Visa fullständig version : Bagaget stulet
Vill bara be alla vara uppmarksamma och forsiktiga med bagaget fran Pireus ut i ovarlden. I lordags blev vi av med allt vart bagage mellan Pireus och Naxos. Hade som vanligt lagt det pa hanvisad plats nere pa bildack men nar vi skulle kliva av pa Naxos var det borta! Kul start pa semestern.... Alla vara klader, necessarer, handdukar mm var puts vack. Nu ar det mandag kvall och vi har forsokt pa alla satt att forsokt spara dem men nu hyser vi inga stora forhoppningar att se dem igen. Maste ge alla som forsokt hjalpa oss en eloge! Sa otroligt hjalpsamma alla ar. Vi har tom fatt rabatt i affarerna nar vi handlat upp det nodvandigaste for att kunna fortsatta semestern. Vi ska inte deppa ihop!!
Ett tips for bagaget kan vara ett cykellas och fasta ihop ryggsackar/vaskor.
Nasta gang vi reser kommer vi att vara mer uppmarksamma och forsiktiga. Trodde inte att detta kunde handa efter alla ar vi varit i grekiska ovarlden. :mad:
// Karin
Era stackare! Vilken dålig start på semestern. __D
// Helén
Så himla tråkigt:( Som du säger, så tror man ju inte att det skall hända i Grekland:o
Riitta
Men ÅH så tråkigt!! Det finns ju inte ord....Ja, det är mycket som ändrats i Grekland och världen i övrigt så man får passa sina saker hela, hela tiden...
Man VILL ju bara inte tro att sånt här kan hända men tyvärr är det ju så.
Vi har alltid nästan skämts för att vi inte lämnat bagaget på anvisad plats utan tagit med oss det, men det har ju varit skillnad då vi reser med litet bagage...
..nu blir man ju ännu mer angelägen att inte ha mer än att man ha det med sig hela tiden. Hoppas verkligen att ni ändå får en fin semester och att era försäkringar täcker en del, men tänk bara på att ni måste ha polisintyg på stölden.
Lissi
Nasta gang vi reser kommer vi att vara mer uppmarksamma och forsiktiga. Trodde inte att detta kunde handa efter alla ar vi varit i grekiska ovarlden. :mad:
// Karin
Så ergerlig, Karin :mad: - jeg hadde heller ikke trodd at det var noen risiko ved å sette bagasjen på anvist plass på ferjene __D
- men man må nok være mer forsiktig med det meste heretter !
Vi har tatt med oss sekkene opp på dekk den siste tiden, ikke fordi vi har vært redd de skulle bli stjålet, men fordi vi noen ganger trenger noe vi har i sekkene i løpet av turen, o g fordi vi synes det blir litt mye trengsel når man skal hente igjen når man er fremme/skal gå av ferjen.
Nå kommer vi nok til å fortsette med å ha sekkene under oppsikt, takk for advarselen :)
Håper ferien deres fortsetter med kun positive opplevelser :D
Marielou
2010-07-12, 22:22
Vad tråkig för er, det är ju fruktansvärt.:mad: Grekland är inte som det en gång har varit, vilket jag skriver om och om igen. Tänk när man kunde hänga handväskan på stolen och gå och dansa, väskan hängde där när man kom tillbaka, ingen skulle komma på tanken att röra den.
Det är nog bäst att ta bagaget med sig, även om det är jobbigt att släpa runt på.
Skrev tidigare om att min väninna råkade ut för ficktjuvar på Zakynthos och att polisen var ovillig att ta en anmälen, de ville ha 50 Euro för en tolk. Ingen tolk - ingen anmälan, det var ett krav trots att poliserna kunde engelska. Enligt Apollo är det en lag i Grekland som säger att man måste betala 50 Euro för en polisanmälan, något jag aldrig hört talas om tidigare.
Hoppas er fortsatta semester går i glädjens teckenbye_bye
Vad tråkigt, Marielou, men jag hoppas ni får en trevlig semester ändå.
Vi tar flyget hem från Aten idag efter tre veckors båtluff. Har inte oroat oss det minsta för bagaget och tittat lite undrande på alla som släpat med det upp på däck... :eek: Kanske vi som är dumma? Men insåg snart att allt bagage inte får plats på anvisad plats. Dotterns väska var borta en gång när vi skulle gå av Skopan, men den var bara flyttad till andra sidan båten.
Vi blir vaksammare nästa luff.
Ha det bra på Naxos, Marielou. Härlig ö!
Aina
Åh vilken otur... Ingen bra start på semestern och jag hoppas att semestern inte blir förstörd pga detta.
K
Athanasia
2010-07-13, 09:41
Tråkig start på semestern:mad:Hoppas att allt löser sig på bästa sätt och att Ni får det underbart ändå.
[QUOTE=Marielou;213225]
Skrev tidigare om att min väninna råkade ut för ficktjuvar på Zakynthos och att polisen var ovillig att ta en anmälen, de ville ha 50 Euro för en tolk. Ingen tolk - ingen anmälan, det var ett krav trots att poliserna kunde engelska. Enligt Apollo är det en lag i Grekland som säger att man måste betala 50 Euro för en polisanmälan, något jag aldrig hört talas om tidigare.
Det var det dummaste jag hört, vad var det för pucko polis och ännu värre Apollo? att det finns en lag som säger detta!! Nej det köper jag inte, och jag e på taskigt humör i dag och känner för att bråka lite så nu ska jag ringa Apollo...:) Men till ämnet tråkigt för din vännina och tråkigt för er som blev av med bagage, blir så arg på folk som inte kan låta bli andras saker!! :mad:
Camilla
Det var nog en guide med ovanligt väl utvecklad fantasi och dåligt insatt i vad som gäller.
Tråkig händelse ni drabbats av.
Eva
Riktigt trist att höra. Hoppas det löste sig för er till det bästa ändå...
/NW
Marianne
2010-07-13, 17:50
Så enormt tråkigt att höra! Hoppas ni hade extra badkläder och lite annat i handbagaget.
Det med cykellåset var nog ett bra förslag, Karin T. Ska försöka komma ihåg det.
Man har väl ingen aning om ifall det är någon som har gått i land med bagaget på en annan ö, Paros t ex., eller om man har lagt in det i en bil under resan? Det är alltid sådant man varit rädd skulle hända, men det brukar ju inte vara något som helst problem i Grekland.
Uppstår sådana här problem så får färjebolagen se till att lösa stöldrisken på något sätt, kvitto för inlämnat bagage eller något liknande. Och vakter under hela rutten.
Hoppas ni får en jättefin semester i alla fall!
Anna Pernilla
2010-07-13, 19:36
Usch det är min mardröm! Borttappat bagage på flygplatser ja, men att någon stjäl bagager?! Fruktansvärt! Å vad kan man få handlat på en liten grekisk ö... Hoppas verkligen övriga semestern gjorde upp lite grann i alla fall!
Oh, så hemskt!!! Det som hände er har jag varit orolig över flera gånger.
Har många gånger funderat över varför en del får ta med sina "säckar"/väskor upp på båten medan vi och andra med oss fått ställa dem på bagagehyllor nere i båten.
Beror det på hur påstridig man är, eller? Någon som vet hur man gör för att få ta med säcken upp? Vi reser med handbagage plus en 50 liters säck var.
Skall omgående gå att köpa ett styck cykellås och använda om vi måste lämna våra säckar på bildäck igen!
Kicki
ingegerd46
2010-07-13, 20:29
Tråkigt för er. Kanske fler har råkat ut för det. Såg måmga som kånkade upp med sina väskor på BSF från pireus. Ska kolla upp vad som gäller i försäkringen. Hoppas ni trots förlusten får en bra semester. Återkommer till er.
Sista ö-luffen hade jag med mig min ryggsäck på alla färjorna. Känns lite sårbart när man reser ensam och inte kan fördela packningen på två ryggsäckar. Fungerade hur bra som helst men min ryggsäck är inte så stor.
Eva
Tack for alla engagerade kommentarer!! Vi har det, trots det som intraffat, kanonbra!! Jag jobbar sjalv pa forsakringsbolag, sa jag har ju forsakringar upp over oronen :-) SOS i Kopenhamn har ocksa varit till stor hjalp. Det gar absolut inte nagon nod pa oss.
Marianne
2010-07-13, 21:18
Vad härligt att höra, Karin. Att ni NJUTER och att du har koll på försäkringarna - upp över öronen!:)
...kan fördela packningen på två ryggsäckar.
Precis så kommer vi att göra i ännu större utsträckning framöver: Hälften av ALLT i vardera väska! Och på båtarna kommer vi att ställa våra väskor en bit från varandra.
Hälften kan man lättare tåla att mista än allt.
Vi diskuterade på hemresan (nu hemma och sitter och pustar i nattvärmen framför datorn!) vad som egentligen gäller. Täcker försäkringen att resväskan försvunnit på båten? Eller måste jag "bevisa" att jag hade en väska med mig? Eg sådant man ska ta reda på innan man reser. Ringa till banken (med VISA ingår ju viss reseförsäkring) och försäkringsbolaget och fråga: Hur gör jag om det blir så här eller så här...?
Blev av med väska på flyget en gång, men då har man ju en väsk-tag. Tror jag fick en check (det var några år sedan) utskriven redan på flygplatsen för att täcka det nödvändigaste.
Skönt att ni njuter av Naxos och inte låter det här förstöra er semester!
Aina
Sicket skit! Jag har under de snart nio år jag varit med på Kalimera aldrig sett något inlägg om någon som blivit av med bagaget på färjorna. Fast jag har själv många gånger känt ett lätt obehag när jag lämnat ryggsäcken eller väskan obevakad på bildäck eller liknade. För det är för lätt för någon att plocka med / av den på någon ö färjan anländer före den ö man själv ska till... Man har ju noll koll! Men det ska vara ett första för allt... Tyvärr.
Cykellås i ära men det finns vajrar, lite längre och ofta med kombinationslås, att köpa. Som man drar genom handtagen och sedan runt närmaste stolpe eller annan fast punkt. Nu börjar jag ångra mig att jag inte köpte den jag såg senast på "Seven - Eleven" på Kastrup. Jag stod länge och funderade om jag verkligen skulle behöva den i Grekland... Men avstod då. Nu ska jag köpa en!
Dessa vajrar finns säkert i nätbutiker eller butiker med reseinriktning.
Kanske något att tänka på nu då... Tyvärr....
...de ville ha 50 Euro för en tolk...
Låter inte speciellt sannoligt. Men varje land har sin lagstiftning. Det KAN vara möjligt att Grekland faktiskt begär betalt för tolkning! Även om det inte är troligt. Enligt alla internationella lagar har man rätt att få juridisk hjälp på sitt eget språk.
Enligt Apollo är det en lag i Grekland som säger att man måste betala 50 Euro för en polisanmälan, något jag aldrig hört talas om tidigare.
Det låter som att Apollo, i vanlig ordning, är ute och svarar (fel) på frågor de inte har ett begrepp om. Djävla idioti! Ursäkta Franskan... Kan vara att den lokala representanten inte klarade av problemet. Igen. I vanlig ordning...! Att betala för en polisanmälan? Finns inte ens i Grekland!
Jag hade haft ett allvarligt samtal med Apollo om deras information... __D
Kalimera
2010-07-14, 11:44
Trist historia! :mad:
Vi lämnar i princip aldrig ifrån oss bagaget, inte ens om vi blir hänvisade att göra så. Enda undantaget är om det inte finns något alternativ, typ: ni får inte åka med om ni inte lämnar bagaget. I sådana fall trär vi ihop ryggorna med en stålvajer som låses med ett kombinationslås. Det gäller i Grekland likväl som hemma i Sverige, eller var vi nu reser någonstans.
Jag har aldrig tidigare hört talas om att någon blivit av med bagaget på en färja, men någon gång ska ju vara den första. Tyvärr.
Det är klart att man får sig en tankeställare i ärendet med packningens placering på färjorna. Nu har vi faktiskt över tid drabbats av färjepersonal som nekat oss ta med ryggorna upp i fatygget. (Blue Star) Biljettkontrollanten vägrade i sten passagerarna att medbringa packningen upp, och hänvisade med emfas till bagageburarna på bildäck.
Kanske dags att fundera på hur det ska gå att säkra bagaget. En stålwire med tillhörnade lås? Javisst, men en mindre bultsax knipsar dylik wire lätt som en plätt, så vad hjälper det?
Att passagerare icke får vistas på bildäck under färd, det är ju väl bekant, men vid tillfällen då vi behövt hämta något från vår packning har det alls ej varit några problem att stega ned till bildäck att rota i vårt bagage.
Icke en skymt av avspärrning eller vaktman...
Detta tål att tänkas på enär i alla fall vi (Arne) har masor med elektronisk apparatur och andra saker av oumbärligt slag i packningen.
Arne
Vi har alltid fått ta med vårt bagage upp om vi velat. Det gäller att inte vara så snäll svensk alltid utan diskutera att det är viktigt osv. Men lika många gånger har vi lagt bagaget nertil på anvisad plats. Har alltid gått bra. Men jag tyckte att det med cykellåset var ett mkt bra tips - att man aldrig tänkt på det! Det ska vi ha med i år, kan komma till användning vid flera tillfällen.
Oh, så hemskt!!! Det som hände er har jag varit orolig över flera gånger.
Har många gånger funderat över varför en del får ta med sina "säckar"/väskor upp på båten medan vi och andra med oss fått ställa dem på bagagehyllor nere i båten.
Beror det på hur påstridig man är, eller? Någon som vet hur man gör för att få ta med säcken upp? Vi reser med handbagage plus en 50 liters säck var.
Skall omgående gå att köpa ett styck cykellås och använda om vi måste lämna våra säckar på bildäck igen!
Kicki
Usch vad tråkigt!
Jag har liksom många andra också funderat på detta. På några båtar är det ju olika hyllor för de olika destinationerna, då har jag haft för mej att man bara öppnar gallren för hyllorna för aktuell destination, då skulle ju bagaget vara inlåst tills man kommer fram. I Grekland kanske det av olika anledningar inte fungerar så. Sedan brukar jag försöka titta då folk går ut på öar före oss om jag ska se våra väskor nånstans bland de som går ut men det är ju inte lätt att se det.
Den viktigaste frågan är ju ändå: Vad säger rederiet och hur kan de tänkas hantera denna fråga som blir viktigare och viktigare då brottsligheten breder ut sej?
Vad säger egentligen hemförsäkringen eller reseförsäkringen om detta? Har jag haft datorn (eller kanske tom passen) slarvigt placerade då jag inte har uppsikt över dem under resan? Blir det förhöjd självrisk eller ingen ersättning alls då de lusläser sina villkor? Nu verkar det som att trådskaparen kan detta och vet hur hon ska prata men hur blir det för oss "vanliga försäkringstagare" vid ett liknande fall.
På årets tur tror jag vi hade med väskorna upp varje gång men det var mest för att vi hade barnvagn och då fick vi allt med oss.
Mvh Janérik
Janérik värdesaker måste man alltid hålla under uppsikt för att få ersättning. Jag tror inte att det finns några försäkringsbolag som betalar för en dator som lämnats i ett olåst utrymme på en färja. Den som har allrisktillägg på sin hemförsäkring kan i pricip vara slarvigare än den som inte har men det finns gränser där också.
Eva
Tråkigt!! :(
För egen del är ryggsäcken ju på när jag kliver ombord på färjan, så det är alls inget extra "jobb" att behålla den på tills jag är uppe på däck. Och jag har aldrig någonsin blivit ombedd att ställa ifrån mig ryggsäcken på bildäck.
/kimmen
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.