Visa fullständig version : Agia Marina nu i April
Hej
Skriver för svärföräldrars räkning. De ska åka till Kreta och Agia Marina nästa vecka och jag tänkte höra mig för här om bra tips på restauranger, utflykter osv. så här tidigt på säsongen. Är allting öppet (restauranger, mataffärer osv.)? Hur ser stränderna ut? Osv.
Tacksam för svar.
/Moz
Hej
Skriver för svärföräldrars räkning. De ska åka till Kreta och Agia Marina nästa vecka och jag tänkte höra mig för här om bra tips på restauranger, utflykter osv. så här tidigt på säsongen. Är allting öppet (restauranger, mataffärer osv.)? Hur ser stränderna ut? Osv.
Tacksam för svar. /Moz
Gör en sökning på Agia Marina så hittar ni allt som behövs. Jag, Nilam och många andra har "vänt ut och in" på byn vid flera tillfällen och det mesta väster om bensinstationen är intäckt :D
//Kikh
Allt började öppna upp på allvar i AM under helgen men om det fortfarande skulle vara lite dött så är det full rulle borta i Platanias. Där öppnade i stort sett allt i lördags. :D Man går dit på 5-10 minuter beroende på var man bor.
Alla vanliga utflykter är nog igång utom Samaria och båtutflykterna.
Fina stränder förutom allra sista biten där Platanias börjar...sen blir de fina efter en bit igen.
Men som Kikh skriver, gör en sökning så får du veta det mesta:)
Malin
Hej!
En utflykt som jag absolut tycker de INTE ska missa är att åka till den otroligt vackra lagunen Balos, som ligger några mil ifrån Agia Marina. Det bästa sättet att ta sig dit är att hyra bil, ställa den på parkeringen, sedan vandrar man först en liten bit på plan mark sedan på stigar nedför ett berg. INTE jättesvår vandring, man kan stanna utmed stigen och beundra utsikten om det blir för jobbigt! Men vi såg även familjer med barn vandra där så det är inte så svårt! När man kommer fram får man se en underbart vacker lagun med azurblått kristallklart vatten och kritvita sand-stränder och -öar som man kan vada ut till, otroligt vackert tyckte vi (var där i oktober -07)! Desires
tessan65
2010-04-13, 10:12
Har aldrig varit på Kreta så tidigt på året men den bästa resturangen heter Kaktus. Helt underbara kalv biffar med olika såser att välja till. Personalen är jätte trevlig, stället är outstanding enligt min meningklapp_klap.
Helt klart värt ett besök!
vBulletin® v3.8.8, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.