Visa fullständig version : Lagligt att köra fordon (moped) alkoholpåverkad?
vsinders
2011-04-18, 15:33
Vi undrar om det är lagligt i Grekland (Karpathos) att ta mopeden när man tagit sig ett glas vin/öl till maten exempelvis? Är det samma stränga alkohollagar i Grekland som i Sverige alltså 0,2 promille, eller vet ni "gränsen" i Grekland?:confused:
Man vill ju kunna ta sig en tur runt ön trots att man tagit en öl._B-anana
Tacksam för svar.
Svaret är 0.5 och det kollas allt som oftast särskilt vid helger.
lars
Kriti stin kardia mou
Svaret är 0.5 och det kollas allt som oftast särskilt vid helger.
lars
Kriti stin kardia mou
Hur är det egentligen? Jag har hört att kontrollerna har intensifieras?
/Wolfen
MickeKöping
2011-04-18, 20:26
Jag har hört att man får ännu sämre omdöme efter ett par öl på semestern i Grekland.
Det du inte gör hemma ska du inte göra utomlands bara för att gränserna är högre.
Drick gärna en öl men vänta med att köra.
Jag har hört att man får ännu sämre omdöme efter ett par öl på semestern i Grekland.
Det du inte gör hemma ska du inte göra utomlands bara för att gränserna är högre.
Drick gärna en öl men vänta med att köra.
Självklart är det så. Mitt inlägg ska inte missförstås. Jag är mer intresserad över hur ökade kontroller påverkar det grekiska samhället.
/Wolfen
Självklart är det nolltolerans som gäller när det gäller alkohol och framförande av fordon både här hemma och i Grekland. Kontroller är numera frekventa även i Grekland och ännu värre tänk om den olycka händer och du eller någon annan skadas. Böterna är skyhöga och att tampas med det grekiska rättsväsendet skulle jag inte vilja göra. Försäkringsvillkoren bör också läsas igenom extra noga för den som kanske kommer att bryta mot lagen.
Eva
karinafp
2011-04-19, 08:34
Man vill ju kunna ta sig en tur runt ön trots att man tagit en öl.
Tag dig runt ön på dagen och spara ölen till kvällen. Inte så mycket för risken att bli tagen, även om den finns, utan mer för det faktum att du behöver vara helskärpt för att köra på de slingriga vägarna. Jag har hört alldeles för många berättelser om folk som har kört utför stupen på Karpathos. Har t o m en vän som gjorde just det förra året. :( Det är bara dumt att riskera liv och lem för en öl.
Karin
Har t o m en vän som gjorde just det förra året. :( Det är bara dumt att riskera liv och lem för en öl.
Håller med fullständigt! Fattar inte att folk är villiga att sätta livet till för en öl! Spec på karpathos med alla stup överallt! Kommer aldrig glömma synen av bilen nedanför stupet förra året! :(
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.