Visa fullständig version : Resebrev från Rhodos
Margaretha
2011-12-20, 14:24
Vilka jättefina bilder Annki. Det väcker längtan till denna jättefina ö som har allt. Måste vara en härlig upplevelse att få komma ner till Rhodos på vintern och se vardagslivet där när turistsäsongen är över. Det är en önskan jag har att få göra men jag har haft tankarna på februari. Kanske dom drömmarna kan bli verklighet.
Margaretha
ouzomini
2011-12-20, 15:02
Vilken längtan jag fick till Rhodos. Underbart vackra bilder vilket gjorde längtan större.
Hälsningar Inger
Som jag skrev i den andra tråden om resebrev: Fantastiska bilder och en så kärleksfull skildring av ett totalt annorlunda Rhodos från vad många av oss upplevt innan.
TACK!
Lissi - 3 dygn från Aten:D
Tack för underbara bilder, såå vackert för mig som älskar gränder!:D Måste nog bara åka dit igen snart!
Katitzi:)
sjöborren
2011-12-20, 22:03
Annki! Vilka underbara bilder från Rhodos! Tänk att vi för några månader sedan promenerade i dessa gränder ... Det känns lite märkligt att se staden så folktom - förutom några greker, tomtar och änglar...Ang_elx
Tavernan ni var på -utanför stan - vill jag gärna besöka nästa gång jag kommer dit. Så undrar jag vilket hotell ni bodde på - eftersom de flesta stänger för vintern?
Tack allihop för alla vänliga ord, det känns alltid roligt då det uppskattas!
Tavernan ni var på -utanför stan - vill jag gärna besöka nästa gång jag kommer dit. Så undrar jag vilket hotell ni bodde på - eftersom de flesta stänger för vintern?
Jag vet tyvärr inte vad stället hette som vi var på, men det låg på Astralias, mellan stan och Zefiros. Vi bodde på Atlantis City Hotel, men jag upplevde nog att många hotell var öppna under december. Tror även att det då är billigare att boka via bokningssajt, eftersom de har många lågpriserbjudanden i lågsäsong. Vi betalade endast ca. 200 sv kr/natt inkl. frukostbuffé.
Ann-Kristin bye_bye
Tack för en härlig fotoberättelse, längtan blev inte mindre av att se alla fina bilder från härliga Rhodos...
Irene
Kalimera
2011-12-23, 13:09
Här (http://www.kalimera.nu/forums/showthread.php?t=28475) finns fler vänliga ord Annki. :)
Marianne
2011-12-24, 08:40
Otroligt fint resebrev med SÅ fina bilder i de vackraste färger, Annki!
Rhodos i lågsäsong, massor av blomster och grönska - och härligt värmande sol, vilken fin höstresa ni hade!
Jättekul att få se dina bilder Annki:)
Mvh Ann
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.