.
Har lekt litt med hva et måltid koster hjemme versus ute (taverna) på Kreta, og jeg lager en frokost med to egg og masse bacon, nypresset appelsinjuice, youghurt med honning, ferskt brød med syltetøy, skinke, ost og oppskårne tomater, agurk og paprika,samt kaffe eller te og det koster vel rundt 2,5 euro per person.
På stranden får vi en stor hamburger for 3 euro og solstolen er da gratis, og lunsjen er dekket. Har vi kjølebag med vann og kjøper en stor is så kommer lunsjen mm på totalt 4,50 euro
Middag på en taverna med salat først, en god porsjon "hjemmelaget" middag, en øl til og så en liten dessert med en krukke raki "on the house" så er vi oppe i 10 euro per person med tips.
Summerer vi opp så har denne dagen kostet oss totalt 16,5 euro eller 130 norske kroner, 260 for to personer og 1800 for en uke.
Lager vi lunsj og middag hjemme så blir jo det en del billigere for hva lever en taverna ellers av?
Øl (Fix) kjøper vi til 90 cent for en 0,5 og en meget god flaske rødvin får vi til 3,70. Kan få det billigere også.
Så ja, man kan klare seg med 1500 kroner, til og med svenske flabb_flab, men ikke rom for noen utskeielser og var det absolutt hva man kan strekke seg til så hadde jeg utsatt reisen til man hadde litt mere å rutte med!
Monica P
2012-08-01, 08:04
V
Så ja, man kan klare seg med 1500 kroner, til og med svenske flabb_flab, men ikke rom for noen utskeielser og var det absolutt hva man kan strekke seg til så hadde jeg utsatt reisen til man hadde litt mere å rutte med!
Precis, just det hade jag också tänkt att säga. Man KAN klara sig , många människor här har ju ytterst dålig ekonomi och drar in på både mat och annat- men som många säger är det ju en del av nöjet med en resa att njuta den lokala maten och drycken...
Själv har jag rest med mycket begränsad ekonomi många gånger, men det har inte varit något nöje att t.ex inte ha haft råd till det lilla extra, för att inte tala om en buffert om något händer, säg från apoteket eller så.
Ett annat problem kan vara att många av de enklare lägenheterna i Grekland har ganska bristfällig köksutrustning vilket kan komplicera matlagningen. Nu tänker jag på riktig matlagning och inte uppvärmning av burkmat, mat på tub etc. som är en främmande värld för mig. Det enda ställe jag bott på i Grekland där jag haft ugn i mitt boende var på Patmos Garden.
Eva
Har lekt litt med hva et måltid koster hjemme versus ute (taverna) på Kreta, og jeg lager en frokost med to egg og masse bacon, nypresset appelsinjuice, youghurt med honning, ferskt brød med syltetøy, skinke, ost og oppskårne tomater, agurk og paprika,samt kaffe eller te og det koster vel rundt 2,5 euro per person.
På stranden får vi en stor hamburger for 3 euro og solstolen er da gratis, og lunsjen er dekket. Har vi kjølebag med vann og kjøper en stor is så kommer lunsjen mm på totalt 4,50 euro
Middag på en taverna med salat først, en god porsjon "hjemmelaget" middag, en øl til og så en liten dessert med en krukke raki "on the house" så er vi oppe i 10 euro per person med tips.
!
Heisan... tror nok jeg har vært på dyrere øyer ;)
For kan ikke huske at jeg har noen gang har klart å få til salat + middag + øl + desert + tips for 10 euro.
Der jeg har feriert koster som regel ølen 2,50 ( en sjeldent gang 2, noen ganger 3 )
En salat +/- 5 Euro og da er det ikke rare middagen og deserten jeg får for resten.. og tipsen må bli virkelig mager flabb_flab
så ta forbehold om hvor man reiser... men klarer fint en middag + drikke for 10 euro om man vekger gyrosplate, pasta el.l.
Når det gjelder frokost med så mye godt til bare 2,50 pr. person så er man sikkert avhengig av å finne riktig store supermarkeder hvor man kan handle stort og billig... Bare en yogurt koster jo over 1 euro i vanlige små supermarkeder der jeg har vært... :rolleyes:
Vann er gjerne det som "stjeler" fra budsjettet og som man ofte ikke tenker på.. trenger gjerne minst en stor flaske hver pr. dagutenom måltid. kjøp stort/4 el.6 pakk, så er det billig.
Men dere klarer om dere vil og må.. og hvis det er det som skal til for å i det hele tatt kunne reise for litt sol og varme.. så hadde jeg jo levd enkelt... men har dere råd til å ta med litt mere så hadde jeg gjort det bye_bye
Heisan... tror nok jeg har vært på dyrere øyer ;)
Når det gjelder frokost med så mye godt til bare 2,50 pr. person så er man sikkert avhengig av å finne riktig store supermarkeder hvor man kan handle stort og billig... Bare en yogurt koster jo over 1 euro i vanlige små supermarkeder der jeg har vært... :rolleyes:
Vann er gjerne det som "stjeler" fra budsjettet og som man ofte ikke tenker på.. trenger gjerne minst en stor flaske hver pr. dagutenom måltid. kjøp stort/4 el.6 pakk, så er det billig.
Ja, Kreta er trolig en del billigere enn mange små øyer som importerer mye, også av det som produseres i overflod på Kreta.
Vi handler det aller meste av vårt daglige behov i en lokal butikk som har delvis egen produksjon av mye (frukt/grønt/olivenolje/vin osv) samt kjøper inn lokalt, men butikken ligger i en turistort ved sjøen mellom Chania og Rethymnon.
Yougurt kjøper vi i spann på en kilo (de får man også her!) som holder til 10 porsjoner og koster under 4 euro, honningen er lokalprodusert, eggene fra butikkens egen produksjon koster 23 cent for enorme egg, olivenoljen er jo nesten gratsi (det er også rakien!), og har vi handlet for 30 euro i den butikken så har vi en del bæreposer med frukt og grønt, egg og bacon, ost og skinke.
Resten kjøper vi i en nærbutikk som har litt av alt og spesialisert seg på expats samt på den lokal Inka-butikken.
Lokalproduserte pølser enten hos Inka eller den lokale slakter koster ikke mange euro for en middag for to og er ordentlig mat.
Og skal vi skeie helt ut så drar vi til Jon the Butcher i Vamos, men i forhold til Norge er det billig, meget billig, også hos han!
Vann drikker vi fra eget kjøleskap og gjerne med isbiter til og koster ikke noe (50 cent for 1000 liter). Hvorfor kjøpe vann i flasker når vannet i springen er godt?
Gresk salat på en taverna er så stor at den holder fint til tre personer så når den koster 4 euro så blir ikke det så mye per person. Tre forretter delt på to metter nok. To hovedretter delt på tre metter i allefall oss og når disse koster 5/6 euro per stykk så går mitt regnestykke opp. Ingen grunn til å kjøpe så mye mat at man enten lar det ligge igjen eller man spsier mere enn man orker eller har godt av?
Jeg synes ikke det!
ps
har heller ikke noe problem å lage en regning på 40/50 euro per person når man spiser dyr fisk (black snapper for ekesempel) og pøser på med god vin fra flasker.
Ålands Tapsa
2012-08-01, 11:44
Hej där!:)
Nu är resan bokad och nedräkningen har börjat. Samos i slutet av augusti!
Vi ska bo i lägenhetshotell och tänker fixa all mat själv. Frågan är; Räcker det med 1500 :- för 2 pers i en vecka?
Vi vill komma billigt undan och kan tänka oss att käka "konserv-mat" och annat som är billigt.
(Det är jättesvårt att veta hur mkt pengar man behöver då alla mina greklandsresor har varit så olika...
Ibland räcker budgeten bara helva tiden, ibland har man pengar över i slutet av resan.. Hur göra?)
HJÄÄLP!!!:confused:
Min första fråga är, var på Samos skall ni bo? I huvudstaden Vathi är det billigare än i de sk. turistorterna (Pythagorion, Kokkari, Votsalakia). Räknade att 1500 SEK är ca. 180 eur. Om ni köper bröd från bageriet kostar det ca. 80 cent/limpa, grönsaker (tomat, gurka osv..) ca. 2 eur/kg, lokal frukt samma. Köp dessa från torget av lokala odlare, inte från butikerna. Har ni möjlighet att åka till Lidl (utanför Vathi) kan ni få grekiska produkter (korv osv..) ganska billigt. Som ngn. redan skrev, är mjölkprodukterna dyra på Samos, lika så pålägg (skinka osv..) Vatten kostar 2 euro/6x1,5 ltr, öl 85 cent/33 ltr burk Mythos, läsk ungefär samma. Sedan är det de att det finns vanligtvis bara en kokplatta, 1 kastrull, en stekpanna osv.. i en lägenhet. Sedan kan ni ju leva på pitagyros och sallad, de får för 1,50-2 euro styck + sallad 4-5 euro. Lycka till på vår "sommarstuga" ö.:)
Jag har varit på Samos åtta gånger och min erfarenhet är att livsmedlen är dyra i Supermarket-affärerna. Dyrare än här hemma. Men jag vet ju inte vilken sorts mat ni tycker är OK. Men det är dyrare att fixa eget käk där än i Sverige. Men det lokala vinet är billigt:)
Trevlig resa.
Vi handler det aller meste av vårt daglige behov i en lokal butikk som har delvis egen produksjon av mye (frukt/grønt/olivenolje/vin osv) samt kjøper inn lokalt, men butikken ligger i en turistort ved sjøen mellom Chania og Rethymnon.
Yougurt kjøper vi i spann på en kilo (de får man også her!) som holder til 10 porsjoner og koster under 4 euro, honningen er lokalprodusert, eggene fra butikkens egen produksjon koster 23 cent for enorme egg, olivenoljen er jo nesten gratsi (det er også rakien!), og har vi handlet for 30 euro i den butikken så har vi en del bæreposer med frukt og grønt, egg og bacon, ost og skinke.
Resten kjøper vi i en nærbutikk som har litt av alt og spesialisert seg på expats samt på den lokal Inka-butikken.
Lokalproduserte pølser enten hos Inka eller den lokale slakter koster ikke mange euro for en middag for to og er ordentlig mat.
Og skal vi skeie helt ut så drar vi til Jon the Butcher i Vamos, men i forhold til Norge er det billig, meget billig, også hos han!
Vann drikker vi fra eget kjøleskap og gjerne med isbiter til og koster ikke noe (50 cent for 1000 liter). Hvorfor kjøpe vann i flasker når vannet i springen er godt?
Gresk salat på en taverna er så stor at den holder fint til tre personer så når den koster 4 euro så blir ikke det så mye per person. Tre forretter delt på to metter nok. To hovedretter delt på tre metter i allefall oss og når disse koster 5/6 euro per stykk så går mitt regnestykke opp. Ingen grunn til å kjøpe så mye mat at man enten lar det ligge igjen eller man spsier mere enn man orker eller har godt av?
.
Ok, da forstår jeg regnestykket bedre.... men dette er jo veldig spesielt da og bare for de som er svært lokalkjente... og dermed ikke helt relevant for Sebbe som skal ut å reise på en ukes tur på en "ukjent" turistplass..., så å si at det ikke er noe problem ved å presentere et slikt regnestykke med eksempler... kan gjøre han svært skuffet når han er på plass ;)
Tror de fleste er i stand til å finne en Inka-butikk i Hellas og å skjønne at porsonene er så store at man kanskje kan dele litt? Om ikke første dagen så kanskje den neste? Jeg tror det!
Om jag har fattat rätt skall Sebbe bo på Votsalakia på Samos och den ligger ju en lång väg från större orter och är utpräglad turistby! Kan tänka mig att där är det lite dyrare och handla mat än på större orter:o
Riittabye_bye
Tror de fleste er i stand til å finne en Inka-butikk i Hellas og å skjønne at porsonene er så store at man kanskje kan dele litt? Om ikke første dagen så kanskje den neste? Jeg tror det!
Jag har varit på många platser i Grekland där butikerna inte direkt ligger tätt?
Eva
IngegerdN
2012-08-01, 17:47
Man får god ost til under 5 euro for en kilo og pasta koster heller ikke mange kronene!
Vilken ost man kan få till under 5 euro/kilo? Jag älskar ost av alla sorter och köper lokal kretensisk ost, men har inte lyckats hitta någon till det priset - inte ens på marknaden. Vill därför gärna veta.
Tror de fleste er i stand til å finne en Inka-butikk i Hellas
Det kan vara värt att veta att INKA-butiker bara finns på Kreta; det är ett kooperativt kretensiskt företag.
OJOJOJ Så många svar på så kort tid, helt otroligt, tusen tack! :D Som jag kan förstå är 1500:- sek i minsta laget. Ska öka budgeten till 2000:- och hoppas på det bästa! Lite spännande blir det ju.. ;-)
Alltid hyggelig å komme med tips og råd... og ekstra hyggelig når trådstarter takker , det er det ikke alle som gjør.. da føles det litt meningsfullt å hjelpe ;)
Vilken ost man kan få till under 5 euro/kilo? Jag älskar ost av alla sorter och köper lokal kretensisk ost, men har inte lyckats hitta någon till det priset - inte ens på marknaden. Vill därför gärna veta.
Det kan vara värt att veta att INKA-butiker bara finns på Kreta; det är ett kooperativt kretensiskt företag.
Har ikke navnene i hodet så da må du vente til jeg drar nedover igjen, forhåpentligvis om et par uker. Visste at INKA var et koop, men ikke at det var Kretensisk så lærer noe nytt hver dag. Finnes sikkert tilsvarende butikker/supermarkder mange andre steder.
Holder du til på Kreta siden du gjerne vil vite hvilken ost/hvor til den prisen jeg nevner? INKA-butikken i Kalyves er den jeg har i tankene.
Det finns ett framgångsrikt kvinnokoperativ på Lesbos som driver restarang och affär i Petra. Tror att de även säljer sina produkter på Atens flygplats. Den mat som serverades i Petra var underbart god. Vanliga COOP affärer har jag uppfattat som väldigt dyra i Grekland. Den i Parga tror jag har slagit igen för något eller att par år sen.
Eva
Jag orkar inte söka rätt på inlägg och citera nu då jag läst.
Om man bor på ett ställe med dålig utrustning i köket så går det ofta att fråga om det finns att tillgå det man behöver. Vi har fått det mesta; vattevärmare, kaffebryggare, kastruller, stekpannor, bestick, kaffefilter med mera. Grejen är ju att andra ofta har lämnat efter sej dessa grejer och att de samlats ihop på ett ställe. Vi köper ofta med sådant som vi vet brukar vara dåligt i skick. Vi hade lärt oss att på vårt vanliga boende på Sifnos brukar det vara lite dåliga stekpannor, nu har en av lägenheterna en ny stekpanna där, vi köpte en billig och smidig på IKEA innan vi åkte, jag tror också att de har en alldeles ny osthyvel, den kostade 15 kr på IKEA.
Då det gäller ugnar så kan det vara lite svårare men på ovan nämnda boende fanns i år en ny spis med ugn då vi kom dit, vi fick inviga den.
Det som jag tycker är mest irriterande är alla dessa dåliga spisplattor, det kan ju ta hur länge som helst att koka lite makaroner.
Mvh Janérik
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.