handdator

Visa fullständig version : Reselakan?


Cattiz
2011-06-06, 19:04
Vi ska båtluffa med familjen (2 vuxna +2 barn, 6 o 8 år) i juni/juli och har planerat att åka till Antiparos, Naxos och Koufonissi. Vi landat i Aten vid 13.30-tiden och har tänkt åka ner till Pireus och ta en färja ut samma kväll. Är det någon som vet om det går någon färja till Antiparos på kvällen? Behöver vi förboka färjan eller boende? Behöver man ta med sig reselakan?

larvih
2011-06-06, 19:43
Tror ikke du kan sejle direkte fra Piræus til Antiparos, men der findes eftermiddagsfærger til Paros.

Se evt. GTP (http://www.gtp.gr/RoutesForm.asp).

Peter
2011-06-06, 20:46
Du behöver inte ha med lakan eller sådana saker. Allt finns på plats. Det enda du behöver extra är handduk för stranden. Det är inte uppskattat om du tar med hotellets handukar till stranden. De är liksom inte avsedda för det.

MickeKöping
2011-06-06, 23:15
När ni kommer till Paros så finns det två sätt att ta sig vidare till Antiparos. Antingen båten som avgår från hamnen i Parikia eller så tar man buss eller taxi till Pounta där det går en färja.
Tror att tiderna finns på GTP faktiskt.