handdator

Visa fullständig version : Kreta i november?


Terethia
2011-08-11, 01:25
Hej alla underbara!

Är det någon som kan berätta hur Kreta är i november? Vi vill åka till ett solsäkert land i november, men jag är inte så sugen på asien - som ju är ett säkert kort den månaden. Andra medelhavsländer går bort.

Hur är det med rumsuthyrare i november - är de på plats på kajen som på sommaren eller är det besvärligare att fixa boende på vintern? Alla studiovärdinnor/värdar plockar ju oliver då (vilket vi förövrigt inte är intresserade av att göra). Det går ju inga charter, så vi får resa reguljärt och boka /fixa eget boende.

Är det någon som har andra tips på platser i november?

Såå tacksam för alla svar!

//Teresia

Fysimera
2011-08-11, 08:31
Jag skulle nog rekomendera Kreta och kanske Paleochora som ett bra alternativ.
Boka rum i förtid man vet aldrig, förslag Harris i nya huset med värme om det kommer en regnskur vilket kan komma under november men normalt så är vädret fin svensk sommar.
Olle

litentuva
2011-08-12, 11:24
Kreta är härligt på hösten men vädret kan bjuda på varierat innehåll, soliga dagar varvat med regn och blåst. Tänk också på att direktflygen slutar gå mot slutet av oktober och att det är via Aten man då tar sig till Kreta! Tex har Norweigean sin sista hemresa 29e Oktober. I Novbember kan jag tänka mig att det bara är att välja och vraka bland boenden då den stora turistströmmen begett sig hemåt.

Lycka till!

nilam
2011-08-12, 11:31
Första veckan i november, v.44, går sista charterplanet i år. Vi åker hem 5 november :)


Malin

ingegerd46
2011-08-14, 09:07
Vi har bokat charter tre veckor i okt-nov. Åker hem 6 nov, sista flighten.

Lissi
2011-08-14, 11:14
Vi har bokat charter tre veckor i okt-nov. Åker hem 6 nov, sista flighten.

Var bor ni då? Eller har ni bara flygstolen?

Lissi

ingegerd46
2011-08-19, 17:21
Vi ska bo i Agii Apostolo, 4 km från Chania.