Logga in

Visa fullständig version : Budget för dryga två veckor?


Mikper
2010-04-07, 15:00
Hej!
Vi vill verkligen åka till Naxos samt Koufonissi (26 juni- ca 13 juli). Nu när vi satt oss ner för att så sakteligen börja boka så insåg vi att det verkligen är mycket dyrare än vad vi hade räknat med. Vad ska man räkna med att betala för ca två veckors öluff för ett par?

dromprinsen
2010-04-07, 16:03
räkna med minst 1.000:- per dygn per par. då är allt inkluderat.

Kalimera
2010-04-09, 09:21
Vad ska man räkna med att betala för ca två veckors öluff för ett par?Även vi kalkylerar med cirka 1000 kr per dygn. I det ingår boende, lunch och middag på restaurang, hyra av moped, båtbiljetter och en del annat smått och gott. Frukost äter vi alltid hemma. Vi reser inte under högsäsong.

Eva L
2010-04-09, 09:27
Jag tror att 1000 kr kan vara lite i underkant men det beror så mycket på vad ni vill göra och hur mycket ni vill äta. För två personer på en taverna och ett antal grekiska smårätter samt ett bra vin kan kostnaden lätt bli 25-35 euro. Boende i slutet av juni och början av juli kan nog också gå upp till 40-50 euro även om ni väljer enklare mellanstandard.

Eva

Ingrid Ny
2010-04-10, 21:47
HEJ
1000:-/dygn + båtbiljetter så tror jag att ni bör klara er bra! Så klart beroende på vilka "utsvävningar" man vill göra. Frukost hemma, enkel lunch och mat ute med lite öl och kanske en drink/ouzo - då hade vi ett snitt på 90 E förra året sista veckan i juni o två veckor i augusti.(å då låg euron på drygt 11:-) Fast så fort man vill betala för solstolar eller dricka lite drinkar ute mm så blir det lite dyrare.. Men då får man kompenera med en lågbudgetdag nästa dag. Och i år blir ju 1000 kr mer än 90 E!!!
Boende på Naxos bör ju gå att hitta för 35-40, Koufonissi var det över 10 år sen sist. Vårt boende förra året låg mellan 30-40 E och det var helt OK standard med kyl, vattenkokare och litet gasolkök.

Lycka till!

Ingrid