handdator

Visa fullständig version : Tips sökes


AnnelieT
2011-05-07, 13:33
Hej!
Maken och jag ska för första gången besöka Kreta om tre veckor och har hittat ett litet lägenhetshotell i Platanés utanför Rethymnon. Vi ska vara där i två veckor och har tänkt oss att åka runt lite på egen hand, både med bil och på cykel. Det skulle vara värdefullt för oss om någon kan tipsa om små pittoreska ställen som vi inte bör missa när vi är där.

Tack på förhand!

Annelie

Arne
2011-05-07, 14:40
Därest ni ska hyra bil, då dristar jag mig föreslå en oförglömlig tur. Tag vägen från Rethymno till Chora Sfakion. Mycket vacker färd. Efter besöket i Chora Sfakion styr ni ner till Plakias. Så tager ni direktvägen från Plakias tillbaka till Rethymno. Lagom resa för en heldagsutflykt.

Ni kommer att få färdas längs vackra serpentinvägar och i raviner där vägen är uthuggen direkt i klippan.

Arne

Direkt från stugan på Skäret.

AnnelieT
2011-05-07, 15:49
Tack för tipset, Arne! :)

Det låter som en härlig utflykt, har kollat in kartan och skrivit ner det.

/Annelie

pollebosse
2011-05-07, 16:10
Hej.
Jag skall strax till Plakias och funderar på bilvägen dit.
Är det så att Arnes förslag passar utmärkt om man landar i Chania och skall till Plakias.
Funderade tidigare att åka till Rethymnon och sedan söder ut.
Eller finns det någon annan lämplig väg?
Hälsar Pollebosse

pollebosse
2011-05-07, 18:50
Oj, jag menade att ta vägen söderut vid Vrysa till Sfakia för att därefter följa kusten. Detta istället för att köra till Rethymnon och därifrån åka söderut, ja, om ni förstår.
Är detta ett bra alternativ?

Ursäkta rörigheten.
Pollebosse

AnnelieT
2011-05-13, 22:09
Hej Pollebosse!

Det är första gången jag och maken åker till Kreta, så jag kan tyvärr inte tipsa dig om vilken väg du ska ta.

/Annelie

pollebosse
2011-05-14, 09:21
Nej, det är klart.
Hoppas ni får en jättefin resa och ha det så fint!

litentuva
2011-05-14, 09:53
Hej.
Jag skall strax till Plakias och funderar på bilvägen dit.
Är det så att Arnes förslag passar utmärkt om man landar i Chania och skall till Plakias.
Funderade tidigare att åka till Rethymnon och sedan söder ut.
Eller finns det någon annan lämplig väg?
Hälsar Pollebosse

Snabbaste vägen till Plakeias från Chania blir nog att åka över vid Rethymno, det är en vacker väg som går genom en dramatisk och häftig ravin. Vill du besöka Sfakia först går det sen att ta sig till Plakeias kustvägen. Man åker via Frango Kastello , upp i bergen en slingrigt bit och sen ned mot Plakeias. Hur lång tid kan jag inte svara på men det tar nog sin lilla tid, dock en vacker väg...

När du kommer över bergen ned mot Sfakia är det skyltat mot Frango Kastello, du måste åka förbi den avfarten för att komma ned till Sfakia så det blir att åka tillbaka en bit när du sen ska vidare mot Plakeias.

AnnelieT
2011-05-14, 10:54
Tack detsamma Pellebosse!

Vi får väl berätta här senare vilka vägar vi tog och vad vi tyckte om dem :)

En liten fråga till er som åkt mellan Rethymnon och Chora Sfakion, är det mycket branta stup utan vägräcken på den sträckan? Tänker lite på min höjdrädsla..

/Annelie

pollebosse
2011-05-14, 13:25
Tack Litentuva och Annelie.
Jag tar då vägen från Rethymnon och ner mot Plakias. Ser fram emot denna dramatiska och häftiga ravin som Litentuva beskriver.
Förra gången körde vi direkt till Sfakia, tror det var vid Vrysa vi svängde av, mycket vacker väg och inte skräckinjagande.
Tycker ändå att de vägar vi kört på är ok och håller man sig borta från grusvägarna, fungerar det mesta. Men grusvägarna är ofta hänförande.
Kör man bara lugnt och håller avstånden, samt släpper förbi de ibland lite stressade bilförarna, går allt bra.
På något sätt så är dessa oändligt vackra vägar bedövande sköna, så man tar det med automatik lugnt. Även resandet på vägen är "målet".
14 dagar kvar nu, skall bli så spännande att åter få besöka sydkusten.
Hälsar Pollebosse

yannis
2011-05-14, 13:45
Till Anneli: Jag är oerhört höjdrädd, blundar ofta när jag åker bil. Men jag jobbar på det och utsätter mig för denna rädsla. Nu har jag bara åkt turen Chora Sfakia-Rethymno, alltså åt andra hållet, men på denna sträcka har jag inte upptäckt min höjdrädsla. Och då måste vägen vara bra. Jag är helt nöjd när det finns vägräcken.

Till Pollebosse: Ravinen mellan Plakias och Reth är en fantastisk upplevelse och måste ses! Det kan vara greklandsresans verkliga synhöjdpunkt.

Birgitta, som den närrmaste månaden kommer att uppleva allt detta, samt mycket mer.

litentuva
2011-05-14, 22:06
Tack detsamma Pellebosse!

Vi får väl berätta här senare vilka vägar vi tog och vad vi tyckte om dem :)

En liten fråga till er som åkt mellan Rethymnon och Chora Sfakion, är det mycket branta stup utan vägräcken på den sträckan? Tänker lite på min höjdrädsla..

/Annelie

brant men bra väg (ny) numera. Några stup och rätt slingrigt men helt ok+!

AnnelieT
2011-05-15, 18:30
Godkväll på er, Yannis och Litentuva!

Tack för era svar, förstår jag er rätt så är det inte så farliga stup och bra väg på den sträckan. Det låter bra! :)

Vi har bestämt oss för att fortsätta från Chora Sfakion som Arne föreslog och åka mot Plakias och tillbaka till Rethymnon, så jag antar att det kanske lurar lite hisnande höjder på den sträckan.

Men jag ser fram emot utflykten med en blandad skräckförtjusning :eek: :D blir det för högt så får jag väl också blunda eller försöka att distrahera mig med att föreviga höjderna på foto.

/Annelie