handdator

Visa fullständig version : Iraklia, Schinoussa eller?


niccis
2012-07-10, 13:35
Hej!

Åker iaf till Koufonissi om 1,5 vecka, men nu undrar jag vilken annan liten ö där i närheten jag skall välja?

Letar efter en ö med fina sandstränder...lugna sådana, utan en massa folk. Vill ligga där i lugn och ro under ett träd :) ..jag vet, borde åka juni/september istället :D

Boende skall helst vara nära stranden med balkong/terass där man kan se över havet och helt en liten kokvrå.

..inte krävande...nejdå klapp_klap

Kalimera
2012-07-10, 14:43
Svår tid att åka med dina krav. :)

Jag skulle nog ha valt Iraklia (http://www.kalimera.se/oar/kyklader/iraklia.html), där är det färre turister än på de andra öarna i Småkykladerna. Där finns inte så många stränder, men de som finns räcker gott och väl. Livadia beach (http://www.kalimera.se/bilder/veckans/strand/iraklia_livadi.html) ligger en liten bit från byn. Stranden i byn (http://www.kalimera.se/bilder/veckans/strand/iraklia_hamn.html) är inte dum den heller. Där kan du verkligen ligga under ett träd och läsa böcker i lugn och ro.

para poli
2012-07-10, 16:14
Håller med Janne. Jag är nyss hemkommen och Iraklia hade jag som första ö. Vi var två turister som gick av båten och likaså när vi lämnade ön. 21-27 juni. Det man slås av är hur vänliga alla är. Det är så lite turister att man känner att man ingår i ett socialt sammanhang. Kan ju naturligtvis vara annorlunda i juli, men iaf...
Hamnstranden är faktiskt riktigt bra den oxå, kan få en egen bänk under skugga. Badskor kan vara skönt när man kliver i tho.
Enda man skulle kunna klaga på är brödet som bakas varannan dag. Starka tänder rekommenderas :D
Var på Schinoussa förra året men gillade Iraklia bättre tack vare de få turisterna.

friss
2012-07-10, 18:13
Hej!! Var ej planerat att åka till Iraklia för oss i år, men vi ändrade oss och det var hur bra som helst. Lugnt och skönt, vänliga människor, bra priser och en fin strand en liten prommenad bort med en bra taverna. Kommer med säkerhet åka dit igen..:)

niccis
2012-07-10, 20:37
_B-ananatack för svaren, jag gissade att Iraklia är mera jag. Har ni något förslag på boende nära stranden :D?

para poli
2012-07-10, 21:51
Alltså det är ganska nära överallt. Och bor du ovanför hamnen upp till vänster har du dessutom en jättefin utsikt över viken med solnegång på köpet... Återkommer om jag kommer på namnet på boendet, men av de fem raggare som stod vid ankomsten så var det yngsta tjejen (typ mellan 20-25).
Det blir lite knallande men å andra sidan lite närmare till Livadi.

Siri A
2012-07-11, 10:28
Vi var på Donoussa förra sommaren. Dit skulle jag åka om jag var du. Finaste sandstränderna jag sett i Grekland tror jag, jättegod mat, härlig stämning. Helt enkelt allt man behöver, allt onödigt är bortskalat. :)