Visa fullständig version : Karpathos-Agios Nicholaus
Hej, hur är vägen ner mot Ag. Nicholaus strand nedanför Spoa ? Finns det ngn bra taverna för lunch etc? Vore bra att veta då vi åker ner till Lefkos på torsdagklapp_klapklapp_klapklapp_klap. Räknar timmarna nu!! / Hälsn.MIM
karinafp
2010-09-21, 16:50
Vägen är asfalterad och bra, men slingrig. ;) Det finns en mycket trevlig taverna därnere. :D Ha det så jätteskönt!
Karin
som alltid längtar ner
Där har jag aldrig varit:o
Riittabye_bye
karinafp
2010-09-21, 16:58
Prata med Vasilimas, Riitta! Han kör dig dit och presenterar dig för alla kusinerna... flabb_flab
Var där för 2 veckor sen. Vägen ner är helt OK, även tavernan. Men glöm inte kolla även lilla Spoa, väldig trevlig by. Det finns en mysig cafeinon (ägarens son pratar bra engelska) mitt i byn, nära kyrkan + förstås dom två i början av byn.
Tack för inform. om vägen. Vi knallade runt i Spoa förra maj 2009 men då var det ganska ödsligt, endast det fina internet-cafeet med härlig utsikt var öppet så vi fikade med den trevlige killen där.
Tänkte därför i år besöka stranden också, troligen är vattnet lite varmare nu i september !!? / ?MIM
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.