Visa fullständig version : Från flygplatsen till Syntagma/Omonia
lasselisa
2011-04-11, 20:23
Hej,
Finns det nå´n som kan/vill tipsa om "lättaste" tillvägagångssättet att ta sig från fl.platsen till Syntagma/Omonia i Aten city?
Ämnar tillbringa en vecka där fr.o.m nästa onsdag.
Kan man, som i Frankrike, lösa biljetter som varar över flera stationer m.m?
VET NÅGON vad som är skälig kostnad för taxi från fl.pl till ovan nämnda platser - dagtid???
Tacksam för svar.
Lasselisaklapp_klap
karinafp
2011-04-11, 20:53
Lättaste sättet att ta sig från flygplatsen till Syntagma är att gå rakt ut genom flygplatsutgången, köpa en bussbiljett i kuren till höger, sätta sig på buss X95 och inte kliva av förrän du är framme vid Syntagma. ;)
Du kan köpa biljetter som räcker i flera dagar och som funkar på både bussar och metro.
Karin
inte lite avundsjuk ;)
lasselisa
2011-04-11, 21:04
Tack snälla, för snabbt svar :)
Vi ska tillbringa några dagar i Aten då vi bara "rest igenom" denna stad tidigare och kommer så att göra även denna sommaren ;)
Fast jag har nyss skadat mig i ena foten så e. får det bli taxi t.o.fr fl.pl. och inte alls de promenader jag tänkt mig....men huvudsaken ATT vi kommer dit :)
/Mona-Lisa
Se upp för ficktjuvar speciellt i området runt Omonia kan det vara riktigt farligt. Aten kan verka väldigt säkert och tryggt men det finns en hel del problem och turister är speciellt utsatta. Tyvärr väldigt tråkigt men något man bör känna till.
Eva
lasselisa
2011-04-12, 10:16
Tack för upplysningen - även om vi väl redan förstått att det KAN va´ så..:eek: men nu är det hotell en bit IFRÅN just omonia så vi får vara på vår vakt å stanna inne om kvällarna......:(
/Mona-Lisa
Tack för upplysningen - även om vi väl redan förstått att det KAN va´ så..:eek: men nu är det hotell en bit IFRÅN just omonia så vi får vara på vår vakt å stanna inne om kvällarna......:(
/Mona-Lisa
Så drastiska behöver ni nog inte vara. Klart ni ska njuta av Atens kvällsliv det är bara så lätt att tro att Aten är lika säkert som många andra ställen i Grekland. Hoppas ni får en härlig vecka. :)
Eva
Lättast och smidigast tycker jag är att ta Metro = tunnelbana. Gå bara rakt över gatan där kan ni även lösa biljetter för hela er tid.
Camilla som åker till Aten på måndag....:)
lasselisa
2011-04-12, 12:40
Eva; nä, det var nog inte så drastiskt jag menade heller :) ska allt försöka njuta av några lediga dagar och kurera mig - ladda inför Greklandssommaren i juni klapp_klap
/Mona-Lisa
Frappe; tack - ska du "bara" till Aten över påsken oxå eller vidare?
Ha det så bra :)
/Mona-Lisa
Fast jag har nyss skadat mig i ena foten så e. får det bli taxi t.o.fr fl.pl.
Observera att buss X95 avgår direkt utanför ankomsthallen precis som taxi. Ni åker med bussen enkelt och bekvämt in till Syntagma för en bråkdel av taxipriset. På Syntagma kan ni om det behövs ta en taxi vidare till hotellet.
men nu är det hotell en bit IFRÅN just omonia så vi får vara på vår vakt å stanna inne om kvällarna......:(
/Mona-Lisa
Stanna absolut inte inne om kvällarna. Aten är en trevlig stad kvällstid och jag har aldrig känt mig otrygg i områdena runt Syntagma-Plaka-Monestiraki-Akropolis-Thissio. Omonia var det längesedan jag var vid kvällstid men har svårt att tro att det ska vara farligt om man håller sig på stora befolkade gator. Vet inte om Aten är värre drabbat av ficktjuvar än andra storstäder men det bästa är väl att i preventivt syfte ha så lite värdesaker på sig som möjligt och vara normalt vaksam i folksamlingar. Ficktjuveri i alla ära; värre vore ju att råka ut för rån eller annan grövre kriminalitet men det är inget som jag tror eller vet att Aten är känt för (när det gäller obehagligheter som turister kan råka ut för)
Lars
Frappe; tack - ska du "bara" till Aten över påsken oxå eller vidare?
Ha det så bra :)
/Mona-Lisa[/QUOTE]
Aten hela tiden, fira påsk för fullt!_B-anana
Camilla
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.