Visa fullständig version : Vilken ö 2012?
Hej! Jag och min flickvän ska till grekland sommaren 2012 (juni)
Vi behöver lite tips eftersom vi inte kan bestämma oss :)
Vi är 18 och 19 år. Ska vara borta 14 dagar, vill kunna köra runt på ön och titta på naturen, besöka fina stränder, byar, äta gott osv. Gärna lugnt då vi inte är ute efter att "festa".
Har varit på Samos och Kreta förut så gärna någon annan ö vore bra!
Vore tacksam för alla tips vi kan få :)
SteffTee
2011-11-21, 16:26
Naxos eller Skiathos är två förslag från mig.
Lycka till med planerandet.
Ska kika på dem :) tack för förslagen!
Kalimera
2011-11-24, 09:13
Ska kika på dem :) tack för förslagen!Kolla in Karpathos (http://www.kalimera.se/oar/dodekan/karpathos.html) också, det är en ö jag tror skulle passa er.
Håller med Janne. Se vårt resebrev 2010. Om vi inte hade hus på Kreta skulle jag absolut ha stannat på Karpathos.
Jag tänkte föreslå Karpathos också:) Skulle nog passa er bra:)
Riittabye_bye
Eftersom ni vill ha lugn och ro kan ni gå utanför de vanliga charterstråken och också titta på öar som exmpelvis Sifnos och Amorgos. Lesbos är också en fantastisk ö med mycket att se. Varierad natur, vackra byar och pärlan Molyvos.
Eva
Hej!
Jag skulle vilja föreslå Kefalonia.
På ön finns massor att uppleva. Många fina och häftiga stränder och bra mat. Ön har dessutom egen flygplats, så extra båt-transfers behövs ej.
//Conny
Kolla in Karpathos (http://www.kalimera.se/oar/dodekan/karpathos.html) också, det är en ö jag tror skulle passa er.
INSTÄMMER! Tycker att Karpathos kan bjuda på just det ni söker.
:) Mats
Kalimera
2011-11-25, 17:25
Ni får många förslag som ni ser. :)
Det är lättare att tipsa om ni berättar om ni ska åka charter eller resa på egen hand.
Och så finns det ju både Syros och Lefkas om man inte vill till Karpathos
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.