Visa fullständig version : Bra rutt förr öluff i 15 dagar med två barn?
Detta är första gången vi luffar så jag skulle gärna vilja ha några kloka åsikter från erfarna öresenärer. Vi är en familj med två barn 11 och 13 år som ska luffa i femton dagar. Vi startar i Aten den 20 juni. Har gjort en grovplanering med start i Amargos, några dagar på Kouffonissi och avsluta med ca. en vecka på Naxos. Verkar detta rimligt? Tänkte att det blir lite blandning på öar och att de ligger ganska nära varandra så att det fungerar med båtar emellan dem. Eller ska vi ta helt andra öar? vi är öppna för förslag.
para poli
2012-06-06, 11:43
Det verkar väldigt klok!
Välj gärna Ag prokopios eller Aggia Anna på Naxos.
:)
høres ut som et bra valg...
Jeg var på min første øytur med barn på omtrent deres barn alder alene for 8 år siden, og fikk mye hjelp her på forumet.
Vi var bl.a. på Naxos og Koufonissi og barna elsket begge steder ( profilbildet mitt er fra den gang og Koufounissi)
Vi hadde derimot tre uker og startet på Santorini... fikk med oss Naxos, Koufonissi, AntiParos og Paros i nevnte rekkefølge... reiste hjem fra Athen.
God tur, dette blir sikkert ikke siste øyturen deres flabb_flab
Ia ( som snart skal innom Lipsi, Ikaria og Milos)
Smultron
2012-06-06, 13:49
Tycker också det låter som en utmärkt plan för en första ö-luff med barn i er ålder. Personligen föredrar jag att bo inne i Naxos stad för att ha nära till tavernor, affärer, bussförbindelser, mm och sen ta bussen till stränderna, men smaken är olika.
Önskar er en riktigt härlig första ö-luff!:)
Instämmer till fullo att det är en utmärkt rutt ni valt. vi föredrar att bo i Prokopiosområdet eller Ag Anna, gillar att inte behöva åka buss på dagarna i värmen (det är inte långt) åker hellre in till stan på kvällarna, men som sagt det är en smaksak.
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.