handdator

Visa fullständig version : Grekiska resebolag?


veronica.th
2010-02-12, 15:04
Hej,

Är det någon som känner till grekiska resebyråer som har charter-/paket resor med utgångspunkt från Aten? Liknande våra bolag som Apollo, Fritidsresor, Ving osv.

Om det t.o.m. finns någon som känner till en bra resebyrå som har resor från Aten till Kroatien, skulle det vara alldeles utmärkt. :)

Jag har provat att googla, men det är uppenbart att grekerna inte reser så mycket inom Europa, vilket är fullt förståeligt med de fantastiska öarna som de har.

Tacksam för alla tips!

/ Veronica

Monica P
2010-02-13, 23:25
Som bilaga till dagstidningar brukar det komma annonsblad och det är MÄNGDER av bolag. Om du skickar mig din adress på PM ska jag posta en sån . De är på grekiska förstås, men namn kan man ju oftast förstå och det finns telefon-och faxnummer .

Eva L
2010-02-14, 03:28
Det finns massor av grekiska researrangorer. Manga greker som har rad aker till Karibien, Asien aller ex Australien under vinterhalvaret. Tyvarr har manga greker inte den ekonomiska situationen att de kan resa till andra lander. Vet att det exempelvis funnits gruppresor till norra Sverige fran Grekland.

Eva

Peter
2010-02-14, 04:38
...men det är uppenbart att grekerna inte reser så mycket inom Europa...

Jag läste en intressant undersökning om detta för en tid sedan. De, i Europa, som åker utomlands mest på sin semester är nordbor. Svenskar, Danskar och Norrmän. Men Finländare verkar inte vilja lämna sitt land på samma sätt. Men vi övriga åker tydligen helst till sydeuropa! Vi var flitigast. Jag är inte säker, men jag har för mig att det var mellan 30 - 35 % som åkte utomlands på semestern! Vi söker väl sol och värme...?

Men i den undersökningen kom Grekland sist! Det var enbart 10 % som reste utanför Grekland på sin semester. Och då reste man till något Asiatiskt land. Inte inom Europa. Den siffran är jag säker på för jag reagerade på den.

Det finns säkert ekonomiska och sociala orsaker kring detta. Med sociala menar jag att man ska hälsa på släkten...

Men jag tycker det är lite märkligt att de som reser åker till något ställe som troligtvis är ännu varmare än hemma...

veronica.th
2010-02-14, 07:43
Hej,

Monica P - tack för ditt erbjudande. Dock så har vi kommit fram till att det är svårt att ta sig till Kroatien från Athen, och därför har planerna ändrats till semester i Grekland istället :).

Jag har också förstått att greker inte reser mycket. Min pojkväns kollegor och vänner reser aldrig utanför Grekland. Och inledningsvis reagerade han på mitt förslag att åka till Kroatien. Men efter en kort stund insåg han att det kunde vara kul att se något annat än bara de grekiska öarna, prova annan matkultur, o.s.v. Men nu får det vänta till en annan gång.

Men tack för responsen iaf! bye_bye

/ Veronica